Mlýn poblíž Mešna v Plzeňském kraji stojí od roku 1879. Snímek je z roku 1910.

Mlýn poblíž Mešna v Plzeňském kraji stojí od roku 1879. Snímek je z roku 1910. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Mlýn Pouskovým vrátili už v roce 1958. Rodina jej otevřela veřejnosti

  • 7
Mlýn poblíž Mešna v Plzeňském kraji stojí od roku 1879. Nyní se po letech podařilo zpřístupnit ho veřejnosti jako malé muzeum.

Takzvaný Pouskův mlýn nechal postavit mlynář Alexius Pouska na Kornatickém potoce. Původně se tu z umleté mouky pekl chléb, a to až do doby první republiky. Nejprve byl mlýn malý, s jedním nekrytým vodním kolem na svrchní vodu, v roce 1906 se modernizoval. 

Díky několikaletému vykupování pozemků se synovi Karlu Pouskovi podařilo vybudovat rybník a koupit naftový generátor, který poháněl mlýnské kolo při nedostatku vody. 

Proměna nevyužívaného mlýna probíhala od ledna 2012 do října 2019.

V 50. letech 20. století se ve mlýně mlelo nejprve pod dohledem Krajského výkupního podniku, později Západočeských mlýnů. V prosinci 1958 předaly Západočeské mlýny po ukončení smlouvy mlýn zpět rodině Pouskových a do konce roku se mlýn uzavřel. 

Díky tomu byl sice uchráněn před znárodněním, ale od té doby už se v něm nemlelo. Regulace potoka provedená v 70. letech navíc zničila náhon do mlýnské nádrže. 

Až do roku 2011 neměl mlýn využití. Změna přišla díky návštěvě Venduly Hnojské, která psala knihu o mlýnech a požádala současného majitele Jindřicha Pousku o zpřístupnění a vyklizení objektu, aby mohla pořídit fotografie. 

Jindřich Pouska spolu s bratrancem Janem Šmolíkem mlýn pečlivě vyklidili, vyvezli vše nepotřebné a naleštili původní stroje. Úklid kvůli fotografování se stal impulzem pro zpřístupnění veřejnosti. 

Ve stodole naproti mlýnu je k vidění expozice starých zemědělských strojů.

Proměna mlýna probíhala od ledna 2012 do října 2019, nyní je oblíbeným výletním místem. Vyučený mlynář Jindřich Pouska po předchozí domluvě návštěvníky rád provede a povypráví jim o původu mlýna. Historie objektu je zachycena také na informační ceduli u odpočívadla vedle příjezdové cesty. 

Od roku 2013 je díky projektu MAS Aktivios (projekt spolupráce Otevíráme poklady venkova) ve mlýně i mini muzeum, v němž se můžete seznámit s mlynářským řemeslem, prohlédnout si jedny z prvních válcových stolic, které nahradily mlýnské kameny a další inventář z let 1906 až 1912. Ve stodole naproti mlýnu je k vidění expozice starých zemědělských strojů.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.