Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Typovou pasivní dřevostavbu si majitelé zařídili sami, bez architekta

  1:00
Chtěli pro svou rodinu moderní a zároveň útulné bydlení, prvořadé však pro ně bylo zdravé vnitřní prostředí. Energeticky pasivní dřevostavba jim poskytla vše, co hledali.
Jemné kontrasty. Chladný, elegantní kámen a domácky působící dřevo; čisté...

Jemné kontrasty. Chladný, elegantní kámen a domácky působící dřevo; čisté minimalistické linie nábytku zjemněné doplňky, svítidly a textiliemi... Díky citlivě komponovaným kontrastům vznikl příjemný, klidně působící interiér, který však rozhodně nenudí. | foto: Dano Veselský

Daniela a Goran si našli slunný pozemek v tiché ulici v jedné z nových čtvrtí v okolí Prahy a pustili se do hledání toho pravého projektu pro svou rozrůstající se rodinku. Priority byly jasné, jejich budoucí dům měl být moderní nejen vzhledem, ale i použitými technologiemi.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

„Chtěli jsme co nejlepší systém topení, chlazení a větrání, zároveň však byla pro nás důležitá rozumná cena, aby nám zůstaly finance i na pěkné zařízení. Proto jsme se rozhodli pro typový dům, který bychom si mohli mírně upravit podle svých představ,“ shrnuje Goran.

„Původně jsme nehledali vysloveně pasivní, ale tyto technologie nás oslovily,“ pokračuje. „Nešlo přitom jen o ekologické a zároveň úsporné vytápění, ale také o způsob větrání. Manželka má totiž alergii a v pasivním domě máte stále čerstvý vzduch, aniž se alergeny zvenčí dostávají do interiéru.“

A proč právě dřevostavba? „Podle mě je to stavební budoucnost,“ doplňuje Daniela. „Byli jsme si prohlédnout různé vzorové domy a dřevostavby nám připadaly velmi příjemné. Měli jsme v nich takový pocit tepla.“

Potřebná variabilita

Ověřený i individuální - EcoCube Max je největší z kolekce energeticky pasivních dřevostaveb.

Vybrali si prakticky řešený, moderní pasivní dům z nabídky Zvolenské firmy ForDom. Sérii vydařených typových staveb EcoCube pro ně navrhli Marián Prejsa a Bjorn Kierulf z architektonického ateliéru Createrra, kteří u nás patří k průkopníkům pasivní výstavby. U největšího domu, EcoCube Max, ještě rozšířili původní rozměry, mírně přizpůsobili dispozici a upravili velikost oken.

K dvoupodlažnímu rodinnému domu přibyla i přízemní přístavba, domek pro hosty. Ten doplnil prvotní, čistý a energeticky optimální tvar kvádru, takže vznikla moderní prostorová kompozice. „Moje rodina žije v zahraničí a chtěli jsme, aby mohli přijít i na delší dobu a měli u nás pohodlí a soukromí,“ vysvětluje Goran.

Ekologicky a příjemně

Příjemné klima v domě zajišťuje kombinace nízkoteplotního stěnového vytápění (stejný okruh slouží v létě i na chlazení) a řízeného větrání s rekuperací, tedy se zpětným získáváním tepla z odváděného vzduchu. Ekologické tepelné čerpadlo získává teplo pro vytápění a přípravu teplé vody pomocí plošného zemního kolektoru, stejný okruh slouží v zimě i na předehřátí větracího vzduchu, v létě zas ochlazuje vodu na stěnové chlazení.

Příjemný mix. Daniela a Goran mají rádi světlé odstíny, které v domě navodily pocit svěžesti a optimismu, zároveň však volili barvy a materiály tak, aby byly místnosti příjemně teplé.

Díky kombinaci kvalitně zaizolované konstrukce a špičkové techniky se zde na vytápění spotřebuje pouze 7 kWh na m2 za rok, což opravdu citelně snižuje měsíční provozní náklady. Navíc, jak zdůrazňují domácí, v domě je velmi příjemně tak v zimě, tak v letních vedrech.

„Jen musíte dodržovat jistá pravidla, která jsou však zcela logická a přirozená, například v létě stínit a nenechávat na poledne otevřené dveře na terasu. Ale takové chování je normální v každém domě, pokud nechcete mít uvnitř horko,“ říká majitel.

A pokračuje. „Na rozdíl od jiných domů je zde však čerstvý vzduch, i když jsou okna zavřená, a i po dvou týdnech veder bylo uvnitř velmi příjemně. I když zde teplota trochu stoupla, nebylo to tak dramatické jako jinde,“ pochvaluje si.

Do roka v novém

Stavět začali v březnu 2014 a v listopadu se už mohli pustit do zařizování. „Na interiéru jsme intenzivně pracovali až do března, bylo to opravdu náročné a trvalo to déle, než jsme předpokládali,“ přiznávají manželé.

Naopak překvapivě rychlý proces byla hrubá stavba: když byly připraveny základy, do deseti dní na nich stál dům. „Obvodová konstrukce se totiž vyrábí v dílně, na stavbě se pak jednotlivé panely a další konstrukční prvky smontují,“ vysvětluje Luboš Pivko, obchodní poradce ze společnosti ForDom.

„Pak se celý proces výstavby domu dostane do další fáze, následuje dokončení fasády, montáž instalační roviny, rozvody, instalaci a techniky a povrchové úpravy. Jisté věci nelze urychlit, pokud má být stavba kvalitní,“ zdůrazňuje.

U energeticky pasivních domů je například důležitá nejen tepelná izolace, ale i těsnost obvodových konstrukcí. Všechny spoje proto přelepí vzduchotěsnou páskou a těsnost se kontroluje takzvaným blower-door testem.

„V pasivní stavbě nesmí celková výměna vzduchu při podtlaku 50 Pa překročit 0,6 násobek objemu domu za hodinu. Tento test provádíme dvakrát, když je uzavřená hrubá stavba a po dokončení domu, před jeho předáním klientovi,“ upřesňuje zástupce realizační firmy.

Interiér ve vlastní režii

Jelikož oba mají práci spojenou s designem, který je zároveň jejich srdeční záležitostí, interiér si Daniela a Goran navrhli sami. „Chtěli jsme světlé a čisté moderní prostory, ale neměly působit chladně, ale příjemně domácky,“ říká ona.

Přístavba – samostatný nízkoenergetický domek poskytuje soukromí návštěvám, které zde mohou pohodlně zůstat i delší dobu.

„Inspirace jsme našli hlavně na svých cestách po světě, z různých míst jsme si přivezli prvky a nápady, které se nám líbily. Vlastně jsme měli základ interiéru vymyšlený dříve, než se začal stavět dům,“ směje se Daniela.

„Některé věci byly dokonce koupeny předem, například sedačka čekala na dokončení domu asi rok ve skladu,“ prozrazuje majitelka. Díky programu na 3D vizualizace si uměli všechno přesně představit a do detailu navrhnout barvy, materiály i nábytek na míru, jehož realizaci pak svěřili zkušeným truhlářům. „Trvalo to měsíce, ale stálo to za to,“ shoduje se dvojice.

Dům v kostce

Energeticky pasivní dřevostavba EcoCube Max

Dvoupodlažní rodinný dům v pasivním standardu s nízkoenergetickou přístavbou

Realizace: 2014

Autor: Createrra

Dodavatel: ForDom

Užitná plocha: 198 m2 (dom) + 62 m2 (přístavba)

Základy: ocelobetonová deska izolovaná vrstvou pěnového skla

Konstrukce obvodových stěn: montovaná dřevostavba v pasivním standardu ze sendvičových panelů izolovaných minerální vlnou (celková tloušťka 524 mm, U = 0,9 W/ m2.K)

Tepelná izolace obvodových stěn: minerální izolace Isover ve dvou vrstvách, v celkové tloušťce 420 mm

Střecha: plochá se štěrkovým lůžkem, tepelná izolace Styrodur (celková tloušťka 600 mm), konstrukce z dřevěných příhradových nosníků

Okna: dřevohliníková s trojsklem a vnějšími žaluziemi, Makrowin

Vytápění a ohřev vody: tepelné čerpadlo zem/voda SmartHUB, 300 l zásobník OPV

Řízené větrání: větrací jednotka s rekuperací tepla a ohřevem vzduchu SmartVENT

Potřeba tepla na vytápění: 7 kWh/m2. a

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...