Základy domu, kde sídlí Cafe Dačický, byly postaveny už před 700 lety.

Základy domu, kde sídlí Cafe Dačický, byly postaveny už před 700 lety. | foto: Jiří Lízler

S Mikulášem Dačickým se lze potkat v Kutné Hoře u sklenky vína i dnes

  • 1
Sedm set let starý dům v Kutné Hoře prodělal řadu změn. Před pěti lety v jeho přízemí navrhla architektka Tereza Komárková kavárnu, nyní rekonstrukci prvního patra a půdy na obytné podkroví a apartmány, vše pod slavným jménem Dačický.

„Architektura je dialogem mezi tím, co známe, a budoucností, kterou si teprve představujeme,“ říká kutnohorská rodačka, architektka Tereza Komárková. V návrhu se proto snažila zohlednit sedm století, po které dům stojí.

Venkovní posezení v zahradě skýtá příjemný klid.

Z gotiky zůstaly stavbě sklepní a obvodové konstrukce a kamenné ostění lomeného okna. Baroko nabízí 16 metrů dlouhý trám zastřešující přízemí celé stavby.

Jen novodobá historie se do tváře domu nezapsala příliš šťastně. Architektka však zachovala čtvercovou dlažbu z obroušeného betonu a betonové schodiště. Pro nové účely odhalila jeho strukturu.

Každé ze sedmi století, jež se domem prolnulo, ovlivnilo vznik celkem sedmi apartmánů. Královský apartmán vzpomíná na dobu, kdy v bohaté Kutné Hoře pobýval král Václav IV..

Dačického apartmán se stejně jako celý dům a kavárna jmenuje po významném kutnohorském rodákovi, měšťanovi a spisovateli Mikuláši Dačickému z Heslova (1555 – 1625). Při vyslovení jeho jména si nelze nevybavit charismatického Zdeňka Štěpánka v hlavní roli ve filmu Cech panen kutnohorských.

Stříbrný apartmán odkazuje názvem i vzhledem k nejslavnějšímu kutnohorskému artiklu. Dřevěný apartmán prozrazuje, jaká byla další ceněná komodita. Je jen na hostovi, aby si vybral ubytování podle své nálady a nátury.

K dispozici je také severně orientovaný hornický pokoj stvořený pro návštěvníky, kteří se rádi do sytosti prospí. Mnoho dobrých řešení vzniká využitím původní nevýhody,doplňuje architektka Tereza Komárková.

Rekonstrukce ve starém domě není snadná

Při realizaci narazil tým na několik překážek. Například původní záměr vylít podlahu podkroví z lehčeného betonu se kvůli statickým a organizačním komplikacím nepodařilo naplnit.

Řešením se nakonec stal trámový rastr položený do výšky vodorovných střešních konstrukcí, které místy dosahovaly rozdílu 30 cm mezi jejich vrchní stranou a nášlapnou původní vrstvou, a zaklopený křížem OSB deskami. Během rekonstrukce byly v přízemí také odhaleny zachovalé dubové trámy.

Z bohatých a pohnutých dějin zůstaly domu například trámové stropy, kamenné konstrukce a klenutá sklepní osa.

„Tento nečekaný objev jsme nechtěli schovávat. Abychom se jím však mohli pyšnit, bylo nutné přidat požárně odolné desky a speciální nátěry, popisuje investor Pavel Cikler.

V celém domě se opakuje motiv trojúhelníku a šestiúhelníku, a to na kovových policích, osvětlení, dlažbě či obkladech. Jedním z požadavků investora bylo vybalancovat kvalitu a cenu. V rámci úspor proto přistoupil realizační tým například k využití odřezků z výroby keramických obkladových pásků pro podlahu a zídky společného dvorku.

Osobnost Kutné Hory dala domu svou tvář

Vztah investorů k historii samotného domu i Kutné Hory se projevil už před několika lety při zadávání projektu Cafe Dačický. Kavárně dominuje portrét Mikuláše Dačického z Heslova, bouřliváka a milovníka vína, která skončil i ve vězení, protože v souboji zabil Felixe Novohradského z Kolovrat. Vykoupit se musel pokutou ve výši 125 kop grošů.

Apartmány a Cafe Dačický

Autor: Ing. arch. Tereza Komárková

Spolupráce: Studio Reaktor

Projekt: 2016

Realizace: 2020

Užitná plocha: 640 m2

Zastavěná plocha: 250 m2

Z bohatých a pohnutých dějin zůstaly domu trámové stropy, kamenné konstrukce a klenutá sklepní osa. V rámci rekonstrukce přibyla výrazná prodejní polygonová stěna, která přibližuje podsvícené příběhy regionálních vinařství z Kutné Hory i Moravy, a chlazená vitrína v barové části se sladkou nabídkou.

V novém interiéru se prolíná černá barva a měděné odstíny, jejichž výběr nebyl náhodný. Měď sloužila při ochraně vinohradů. V zadní části domu se skrývá cukrářská kuchyně s denním osvětlením a klenutým výhledem do vnitřního dvora, který mají k dispozici hosté z apartmánů.

Ing. arch. Tereza Komárková

Pochází z Kutné Hory. Architekturu a urbanismus studovala na Technické univerzitě v Liberci, pražském ČVUT a na prestižní NUS v Singapuru, což ji dále inspirovalo k práci v zahraničním ateliéru Bogle Architects. Skrze ocenění v architektonických soutěžích rozvíjela koncepční přístup v navrhování a již během studia se její nápady začaly realizovat.

Pro klienty je průvodkyní celým návrhem od nosné myšlenky k dořešení navazujících detailů. Společně s investory nachází flexibilní řešení jejich různorodým projektům a při rekonstrukcích věnuje péči zejména dialogu mezi původními konstrukcemi a nově vkládanou vrstvou návrhu. Věří v individualitu a neopakovatelnost.