Novou ložnici si dopřála i paní Táňa. Za zmínku stojí oddechová zimní zahrada,

Novou ložnici si dopřála i paní Táňa. Za zmínku stojí oddechová zimní zahrada, která vznikla zasklením lodžie. | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Syn vyrostl a musel se přestavět dům. Někde stačilo posunout příčky

  • 4
Ze staré dřevostavby se stalo bydlení, kde je na každém kroku vidět dobrá komunikace a spolupráce. Architekt respektoval představy a potřeby majitelky, která se sama podílela na výběru nábytku, materiálů a barev. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Dům nedaleko Prahy je devatenáct let stará dřevostavba, která tříčlenné rodině vyhovovala až do jednoho osudného dne: k modernizaci přimělo Táňu šokující zjištění, že její dospívající syn David se kvůli své výšce už nemůže pohodlně pohybovat v koupelně a velikost "dětského" pokoje i rozměry postele už dávno neodpovídají jeho potřebám.

I když se Táňa zajímá o design, netroufla si na rekonstrukci sama. Obrátila se na doporučeného architekta, který mohl nabídnout léta zkušeností s podobnými realizacemi.

Textura a barva kvalitních laminátových podlah je na první pohled k nerozeznání od dřevěných.

Kouzlo domova zařizovaného s láskou

Táňa je žena velkého srdce a dveře domu nemůže zavřít před žádnou zatoulanou kočkou. Dnes jich má sedm a ty společně už leccos svedou. Renovace obytného prostoru v přízemí byla proto taky nezbytností.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

A když se jednou začne přestavovat, proč zůstat jen u dílčích věcí. "Miluji současný minimalistický design, ale jsem i velký vetešník. Chtěla jsem zkombinovat jak přírodní předměty, tak staré rodinné věci s novými," vysvětluje Táňa. Ve spolupráci s architektem se zdařilo tyto styly sladit k potěšení nejen majitelky, ale celé rodiny.

Nejdůležitějším prvkem se stala vyvážená dispozice se správným řazením funkcí bydlení. I mírné stavební úpravy vedly k zásadnímu vylepšení stávající dispozice. Posunutí příčky mezi obývacím pokojem a vstupní částí vedlo ke zvětšení prostoru jak ve vstupní hale, tak i v kuchyni.

 Prostor uprostřed dispozice byl doplněn ostrůvkem, který rovněž zvětšil pracovní část kuchyně.

Zvýšený pult zároveň brání přímému pohledu na kuchyňskou pracovní plochu. Stavebním úpravám se nevyhnul výklenek (rizalit) v kuchyni. Jeho šikmé stěny byly přebudovány na rovné, aby vznikl dostatek místa. 

Příjemné překvapení vyvolala informace, že se nemusí kupovat nová okna, ale lze vyměnit pouze skla u zabudovaných. Výměna trvala půl dne.

Autor rekonstrukce

Ing. arch. Ivan Zachar, akad. arch., spoluzakladatel architektonické kanceláře.
Se svou ženou Janou Zacharovou se zabývají bydlením už 20 let. Jsou architekty s osobním přístupem ke klientům a jejich specifickým požadavkům, které se snaží v maximální míře respektovat.

Dům vytápí stropní sálavé elektrické panely, na které nedají majitelé dopustit.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.