V průběhu roku 2018 se kulturní památka dočkala kompletní obnovy, díky níž...

V průběhu roku 2018 se kulturní památka dočkala kompletní obnovy, díky níž získala opět svůj historický ráz. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Goethova vyhlídka z 19. století je poklad Karlových Varů a věčného mládí

  • 0
Půvabné lázeňské město Karlovy Vary jako na dlani mají návštěvníci Goethovy vyhlídky, kterou důkladná rekonstrukce přiblížila původní podobě.

Honosný objekt stylové výletní restaurace doplněný vyhlídkovou věží byl postaven v letech 1888–1889 podle projektu významných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. 

Pseudogotická cihlová stavba, vzdálená od centra města necelé dva kilometry, měří 42 metrů a tyčí se ve výšce 638 metrů nad mořem na místě s optimistickým názvem Výšina věčného mládí. 

Vyhlídková plošina rozhledny zdobená cimbuřím se nachází ve výšce asi 34 metrů a vede na ni 165 kamenných schodů točitých proti směru hodinových ručiček.

Vyhlídková plošina rozhledny zdobená cimbuřím se nachází ve výšce asi 34 metrů a vede na ni 165 kamenných schodů točitých proti směru hodinových ručiček.

Původně Rozhledna korunní princezny Stefanie nesla později jméno spisovatele Adalberta Stiftera. Po 2. světové válce se jí jen krátce říkalo Štefánikova, pak se totiž našel ještě „lepší“ název: Stalinova vyhlídka. 

Podle německého spisovatele Johanna Wolfganga Goetha, který sem často chodíval na vycházky, se rozhledna jmenuje od roku 1957. Goethova vyhlídka nikdy neměla o návštěvníky nouzi a společně s restaurací s přestávkami fungovala až do 90. let minulého století. Od té doby však bohužel chátrala.

V průběhu roku 2018 se kulturní památka dočkala kompletní obnovy, díky níž získala opět svůj historický ráz. Odstranila se moderní přístavba a asfalt v okolí vyhlídky nahradila kamenná dlažba. 

Stavba vznikla podle projektu významných vídeňských architektů Ferdinanda...

Od 90. let minulého století stavba chátrala.

Část příjezdové komunikace byla osazena novými svodidly. Budova prošla rekonstrukcí doslova od suterénu po střechu a byla napojena na novou přípojku vody a kanalizace. 

Uvnitř budovy vznikl multifunkční prostor, který slouží pro pořádání různých kulturních akcí nebo výstav, v provozu je i kavárna. U vyhlídky přibyly nové dřevěné lavičky a stojan na kola. V blízkosti rozhledny najdete i tříkilometrovou Stezku strašidel – u jednotlivých zastavení jsou umístěna strašidla, která doplňují panely s krátkou pohádkou. 

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.