Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý byt včetně výměny a modernizace všech elektroinstalací, vedení plynu, topení a vodovodního potrubí za částku nepřesahující jeden milion korun, byl to velký úspěch.
Výrazným prvkem obývacího pokoje je velká, jeden metr hluboká šatní skříň,...

Výrazným prvkem obývacího pokoje je velká, jeden metr hluboká šatní skříň, osazená dveřmi z galvanicky pozinkovaného plechu. | foto: Karolína Matušková

„Kompletní rekonstrukce bytu v historické zástavbě v Praze-Nuslích znamenala především změnu původní, nevyhovující dispozice poplatné stylu bydlení z první poloviny dvacátého století,“ vysvětluje architekt Ondřej Janků ze studia Collarch.

Skrz chodbu s knihovnou prostupuje světlo z ložnice dále do středu dispozice.

S projektem a jeho výsledky včetně dodržení rozpočtu byli autoři velmi spokojeni, proto jej přihlásili do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Nízkonákladové bydlení.

Uzávěrka již osmého ročníku soutěže pro architekty a interiérové designéry z České a Slovenské republiky byla 28. února 2023. Vítězové budou vyhlášeni na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX 16. května 2023.

Poznámka: fotografie vznikly ihned po dokončení rekonstrukce, před nastěhováním majitelů.

Nová dispozice

Původní stísněné místnosti směrem do klidného dvora jsou sjednoceny v jeden velký obytný prostor, zádveří nahradila kuchyň. Příčka mezi původním zádveřím a nově vzniklým obývacím pokojem se zrušila a místo ní je kuchyňský ostrůvek. Vzniká tak velkorysý a pro byt této velikosti netypicky vzdušný interiér, do kterého vstupujete přímo z chodby domu.

Dlouhý, ale úzký obývací pokoj směrem do ulice architekti rozdělili na ložnici, koupelnu se sprchovým koutem a malou knihovnu. Novou příčku mezi ložnicí, knihovnou a koupelnou nechali celou vyzdít ze skleněných tvárnic. Koupelna je díky tomu prosvětlena denním světlem i přes to, že je uvnitř dispozice bytu a bez vlastních oken.

„Skrz chodbu s knihovnou prostupuje světlo z ložnice dále do středu dispozice. Skleněné tvárnice nejsou čiré, ale pískované. Zajišťují díky tomu jak dostatek světla, tak i soukromí v koupelně. Siluety nahých postav jsou znatelné, ale rozmlžené, ‚cenzurované‘,“ říká architekt Janků.

Z pohledu z kuchyně je roh šatní skříně obložený tónovaným zrcadlem.

Výrazným prvkem obývacího pokoje je velká, jeden metr hluboká šatní skříň. Z pohledu z obývacího pokoje je osazena dveřmi z galvanicky pozinkovaného plechu. Efekt olejové skvrny se mění během dne a s množstvím světla v místnosti.

„Zdálo by se, že po čase tato paráda omrzí a bude působit spíše rušivým dojmem. Opak je však pravdou. Pohled na plechovou stěnu uklidňuje, barevně ladí s dřevěnou podlahou a odrazivost plechů prosvětluje jinak tmavý roh bytu,“ vysvětluje Ondřej Janků.

Podle něho hrubost povrchu plechů, nepřesnosti a škrábance z výroby ve fabrice vnášejí do interiéru příjemný industriální akcent.

Nejlepším interiérům roku 2021 vládly opět rekonstrukce. Podívejte se

Z pohledu z kuchyně je roh šatní skříně obložen tónovaným zrcadlem. „Částečně tak plní funkci klasického zrcadla u vstupu do bytu. Zrcadlo jsme volili tmavě zabarvené, nikoli čiré. Je součástí hmoty skříně a barevně dobře sedí ke galvanizovaným plechům. Čiré zrcadlo by působilo rušivě,“ doplňuje architekt Janků.

Úložné prostory

Nestandardně vysoké kuchyňské skříňky se v horní části využívají jako sezonní úložný prostor pro celý byt. Kuchyňská linka s pracovní deskou je černošedá, opticky se tím propojuje s podlahou kuchyně. Prostor nad WC, přístupný z kuchyně, je také využívaný jako sklad.

Vodovodní a odpadní potrubí v místech původní koupelny se po změně dispozice ocitlo v exponovaném rohu obývacího pokoje. „Rozhodli jsme se jej nezazdít do šachty, ale zakrýt na míru ušitou a umělecky provedenou turnýrou (označení pro spodničku, která se začala používat v devatenáctém století – pozn. red.) ,“ popisuje Ondřej Janků.

Potrubí v turnýře nejenže zabírá méně místa v obývacím pokoji než klasicky vyzděná nebo sádrokartonová šachta, ale mění jinak rušivý prvek dispozice v originální umělecké dílo. Jistá stavební průzvučnost tohoto řešení navíc vnáší do interiéru kýžený akustický prvek.

Detail vodovodního a odpadního potrubí skrytého v turnýře

„Při vypouštění vany nebo pračky sousedů je slyšet v obývacím pokoji příjemný bílý šum tekoucí vody. Není to nijak rušivé, spíše uklidňující,“ dodává architekt s úsměvem.

Obývací pokoj je doplněný polohovatelnou stropní lampou. „Můžeme libovolně měnit rozmístění nábytku a svítidlo nad stolem tomu vždy přizpůsobit,“ prozrazuje Ondřej Janků.

Záclony v ložnici nezakrývají jen okno, ale celou stěnu. Tvoří jakousi oponu mezi interiérem a ulicí. Studio Lappa, které navrhlo záclony specifický pro tento byt, je opatřilo vtipným „šmírovacím pruhem“, průsvitným kusem látky ve výšce očí, kterým lze nakukovat na ulici před domem, i když jsou záclony zataženy.

V interiéru bytu můžete nalézt řadu dalších atypických prvků, například betonové či závěsné svítidlo nebo skříňové úchytky, které vznikly v dílně jeho majitelů. Vcelku se tak byt jeví jako citlivá kombinace původního historického interiéru se současným a lehce experimentálním charakterem nově vložených prvků.

Materiály a repase

Originální kazetové dřevěné dveře se v bytě bohužel nedochovaly. „Získali jsme však obdobné staré dveře i s obložkami z jedné demolice v Brně a osadili je přímo do skleněné příčky mezi knihovnou a ložnicí a dále i na WC,“ prozrazuje architekt.

Stěny bytu jsou jen lokálně vyspravené a natřené jednou vrstvou malby v lomeném odstínu bílé pro docílení decentní „flekaté“ textury.

Nová příčka mezi ložnicí, knihovnou a koupelnou je ze skleněných tvárnic. Siluety nahých postav jsou znatelné, ale rozmlžené.

Podlaha v ložnici je původní, prkenná. Prkna byla nově zbroušena a navoskována. Podlaha v chodbě a obývacím pokoji je nová, dubová, voskovaná. V předsíni a kuchyni se objevila nová velkoformátová dlažba se specifickou texturou litého betonu. Na WC se na podlahu využily zbytky původní dlažby, doplněné betonovou stěrkou.

Autor:
  • Nejčtenější

Enčev z Agrometalu má křiklavě žlutý dům. Po návratu z dovolené to byl šok

Každý mu před sedmi lety, kdy se stěhoval z hlavního města, říkal, že se zbláznil. Milan Enčev však na názory svých...

Mladý pár si zařídil byt v retro stylu, přesto mu nechybí moderní komfort

Veronika Kacz miluje design a pracuje v Bonami, firmě zabývající se designem. Oblíbila si Prahu a byt, s jehož proměnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused svým chováním ohrožuje sebe i nás. Navenek hraje roztomilého staříka

Premium Sousedovi je přes devadesát let, dosud fungoval normálně, ale poslední měsíce se jeho zdraví zhoršilo, hlavně po...

Na vysněná kachlová kamna čekal šest let. Ohřejí celý velký dům i vodu

Když Martin stavěl rodinný dům pro svou ženu, sebe a dvě děti, chtěl, aby centrem jejich společného prostoru byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rekonstrukci domu se odstranily staré nánosy, zůstaly obnažené cihly

Dům z padesátých let minulého století si postupně prošel několika rekonstrukcemi, včetně nekoncepční přístavby a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Problémy je nezastavily. Rozpadlou faru zachránili a přeměnili na klenot

Ve Vratislavicích nad Nisou se rozhodli přeměnit starou faru v knihovnu. A protože městu chybělo i moderní spolkové...

Je mu 11, žije v paneláku a konečně má pokoj. Je to hustý, říká nadšeně

Vojta je jedenáctiletý školák, který bydlí se svými rodiči v klasickém panelákovém bytě na pražském sídlišti. Jeho...

Při rekonstrukci domu se odstranily staré nánosy, zůstaly obnažené cihly

Dům z padesátých let minulého století si postupně prošel několika rekonstrukcemi, včetně nekoncepční přístavby a...

Zámek Kinských prošel skvělou proměnou. Láká na valašskou přírodu

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí je jednou z posledních architektonických památek starobylého městečka Krásno nad...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....