Celá revitalizace bytu trvala téměř tři roky, vše se tvořilo postupně, podle...

Celá revitalizace bytu trvala téměř tři roky, vše se tvořilo postupně, podle rozpočtu. | foto:  Czech Deco Team

Panelákový byt předělávala majitelka kvůli rozpočtu skoro tři roky

  • 48
Nezáleží na tom, zda jde o luxusní obývací halu, nebo hravý dětský pokoj, interiéry v pojetí designérky Kristiny Prokšové vypadají vždy dobře. Jsou moderní a přitom útulné. V tomto případě se designérka zabývala přestavbou panelákového bytu.

„Klasický panelákový byt 3+kk v Praze prošel částečnou rekonstrukcí. Změnili jsme podlahy, schovali kovové zárubně, vyměnili dveře, kuchyni dali nový facelift a nakoupili, nebo vyrobili nový nábytek,“ vysvětluje majitelka bytu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Celá revitalizace tohoto bytu trvala skoro tři roky, vše se tvořilo postupně, podle rozpočtu majitelky. Na začátku byla její myšlenka „na nové začátky“. „Tak jsme se do toho pustili. Nejprve jsme si stanovili koncept a jeli krok po kroku k novým zítřkům,“ poznamenává designérka Kristina Prokšová.

Úplný začátek byl hodně prašný, náročný a více méně stavební. Strhávaly se staré tapety, obklady, dávala nová podlaha, zakrývaly staré zárubně obložkovými. „Jakmile byla překonána tato fáze, už nic nebránilo rozletu a začalo se přestavovat,“ konstatuje designérka.

V kuchyni se vyměnila dvířka, obklad mezi skříňkami se změnil na bílé sklo lacobel, postupně se dokupoval nábytek, vytvořily se nové úložné prostory a v neposlední řadě se také malovalo a tapetovalo.

„Květinový motiv, který prochází celým bytem, byla látka, kterou si majitelka při návštěvě studia hned zamilovala a v tu chvíli nebylo už co řešit. Použili jsme ji jako jednotící prvek celého interiéru. Pivoňky najdete na tapetě, na závěsech nebo také na dekoračních polštářích,“ vysvětluje designérka Kristina Prokšová.

Ta vystudovala rekvalifikační kurz na pražské Design škole v roce 2011. „Ráda získávám nové zkušenosti a aktivně se zajímám o nové trendy v této oblasti života. Studovala jsem také v zahraničí, například v Německu a v Austrálii, kde jsem měla možnost poznat tamní bytovou kulturu a načerpat mnoho zážitků a zkušeností, které nyní doplňuji a rozvíjím,“ říká s úsměvem Kristina.

Nová dvířka kuchyň „omladila“ a prosvětlila, obklad mezi nimi vyřešila designérka pomoci skla lacobel.

V roce 2013 absolvovala i seminář o interiérovém designu v Kalifornii. „Mnoho mých realizací mi přineslo i příjemná setkání se zajímavými a milými lidmi. A hlavně potvrdilo, že design není jen o vizáži, ale také o lidech a o jejich názorech a snech,“ dodává na závěr designérka Kristina Prokšová.

Náklady na tento projekt se pohybovaly přibližně kolem 8 000 Kč/m2, přičemž tato cena zahrnuje podlahy, povrchy, interiérové dveře, truhlářské práce, nábytek, světla a doplňky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.