Proměna probíhala od roku 2013 do roku 2015.

Proměna probíhala od roku 2013 do roku 2015. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Kladenská chlouba od Davida Vávry. Na stoleté divadlo je město opět hrdé

  • 8
Stoletou existenci oslavilo Městské divadlo Kladno důkladnou rekonstrukcí, která ho ve všech směrech přenesla do 21. století.

Divadlo bylo postaveno v letech 1910–11 a budova byla jednou z prvních prací architekta Jaroslava Rösslera. Stylové pojetí zcela ovládla geometrická moderna a prostorové řešení patří k tomu nejlepšímu, co u nás v předválečném desetiletí vzniklo.

Přestože během následujících sta let prošla stavba různými úpravami, byly pouze dílčí, navíc vedly k roztříštění původně uceleného architektonického záměru. Od svého vzniku se významná budova nedočkala komplexní rekonstrukce. 

Stoletou existenci oslavilo Městské divadlo Kladno důkladnou rekonstrukcí, která ho ve všech směrech přenesla do 21. století.

Její stav před započetím modernizace a rozšíření v roce 2012 již nesplňoval novodobé hygienické, technické ani bezpečnostní požadavky na kulturní stánek sloužící široké veřejnosti. Provoz divadla se musel vyrovnávat s řadou problémů, například rozsáhlým zatékáním do budovy.

Rekonstrukce Městského divadla Kladno včetně úprav interiérů i okolí budovy se uskutečnila podle návrhu akademického architekta Davida Vávry. 

Začala v roce 2013 a činoherní soubor se na dobu rekonstrukce přesunul na menší scénu Divadla Lampion, kterou sdílel v nelehkých podmínkách s domovským loutkohereckým souborem. 

Práce na modernizaci divadla se zkomplikovala ke konci roku 2014, když se dodavatelská firma dostala do ekonomické nestability. Projekt tak v roce 2015 dokončil nový dodavatel. Nakonec se vše podařilo a Kladno je na proměnu čtvrté nejstarší divadelní scény v republice hrdé. 

Jeviště Hlavního sálu je vybaveno oponou od Josefa Weniga, kterou divadlu věnovala v roce 1929 Městská spořitelna. Opona prošla půlroční renovací.

Současné řešení sjednotilo architektonický ráz budovy a významně rozšířilo možnosti jejího využití. Kromě rekonstrukce hlavního divadelního sálu včetně jeho výzdoby, barevného ladění a osvětlení došlo také na prostory pro návštěvníky a zázemí pro herce. 

Novinkou je divadelní kavárna s literární scénou, vznikla také letní scéna s kapacitou 130 míst a alternativní komorní scéna s kapacitou 67 míst. Dále se vybudovalo nové zvukové studio a značných estetických úprav se dočkal i přilehlý park.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.