Ze staré stodoly, ze které zbylo jen šest sloupů, mají dokonalou pařírnu

  • 22
Tentokrát architekti neproměňovali starou chatu na moderní, ale stodolu na chatu. Jenže si trochu „naběhli“, z původní stavby jim totiž zůstalo jen šest sloupů z cihel. A tak není divu, že šlo o nejdražší proměnu, časově nejdelší a navíc na nejodlehlejším místě, v nádherných Beskydech.

Majitel stodoly prožil své prázdniny a volné dny právě zde, přesněji v roubence blízko ní, která byla postavená na samotě u lesa už v roce 1883. Patřila k ní i velká stodola 5 × 20 metrů, kterou však předchozí majitel nechal zbořit. Zůstala jen malá stodola, kde měl dílnu, malou kuchyňku i provizorní spaní na půdičce. Tady by současní majitelé s dvěma malými dětmi chtěli získat prostor pro návštěvy.

HS portál lze v létě otevřít a „vyjet“ ven i se stolem či stoly - jsou dva a podle potřeby je možné je použít venku na terase, nebo uvnitř stodoly.

A právě tuto stodolu se rozhodli architekti Petr Portych, Martin Štrouf a sochař Sebastian Wojnar v dalším díle seriálu České chaty snů předělat na zázemí pro hosty a setkávání rodiny. Atmosféra roubenky má totiž nádech skanzenu, a to včetně vnitřního vybavení, do kterého nechtěli vstupovat.

Kde udělali chybu…

Původní stodolu autoři proměny museli nakonec celou rozebrat, zůstalo jen šest sloupů. Netušili totiž, že budou muset oželet i střechu, protože staré trámy, s nimiž počítali, se ukázaly jako poddimenzované.

Neunesly by novou střechu (imitaci šindele) ani solární panely Schlieger, které se měly postarat o elektřinu jak pro novou stodolu, tak pro starou roubenku. Pomocí nabíjecí stanice zde můžete případně nabít i elektroauto. Výkon v létě by měl díky baterii utáhnout provoz roubenky i pařírny, jak novou podobu stodoly architekti označili, v zimě už bude potřeba přidat další zdroje.

„Otázkou bylo, jakým způsobem začlenit soudobé architektonické pojetí do přírodního prostředí s tradiční architekturou a urbanismem. Zvolili jsme řešení s předsazenou dřevěnou fasádou tvořenou latěmi s mezerami, která umožňuje vizuální propojení s exteriérem a zároveň odpovídá archetypu stodoly v daném místě,“ říká architekt Martin Štrouf.

Stará chata se zbavila letitých krámů, dostala i průhlednou koupelnu

Aktéři proměny použili tradiční materiály v soudobých variacích. Hlavními prvky uplatněnými v exteriéru i interiéru jsou tak dřevo, pálená cihla a šindel. „I když jsme odpůrci používání imitací, zde přišla imitace šindelové střech v plechové variantě vhod. Společně s ostatními materiály tvoří harmonický celek zapadající do okolního prostředí, což je největší hodnota daného místa. Navíc toto provedení bezpečně odolá složitějším klimatickým podmínkám,“ vysvětluje architekt Štrouf.

Nová kuchyň má nejen varnou desku, ale také plně vestavnou lednici s mrazákem a myčku, vše se značkou Bosch. Digestoř Faber nabízí i šikovný policový systém.

Podstatu objektu stále tvoří šestice zděných pilířů, doplněných dřevěnou fasádou z latí namořených do šedé barvy. Za laťováním jsou skryté okenní otvory, umožňující kontinuální propojení s okolní přírodou. Západní část je otevíratelná a zpřístupňuje nově vybudovanou terasu.

V přízemí stodoly je umístěný společenský prostor s komfortní kuchyní a toaletou, která nahradila venkovní kadibudky. Na horách určitě hosté ocení, že nemusí do sychravé zimy. V podkroví pak mohou majitelé nabídnout možnost spaní až pro osm lidí. V interiéru i na terase použili architekti cihelnou dlažbu kladenou do stromečku a palubkové obklady v přírodním provedení.

Noční pohled na novou „stodolu“.

Premiérové díly seriálu České chaty snů můžete vidět každý pátek ve 22.00 na Primě a reprízu v neděli v 10.00 na Primě. Na prima+ si můžete novinkovou přestavbu pustit s týdenním předstihem.