Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

  1:00
Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se však už dnešní auta úzkým vjezdem nedostanou. Rekonstrukce takového domu čekala na architekty ze studia Archport v pražských Bohnicích.
Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo možné „srovnat“ výšky obou domů. | foto: Kompost.works: Petr Polák, Matěj Hošek

Rodinný dům se zastavěnou plochou pouhých 108 m2 si postavili tehdejší majitelé na okraji řadových domů ve 30. letech minulého století. V uliční frontě působil svým měřítkem jako „malý příbuzný“, což nezměnila ani první rekonstrukce 40 let poté.

Fasáda sice působila velmi zachovale, vnitřní konstrukce domu však byly ve špatném stavu.

„Naším cílem bylo souvislou řadu domů vhodně zakončit stavbou se ´správnou velikostí´, v tom nás však limitoval drobný ´detail´ v podobě okna ve štítové stěně sousedního objektu, které muselo být zachováno,“ vysvětluje architekt Vojtěch Hybler ze studia Archport, které se rekonstrukce ujalo.

Původní rodinný dům měl sedlovou střechu s výrazným sedlovým vikýřem do ulice, komplikovanou a nepřehlednou dispozici přízemí, takřka neobyvatelné podkroví a sklepní prostory s technickým zázemím ve velmi špatném stavu. Praktický nebyl ani malý přístavek s hlavním vstupem a koupelnou směrem k průjezdu.

Dokonce ani existence dvojgaráže na zahradě za domem nepředstavovala kladné body: vjezd k ní byl dimenzovaný na mnohem menší auta, než dnes rodiny s dětmi preferují.

Pro čtyřčlennou rodinu však chyběla především jedna velmi podstatná věc, dostatek prostoru. Architekti tak museli získat důležité metry jediným způsobem: maximálně otevřít všechny obytné plochy a omezit chodby na minimum.

Zůstaly jen obvodové stěny

Architekti Vojtěch Hybler a David Dvořák se s ohledem na špatný stav konstrukcí původního domu rozhodli zachovat pouze přízemní obvodové zdi. K bourání přistupovali citlivě, detailními průzkumy si ověřili, které části konstrukce domu lze zachovat a které se musí odstranit. Zmizely také zbytečné přístavky a rušivé prvky.

Aby dům svými proporcemi odpovídal navazující zástavbě, rozhodli se architekti zakončit blok domů nárožním hliníkovým vikýřem, který výškově navazuje na římsy sousedních objektů.

„Kompozice nárožního prvku jsme doplnili o plechovou římsu, v níž je schovaný okapový žlab. Zbytek domu je omítnutý světle šedou tenkovrstvou omítkou, sedlová střecha je opláštěna betonovými střešními taškami zinkově šedé barvy,“ popisují proměnu domu autoři projektu, Vojtěch Hybler a David Dvořák.

Teplá žlutá oživuje interiér, kde převládá bílá a šedá. V místě původní nosné stěny zůstal překlad, který i díky betonové stěrce vymezuje jednotlivé obytné zóny.

K neutrální šedé pak architekti přidali optimistickou žlutou, použili ji jak na vchodové dveře, tak na původní pumpu, kterou na zahradě ponechali. Teplá žlutá se objevila i v interiéru, kde září jako slunce žluté schodiště, stejnou barvu dostaly také zadní stěna vestavěné knihovny nebo jídelní židle.

Velkou proměnou prošla původní dvojgaráž, z níž je zahradní domek se saunou a úložným prostorem pro zahradní nábytek a nářadí. Nabízí však i malý dvorek s grilem.

„Měřítko garáže bylo zachováno, jen jsme jej podpořili vertikálou komína vytvářející dominantu zahrady. Střechu jsme nechali osadit zelení,“ doplňuje architekt Hybler. Výrazné a zároveň střídmé tvary malé stavby evokují vzpomínky na funkcionalistickou architekturu.

Detaily, které zaujmou

„Nejdůležitějším prostorem v domě je obývací pokoj s kuchyní s přímou návazností na venkovní terasu a zahradu, jeho těžiště představuje tmavý blok s krbovou vložkou. Prostor je opticky dělený výrazným překladem v místě původní nosné stěny,“ vysvětluje architekt David Dvořák.

„Tajné“ posuvné dveře tvořené knihovnou vedou do pracovny.

Nutnost omezit chodby dala vzniknout i „tajným“ posuvným dveřím vytvořenými knihovnou, jimiž lze vstoupit z obývacího pokoje do pracovny majitele. Z obytného prostoru lze přirozeně přejít na terasu a do zahrady.

V podkroví tvoří dominantní prostor schodišťová hala osvětlená velkým oknem. Jejím středobodem se stal kvádrový „piedestal“ pro interiérovou zeleň. Ta ostatně hraje významnou roli i v dalších místnostech, své místo našla také v prostoru za kuchyňskou linkou.

Pokoje a ložnice jsou vybaveny vlastními úložnými prostory a nabízejí dostatek soukromí. Koupelna v podkroví je koncipována jako prostor pro relaxaci s minimem rušivých elementů. Díky pečlivému plánování vznikly funkční a prostorné úložné prostory v jednotlivých pokojích, které ve starém domě výrazně chyběly.

Garáž se proměnila na zahradní domek s dvorkem pro grilování.

Informace o projektu

Autor: Archport

Realizační firma domu: JTM Partners

Realizační firma interiéru: Acer Design

Návrh zahrady a interiérové zeleně: Stanislav Hybler

Projekt: 2014 - 2016

Realizace: 04/2016 - 02/2017

Užitná plocha: 173,5 m2

Zastavěná plocha: 108 m2

Plocha pozemku: 362 m2

Autoři projektu

Architektonické studio Archport bylo založeno v říjnu roku 2013 Vojtěchem Hyblerem a Davidem Dvořákem. Jeho základem je láska ke geometrii, jednoduchosti a úcta ke kontextu. Zabývá se návrhy rodinných domů, rekonstrukcemi i grafikou. V poslední době je studio podepsáno pod stavbou rodinného domu v Náletu, renovací sálu pro elitní školu Porg nebo domu Babu v Kyjích. Studio sídlí na pražském Smíchově.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nové srdce bytu vzniklo z malé kuchyně a pokojíku pro služku

Měšťanské domy mívaly krásné byty, ale žilo se v nich jinak než dnes. Kuchyň rozhodně nebývala místem, kam se vodily...

Nádherná vila Elizabeth Taylorové je na prodej. Majitel chce 110 milionů

Herecká ikona Elizabeth Taylorová zemřela v roce 2011 ve věku 79 let. Nyní je na prodej její bývalý dům v Palm Springs...

Loft s výsuvnými schody vsadil na černou barvu a spací patro na kostce

Autory interiéru loftu Cube v projektu Vanguard v pražských Modřanech jsou Radka Valová a Jakub Vala, duo architektů ze...

Hrad Loket skrývá v baště svůj nejcennější poklad. Nyní je opět přístupný

Západočeský hrad Loket skrývá ve svém areálu takzvaný Šlikovský archiv. Ten je považovaný za jednu z nejcennějších...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...