Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Nejlepší interiér roku 2019: architekti vsadili na dřevo a minimalismus

Pravidlo, že pokud architekt navrhuje dům i vybavení interiéru, vede k nejlepšímu výsledku, se v případě domu v pražských Jinonicích maximálně potvrdilo. Projekt tak velmi zaslouženě vyhrál nejen v kategorii Novostavba soutěže Interiér roku 2019, ale stal se také s převahou absolutním vítězem.

Přitom tvůrci návrhu, Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová, Veronika Indrová z Atelieru 111 architekti, neměli vůbec jednoduché podmínky. Jak vysvětlila při předávání cen jedna z autorek, komplikované bylo už samotné místo, nestabilní svah v úzké ulici, na němž stál starý opuštěný dům či spíše slepenec „oblepený“ neuváženými přístavbami, které převyšovaly původní přízemní objekt.

Původní dům s přístavbami

Původní dům s přístavbami

„Soubor těchto drobných stavení, vyskládaných ve svažité zahradě, byl ve velmi zanedbaném, neobyvatelném stavu. V návrhu jsme ponechali pouze nejstarší kamennou část orientovanou do ulice. Skrze ni je možné vystoupat do hlavního obytného podlaží, rozprostírajícího se ve dvou nových hmotách,“ objasňují autoři svůj přístup k projektu.

Spojení starého s novým

Přání vytvořit něco nového na komplikované lokaci bylo ovšem zcela na místě: klidné, až ospalé prostředí pražských Jinonic nabízí na jedné straně pohodu až vesnického charakteru, na druhé jste stále v Praze s potřebnou dopravní infrastrukturou i veškerým potřebným zázemím.

Architekti pojali svůj návrh tak, aby rodina získala dostatečný prostor, ale i soukromí. „Nejvyšší část jsme věnovali dětem. Všechny obytné prostory, včetně dětských podkrovních pokojů, mají přímou návaznost na prosluněnou svažitou zahradu, od ulice odcloněnou vlastním domem,“ vysvětlují architekti.

Starou a novou část tak spojuje z vnějšku v celek jednotná barevnost štukové omítky i režná keramická taška na střeše. O stáří jednotlivých částí domu napoví zejména detaily, s původním tvaroslovím lehce kontrastuje současné minimalistické pojetí.

Když dominuje dřevo

Po vstupu do interiéru je jasné, že v celém prostoru převažuje dřevo, dub a smrk, vše ve své přírodní podobě. „Zachovanou přízemní hmotu s hlavním vstupem do domu jsme obnažili až na původní cihlu a vložili do ní silný prvek točitého schodiště. Bílá kovová konstrukce je vyložena dubovým obkladem. Spojovací chodba, skrze jejíž prosklený strop můžeme vnímat celé navržené souhmotí, je se zbývajícím prostorem sjednocena dubovou podlahou,“ popisují tvůrci.

Hlavní obytná místnost je otevřena až do krovu. Dominuje jí svítidlo Tim ze sklárny BOMMA.

Prostor a až impozantní lehkost nabízí hlavní obytná místnost otevřená do krovu, jehož vlašské krokve se stávají významným interiérovým prvkem. Takzvaný vlašský krov se používá u nízkých střech.

Důraz na klid a soukromí je vidět i na pracovním zákoutí s výhledem do ulice, které lze oddělit posuvnou stěnou z bělené biodesky. Smrková biodeska se pak propisuje celým interiérem i v dřevěné stěně s knihovnou a především o patro výše v dětských pokojích s vlastní půdičkou na hraní. Pokud se v interiéru domu objevují obklady a dlažby, sjednocuje je hexagonální tvar.

O letošním ročníku

Návrh architektů Jiřího Weinzettla, Barbory Weinzettlové a Veroniky Indrové si odnesl ze slavnostního předávání cen soutěže Interiér roku 2019 na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum v Centru současného umění DOX 22. září 2020 (původní březnový termín se musel kvůli koronaviru posunout) hned dvě ocenění.

Atelier 111 architekti zvítězil v kategorii Novostavba a pak za nejvyšší celkový počet bodů, který mu udělila mezinárodní odborná porota, si odnesl i hlavní cenu.

Ceny, které navrhlo studio Dechem, Michaela Tomišková a Jakub Janďourek, vyrobila sklárna BOMMA. Vázy s hmotností 13 kilogramů jasně ukázaly, proč patří čeští skláři stále ke světové špičce.

Točité schodiště má bílou kovovou konstrukci vyloženou dubovým obkladem.

Točité schodiště má bílou kovovou konstrukci vyloženou dubovým obkladem.

Odborná porota pod vedením profesora Jiřího Pelcla vybírala v pátém ročníku soutěže už z 218 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů, což je největší počet přihlášených v historii soutěže Interiér roku. Je to jediná akce, kde se společně utkávají architekti a designéři z České i Slovenské republiky.

Autoři projektu

Atelier 111 architekti vznikl v roce 2007. Tým se postupně profiloval, mezi hlavní tvůrce dnes patří Veronika Indrová, Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, zakladatel ateliéru.

V posledních letech se studio zaměřuje především na tvorbu bytových a občanských staveb včetně návrhu interiérů a na úpravy veřejných prostranství našich měst. Funguje v Praze a v jižních Čechách. Jeho achitekturu nejlépe charakterizuje kontextuální přístup, koncepční myšlení a střídmost.

Autor:
  • Nejčtenější

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek Ztracený je věrný...

Vila v džungli je splněným snem českého majitele, ale i architektů

Úchvatná Atelier villa v minimalistickém pojetí je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Dokončena byla pro...

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Žluťák z Humpolce unikl demolici. Po přestavbě se vyloupl do krásy

Architekti z kanceláře OK PLAN se vrhli na rekonstrukci třináct let starého domu se žlutou fasádou. Ten si koupila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poradna architekta: v bytě 2+1 bude jedna ze tří generací vždy tratit

Tři generace v bytě 2+1, to není záviděníhodná situace. Zejména když je potřeba zajistit osmnáctileté dceři klid na...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Dům pro babičku má 65 metrů čtverečních. Báječné překvapení čeká uvnitř

V Argentině vyrostl dokonalý dům pro ženu v seniorském věku, která si může na dvorku v prosklené privátní oáze...

Designblok ve znamení vášně. Ta je letos jeho hlavním tématem

Bývalý konvent Gabriel Loci v Praze 5 se od 7. do 11. října proměnil na galerijní prostor, aby mohl přivítat už...

Renesanční kostel proměnil mladý muž na božské bydlení. Podívejte se

Bydlení v městečku Sopuerta na severu Španělska je skutečně výjimečné. Oltářem je kuchyně, místo varhan se na kúru...

Bary zavřely, do toho s nejlepším interiérem se můžete alespoň podívat

Současná situace nám sice nedovoluje navštěvovat bary, přesto se do jednoho můžete podívat alespoň díky fotografiím....

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...