V celém prostoru jsou viditelné prvky trubek a kabelů pohledově vedených...

V celém prostoru jsou viditelné prvky trubek a kabelů pohledově vedených instalací, které odrážejí „vášeň“ klienta pro IT a technologie. | foto: Václav Beran

Milovník IT si dopřál trubky a kabely vedené přímo po stěnách

  • 106
Je bohužel už běžné, že se i nové byty musí před nastěhováním majitele předělat, tedy změnit jejich dispozice. Čím je byt menší, tím bývá náročnější jeho proměna.

„Naším úkolem bylo proměnit stávající bytovou jednotku v rámci developerského projektu poblíž Vítkovského kopce. Jde o nový vstup do již stávajícího standardního dvoupokojového bytu, jehož cílem bylo splnit specifické požadavky a přání klienta a vytvořit něco jedinečného,“ popisuje architektka Lenka Juklíčková ze studia Obliqo design, na které se majitel obrátil.

Pracovní stůl slouží také jako jídelní pult a bar.

Proměnu bytu přihlásilo studio do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Soukromý interiér – Nízkonákladové bydlení. Již devátý ročník soutěže má uzávěrku 28. února 2024. Vyhlášení vítězů proběhne opět v pražském Centru současného umění DOX v úterý 14. května 2024.

Otevřít – propojit – bydlet

„Základním konceptem našeho návrhu bylo otevření oddělených prostor a nová definice zón, aniž by bylo nutné provádět rozsáhlé stavební zásahy. Odebráním bariér v podobě dveří jsme vytvořili nový průhled bytem od vstupních dveří k oknům otevřeným do ulice, což přineslo celkovému prostoru nový rozměr a zvýraznilo dříve uzavřené a stísněné zádveří,“ vysvětluje Lenka Juklíčková.

Pohled do ložnice

Vstup do hlavního obytného prostoru vyřešili autoři proměny jako průchod s vestavěnou kuchyní. „V této místnosti má pracovní kout prioritu a reaguje na životní styl klienta a požadavek na domácí kancelář. Pracovní stůl také slouží jako jídelní pult a bar,“ upozorňuje David Navrátil, spoluautor proměny.

Druhý pokoj rozdělili architekti na průchozí šatnu, skrytou za posuvným závěsem, a ložnici oddělenou příčkou. Utilitární a asketický vzhled ložnice vytváří spací oázu, která svou uzavřeností kontrastuje s otevřeným konceptem zbytku bytu.

Traduje se, že IKEA je trošku šmejd. Není! říká designér Jiří Pelcl

Klíčové prvky

V celém prostoru jsou viditelné prvky trubek a kabelů pohledově vedených instalací, které odrážejí „vášeň“ klienta pro IT a technologie. Tento vizuálně silný prvek navazuje na celkovou technickou estetiku bytu a působí jako grafický prvek, který se vine celým bytem a prochází ze stěn na strop a zpět. Zároveň toto řešení pomohlo minimalizovat stavební úpravy a ušetřit finance v omezeném rozpočtu.

Materiálová paleta je založená na kontrastech, které zahrnují kombinaci šedé MDF, betonové stěrky a černobílých detailů. Jako výrazný prvek zde vyniká smrkový masiv s černě olejovaným povrchem.

Akcenty v modré barvě doplňují celkovou monochromatickou barevnou kombinaci. „Důležité pro nás bylo vložit do každého prostoru textilní prvek, ať už jde o závěs nebo sofa, který zjemňuje a dotváří atmosféru,“ dodává na závěr Lenka Juklíčková.

Byt pro mladého muže pojali autoři v minimalistickém, lehce industriálním stylu.

O projektu

Místo: Praha, Žižkov

Realizace: 2023

Plocha: 50 m2

Návrh: studio Obliqo design, MgA. Lenka Juklíčková, MgA. David Navrátil