Pseudogotická oranžérie byla v sousedství zámku postavena v letech 1852 - 1853...

Pseudogotická oranžérie byla v sousedství zámku postavena v letech 1852 - 1853 podle projektu předního českého architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Zámek v Čechách je na Moravě. S kotci plnými králíků je naštěstí konec

  • 4
Zámek Čechy pod Kosířem v Olomouckém kraji byl během období komunismu natolik zničen, že postupná obnova probíhá v několika etapách. První dvě se zaměřily na oranžérii a parter.

Malebný zámecký areál vystřídal ve své historii mnoho majitelů, nejvýrazněji se do ní však zapsali jednak původem portugalský rod Silva-Tarouců a také častý slavný host, malíř Josef Mánes. Po 2. světové válce byl na zámku zřízen dětský domov, což vedlo k pomalé devastaci celého areálu.

V roce 2008 se majitelem neudržovaného zámku a parku stal Olomoucký kraj, který správu svěřil Vlastivědnému muzeu v Olomouci, to okamžitě iniciovalo projekt celkové obnovy. První dvě etapy se týkaly oranžérie a přilehlého parteru a cílem oprav bylo zpříjemnit místo pro návštěvníky parku a upravit jej pro kulturní akce.

Pseudogotická oranžérie byla v sousedství zámku postavena v letech 1852 - 1853 podle projektu předního českého architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Umístění dekorativního trojlistu s erby do průčelí navrhl Josef Mánes.

Oranžérie měla v minulosti funkci subtropického skleníku a zimoviště pro rostliny. Díky historickým fotografiím je známo, že blízký parter tvořil součást zámeckého parku a rostly v něm ovocné stromy.

Místo však v komunistických dobách zdevastovala řada necitlivých zásahů, například výstavba kotců pro králíky, a přestože již v 60. letech proběhla částečná revitalizace, teprve obnova z let 2011–2014 mu dala zpět podobu upravené ovocné zahrady.

Oranžérie i v současnosti plní funkci zimoviště pro teplomilné rostliny, během návštěvnické sezony je tu v provozu kavárna a probíhají zde svatby a kulturní akce, které pořádá zámek.

Oranžérie i v současnosti plní funkci zimoviště pro teplomilné rostliny, během návštěvnické sezony je tu v provozu kavárna a probíhají zde svatby a kulturní akce, které pořádá zámek.

Sbírka originálních děl

Slavný český malíř Josef Mánes byl na zámku častým hostem díky svému přátelství s rodem Silva-Tarouců, posléze se stal jeho dvorním malířem. Se zámeckým pánem Augustem Alexanderem, který proslul jako štědrý mecenáš umění a vědy, udržoval korespondenci a také s ním vedl diskuse na umělecká, ovšem i politická témata.

V roce 1854 nechal hrabě podle malířova návrhu vybudovat zámeckou kapli. Momentálně je na zámku největší sbírka originálních děl Josefa Mánesa v České republice vystavená veřejnosti. Všechny obrazy vznikly buď přímo na zámku, nebo na zakázku Silva-Tarouců.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.