Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Místo klimatizace stačí větrák: jak vybrat ten nejlepší?

  1:00
Větrák je řešením, když nechcete klimatizaci. I když je horko venku přímo nesnesitelné. Pořídit si můžete některý z mnoha druhů ventilátorů. K dostání jsou stolní, stojanové, sloupové, stropní či podlahové.

Ventilátor by neměl stát v bezprostřední blízkosti lidí a mířit jim na hlavu. | foto: Profimedia.cz

Nejčastěji si lidé pořizují stojanové, které se hodí pro větší místnosti. Průměr jejich hlavice bývá okolo 40 centimetrů. Mívají několik rychlostí a možnost otáčení do stran, což znásobuje účinky větrání.

Některé modely jsou vybaveny automatickým oboustranným otáčením. Díky tomu se pak vzduch šíří rovnoměrně a teplota vzduchu v celé místnosti je přibližně stejná.

U některých lze také nastavit sklon větráku. Do chodu se uvede pouhým vysunutím tlačítka, umístěného na zadní straně ventilátoru. Ceny stojanových větráků začínají zhruba na 300 až 500 korunách. Za skutečně kvalitní výrobek s odpovídajícím výkonem zaplatíte až 4 000 korun.

Bezpečnost na prvním místě
Na stejném principu fungují také stolní ventilátory. Velikost větráku vyberte v tomto případě podle toho, kam se ho chystáte umístit. U modelů, které lze instalovat přímo na pracovní stůl, konferenční nebo noční stolek či do jejich těsné blízkosti, postačí vrtule o průměru 25 centimetrů.

Existují však i modely s průměrem pouhých 15 centimetrů, vybavené klipsovým úchytem. Ty zaberou ještě méně místa. Díky tomu je možné připevnit je třeba i na okraj desky, parapet či tyč. Nejlevnější stolní větráky se dají koupit již kolem 300 korun. Kvalitní přístroj ale přijde i na 2 000 korun.

Důraz při výběru byste ale měli klást i na bezpečnost. Všechny moderní ventilátory jsou opatřeny kovovou mřížkou, která zabrání případnému dotyku s rotujícími listy. Ne všechny jsou ale kvalitní. Mřížka musí být dostatečně tuhá a nikde nesmí být otevřená.

Máte-li doma malé děti, podívejte se dobře také na velikost ok. Měla by být co nejmenší, aby se tam dětské prstíky nevešly. Bez namontované ochranné mřížky větrák raději nikdy nepouštějte.

A při montáži postupujte podle návodu. Při špatné montáži by mohlo dojít k sesmeknutí mřížky, jejímu pádu do vrtule a případně i ke zničení ventilátoru a v horším případě třeba i ke zranění.

Do velkých domů podlahové větráky
Pokud se vám nelíbí obyčejná mřížka, můžete si pořídit větrák sloupový, někdy nazývaný také jako věžový. Fungují stejně jako stojanové. Otáčí se do stran, mají nastavitelnou rychlost proudění vzduchu.

Na rozdíl od nich mají ale navíc hezký design a nepotřebují skoro žádné místo. Některé modely jsou dokonce vybaveny dálkovým ovládáním či osmihodinovým časovačem. Ceny se pohybují od 500 do přibližně 4 000 korun.

Další možností, která se nabízí, jsou ventilátory podlahové. Mají nejméně dvakrát větší výkon než ostatní domácí větráky. Hodí se tudíž hlavně pro větší domy. Abyste docílili příjemného, stejnoměrného proudění vzduchu v celé místnosti, je potřeba je namířit přímo proti stěně či stropu. Tyto ventilátory jsou dražší, cena se pohybuje mezi 2 000 až 4 000 korunami.

Nabízí se také stropní ventilátory, které známe především z hotelů v přímořských destinacích, kam jezdíme na letní dovolené. U nás se ovšem příliš nerozšířily. I když v luxusnějším provedení, například mosazném, se hodí například do domů zařízených v retro stylu.

Komfort jen při správném použití
Svoji pozornost zaměřte také na hlučnost větráku při provozu. Neustálé svištění vzduchu může být hlavně v klidných večerních hodinách hodně rušivým elementem.

S tím souvisí především kvalita přístroje, především jeho motoru. Právě ten má na hlučnost a také na životnost největší vliv. Při použití nekvalitních materiálů se totiž součástky rychleji opotřebují, což se ze začátku projeví právě zvýšenou hlučností.

U všech typů je navíc vždy důležité jejich správné použití. Proudící vzduch totiž zvyšuje odpařování potu, kterým se člověk ochlazuje. Když to přeženete, prochladíte se a dostanete rýmu. Hrozí také různé záněty.

Vyvarujte se proto sezení v průvanu nebo proudu vzduchu z větráku. Nikdy by tedy větrák neměl stát v bezprostřední blízkosti lidí, rozhodně by neměl mířit na hlavu. Pak totiž riskujete navíc zánět spojivek, středního ucha a podobně.

Nikdy také nepoužívejte větráky v prašném prostředí. Bohužel totiž víří prach, a tedy i alergeny. Máte-li doma nějakého alergika, hledejte raději jiné řešení, jak se v horkých letních dnech ochladit.

Jinak ale větrák určitě neublíží. Při správném použití zlepší proudění vzduchu, umožní ochlazovaní těla a na rozdíl od klimatizace se při použití větráku zachovají podle alergologů naše přirozené adaptační mechanismy.

Přeloženo do srozumitelné řeči, větráky by měly být méně rizikové, například pokud jde o letní angíny a virózy, které jinak hrozí při přecházení mezi venkovním vedrem a podchlazenými klimatizovanými místnostmi.

Autoři: ,
Témata: Hodiny, klimatizace
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

Inspirují mě sexualita a móda, říká designérka cen i medailí pro MS v hokeji

30. dubna 2024

Premium Autorkou letošních cen pro soutěž Interiér roku se stala umělecká ředitelka sklárny Rückl a kmenová...

Skleněné kostky září i pěti barvami, řídí je software pro videohry

29. dubna 2024

Svět pixelové grafiky, videoher a raného digitálního umění promítnutý do hravé a dynamické světelné...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...