Kuchyňská linka je z bílého laminátu, horní skříňky pak v dekoru dubu.

Kuchyňská linka je z bílého laminátu, horní skříňky pak v dekoru dubu. | foto: Jaroslav Kvíz

Pro tři děti potřebovali „nafouknout“ 3+1 v paneláku. Podařilo se

  • 38
Mladí manželé si pořídili panelákový byt 3+1. S rozrůstající se rodinou rostla i potřeba změnit dispozici bytu a ideálně „přidat“ jeden pokoj. Tento typ bytu naštěstí požadovanou změnu umožňoval.

Původní dispozice byla 3+1, samozřejmě s klasickým umakartovým jádrem. Největší místnost představoval obývací pokoj, kuchyň fungovala jako samostatný oddělený prostor za jádrem.

V předsíni byl využitý každý centimetr pro ukládání, stěnu chrání tapeta s jemným vzorem.

Úvodní návrhy se tak ubíraly dvěma směry: v jednom se počítalo s budoucím rodičovským spaním v obývacím pokoji, ve druhém vznikl další pokoj z kuchyně, její „úkoly“ se přesunuly do zvětšeného obývacího pokoje.

„Nakonec zvítězila varianta s přesunutou kuchyní, tu jsme dále rozpracovali. V návrhu jsme počítali s posunem příčky směrem do dětského pokoje a se zvětšením obývacího pokoje,“ popisuje Alena Koubová ze studia Kouba interier, které navrhlo novou dispozici i vybavení bytu.

Konečné řešení

Kuchyňská linka je ve tvaru písmene L umístěná do prostoru, k oknu se tak vešel požadovaný velký jídelní stůl pro šest osob. V kuchyni je ukryto malé čerpadlo odpadních vod, voda a odpad jsou vedeny v podhledu. Stejně tak odtah od digestoře.

Koupelna se záchodem měla logicky zůstat oddělena, v koupelně majitelé požadovali kvůli dětem vanu. Nezbytný byl také prostor na pračku a sušičku.

Pokoj s balkónem se stal ložnicí, větší místnost dětským pokojem pro dva potomky a z bývalé kuchyně vznikl další dětský pokoj.

Materiálové a barevné řešení

Interiér je řešený v bílé barvě a v dekoru dubu. Sjednocující prvek představuje vinylová podlaha (také v dekoru dubu), která prochází v jedné úrovni celým bytem včetně koupelny a WC.

V koupelně architekti použili jednoduchý bílý obklad, doplněný na přání majitelů modrou mozaikou.

„Kuchyňská linka je z bílého laminátu, horní skříňky pak v dekoru dubu. Ve stejném dekoru je i pracovní deska, kterou vyrábíme vlastními technologiemi,“ vysvětluje Martin Kouba, který vede truhlářskou výrobu. Otvírání skříněk je bezúchytkové, čisté linie kuchyňského nábytku tak nic nenarušuje.

Koupelnu oživuje na přání majitelů modrobílá mozaika.

V chodbě vznikl úložný a odkládací prostor, architekti využili doslova každý centimetr. Jako ochrana zdi v místech, kde se odkládají kabáty, posloužila tapeta s jemným vzorem.