Zajímavá je konstrukce zakrytí bazénu. Jde totiž o posuvnou terasu.

Zajímavá je konstrukce zakrytí bazénu. Jde totiž o posuvnou terasu. | foto: Jakub Sedlák fotonotes

Po rekonstrukci zbyla ze starého domu jen pumpa, dům je téměř celý nový

  • 23
Starý dům v malé vesnici s výhledem na Říp a velkým jabloňovým sadem sloužil řadu let jako rekreační chalupa. Majitelům místo přirostlo k srdci, a tak se rozhodli, že dům z „gruntu“ opraví a z Prahy se na toto kouzelné místo přestěhují natrvalo.

„Zadáním pro nás bylo zrekonstruovat dům tak, aby v co největší možné míře splňoval technologické i estetické požadavky současné doby a zároveň si zachoval svůj vesnický charakter a kouzlo,“ popisuje architekt Martin Poledníček z ateliéru Destyl

Původní vzhled domu

V samotném interiéru mělo jít o zajímavou kombinaci tradičních a moderních prvků. Moderní prvky zde měly ruku v ruce s prvky, jako je například cihelná klenba, vytvářet ucelený, útulný dojem.

Projekt studio přihlásilo do soutěže Interiér roku 2020 v kategorii Soukromý interiér – rekonstrukce. Do již šestého ročníku se mohli architekti a interiéroví designéři z ČR a SR hlásit do 28. února 2021.

Vítězové budou kvůli pandemii vyhlášeni na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX v úterý 21. září 2021.

Všechno je jinak

Během odhalování původních konstrukcí i v průběhu bouracích prací se opakovaně naráželo na velice špatný stav budovy. Jako nevyhovující byl vyhodnocen původní krov i strop, statické trhliny se objevily i u původní klenby.

„Dům neměl základy, nosné stěny nebyly mezi sebou provázány a značné problémy představovala i vzlínající vlhkost. Rozsah plánované rekonstrukce tak stále narůstal. S mírnou nadsázkou nám zůstala pouze původní červená pumpa,“ vzpomíná Martin Poledníček.

Klenuté klenby byly vytvořené nově.

Nakonec byl tedy dům postaven téměř od základu znovu. Přesto se podařilo zachovat tvar i dispozice původního objektu a zrealizovat i klenby přesně tak, jak byly v původním stavení.

Pohodlí pro rodinu

V přízemí domu je kromě obývacího pokoje s kuchyní ložnice pro hosty, v patře pak dětský pokoj, pracovna se šatnou a hlavní ložnice. Celková užitná plocha domu je 229 m2.

Dům je stejně jako původní objekt omítnutý, zachovány zůstaly i šambrány kolem oken. Nově vybudovaná část, kde je hlavní vstup, byla obložena kamenem. Jde o opuku, která se v dané lokalitě těžila. Na střechu této části a na vikýře použili architekti falcovaný plech v antracitovém odstínu. Stejně jako v interiéru se zde pracuje s principem vyváženého kombinování dobových prvků s těmi moderními.

Autoři projektu: Ing. arch. Martin Poledníček, Ing. arch. Anna Línková, Ing. Radek Eis a Stanislav Janíček

Velká obytná kuchyň ve vanilkové barvě a s dřevěnou podlahou působí útulným dojmem.

Zajímavosti

  • Architekty velice potěšilo, že i v dnešní době umějí řemeslníci postavit zděnou klenbu.
  • Další zajímavostí je konstrukce zakrytí bazénu. Jde o posuvnou terasu.
  • V interiéru je zajímavostí část vykotlaného kmene jabloně zalitá v pryskyřici. Je to umělecké dílo, které dávali tvůrci projektu dohromady s umělcem Matějem Veselským. V zrcadle schodiště chtěli totiž vytvořit dominantní prvek. Výsledek? Vydlabaný kmen stromu zalitý pryskyřicí a zavěšený na měděné trubce, kterou je protažený led pásek. Tato „socha“ tak zároveň plní funkci svítidla.
  • Obývací pokoj s kuchyní jsou propojené v jeden celek průhledovým krbem.