Obytná kuchyň

  18:44aktualizováno  18:44
Současná podoba naší kuchyně vznikala postupně. Když jsme se nastěhovali do nového paneláku, byla to taková zalomená nudle vedle obýváku, ještě do půlky přehrazená jakýmsi umělým výklenkem. Asi mnozí znají.
Obytná kuchyň

Obytná kuchyň | foto: Radmila Štěpánková

Článek je součástí rubriky
Nápady čtenářů.
Pošlete do konce května na e-mail svůj příspěvek na téma - Kuchyň.
Třeba právě vy získáte 1000 nebo 500 korun!

HLASOVÁNÍ O NEJ... ŠATNU ČI ÚLOŽNÝ PROSTOR!

Vstupovalo se z předsíně  takovou hluchou zatáčkou doleva ke sporáku, pokračovala linka 180 cm s kulatým dřezem a u okna bylo místo na jídelní kout.

Ve výklenku po pravé ruce měla většina sousedek ledničku a nějaké police povětšinou vlastní výroby, my jsme se rozhodli lednici postavit jako pokračování linky a do výklenku udělat na míru pracovní plochu (mimochodem - deska vznikla vyříznutím části "stěny" umakartového jádra v koupelně).

Za výklenkem pak byla vysoká skříň ve funkci spíže a následovaly spojovací dveře do obýváku. Jídelní kout, široký jenom něco málo přes dva metry, jsme nechtěli mít s rohovou lavicí, tak jsem ho pojednali "jako kupé ve vlaku", tj. stůl pod oknem, dvě lavice po stranách a u zakulacené části stolu směrem do místnosti byly židle.

Tohle všechno (samozřejmě kromě ledničky a sporáku) jsme tenkrát natřeli fládrovací barvou, aby se to sjednotilo. Dřez jsme hned nahradili nerezovým s odkládací plochou, okolí sporáku a plochu mezi ním a dřezem opatřili keramickým obkladem.

Po pár letech se ale barva na skříňkách přece jenom začala pomalu poroučet a už to nebylo ono. První krok tedy byla výměna všech dvířek a pracovních ploch - volba padla na zelené lamino. Při té příležitosti jsme také koupili vestavný sporák, podstavnou mrazničku, místo poliček pořídili do výklenku horní skříňku na míru, do soklů (původně zakrytých deskami, které nám pravidelně padaly na nárty) jsme si nechali udělat zásuvky a pod pracovní plochu kontejner na tříděný odpad.

Porcelánové zásobníky na sypké potraviny se mi nepodařilo sehnat, tak nám je udělali známí keramici taky na míru. Korek, který byl na podlaze, nahradila barevně sladěná plovoucí podlaha a ten obkladový zase malé bílé obkládačky se zeleným spárováním.

Druhý krok pak byl ještě zásadnější. Rozhodli jsme se odstranit většinu příčky mezi kuchyní a obývákem - zbyl právě jenom zmiňovaný výklenek, a to především z praktických, ale i estetických důvodů. Do vzniklé místnosti je široký vchod bez dveří (možná jednou posuvné?) - asi 160 cm.

Veškerý nábytek z obýváku jsme dali pryč, takže jsme mohli pojednat jídelnu opravdu velkoryse, ale jak ji sladit se stávající bílo-zeleno-nerezovou kuchyní?

Nakonec jsme stejnou zelenou barvou vymalovali velkou protilehlou stěnu, ale nábytek jsme si už nechali udělat v  jiné kombinaci barev - javoru (viz podlaha) a višně. Šlo vlastně jen o příborník s výsuvnou horní deskou (neocenitelná odkládací plocha v době svátků, návštěv apod.), komodu do obýváku a "pokojové" horní skříňky se sklem.

Došlo i k protažení linky o myčku, nad ni se nastěhovala mikrovlnka a skříňka na nádobí, takže nová lednice se už ocitla vlastně v jídelně.

Posledním krokem byl nákup jídelního setu - židle jsme vybrali poměrně rychle, ale kulatý stůl, schopný snadného rozložení alespoň pro 8 osob, se nám najít nepodařilo. Proto jsme si nechali udělat obdélník, který může zdvojnásobit svou délku.

Vyměnili jsme i osvětlení v celém prostoru - nad všemi pracovními plochami jsou úsporné zářivky, nad dřezem halogenový panel, na stropě reflektorky a nad jídelním stolem klasická stahovačka (koupená ovšem v době, kdy jsme doufali v kulatý stůl...)

Tuto novou variantu kuchyňsko-obytného  prostoru užíváme od vánoc a zatím nám velmi vyhovuje, spíš než americký styl by se to možná dalo nazvat přirozeným uspořádáním.

Autor:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Sen o srubu si dovezli z Ameriky. Jejich ranč je láskou na celý život

Až romanticky působí ve srubu bílá kuchyně a jemné záclonky.

Inspiraci pro stavbu srubu nedaleko Třebíče načerpali Josef a Vladimíra při své návštěvě Spojených států amerických....

Kateřina Winterová žije na Vinohradech. Je to perfektní místo, tvrdí

Bistro Javánka. „Z ulice působí jako malé sympatické bistro, ale zadní velkou...

Než zakotvila na Vinohradech, stěhovala se herečka Kateřina Winterová šestnáctkrát. Na čtvrti ji zaujala blízkost...

Ze sousední řadovky je ubytovna. Mejdany a neustálý křik nám ničí život

1

Bydlíme v řadovce a máme problém se sousedním domem. Majitelka ho pronajala firmě, která jej provozuje jako ubytovnu....

Najdete na iDNES.cz