Kavárna Kontejner velká 90 metrů čtverečních vznikla ze tří lodních kontejnerů.

Kavárna Kontejner velká 90 metrů čtverečních vznikla ze tří lodních kontejnerů. | foto: Karolína Matušková

Kavárna v Holešovicích je postavená ze tří kontejnerů a moc jí to sluší

  • 6
V srdci pražských Holešovic na Ortenově náměstí vyrostla dočasná stavba z recyklovaných lodních kontejnerů. Hrubá, černá skořápka skrývá kavárnu, jež se velkoplošným prosklením v průřezech starých kontejnerů otevírá okolí. Autory jsou architekti Ondřej Janků a Shota Tsikoliya ze studia Collarch.

Kavárna Kontejner velká 90 metrů čtverečních vznikla ze tří lodních kontejnerů. Dva, tvořící základnu kavárny, jsou umístěny paralelně s hlavní ulicí. Svou fasádu však otevírají směrem do parku. Hmota obou kontejnerů je optickou a zvukovou clonou pro klidné posezení v parkové zóně. 

Třetí kontejner je pozorovatelna v patře kavárny. Pozorovat a být pozorován. Orientační bod na náměstí je posazený na šikmo, zdánlivě nahodile, na zbylé dva kontejnery. Jde však o promyšlený tah. Natočením vznikají dvě terasy s výhledem do okolí a hmota kontejneru se stává jasným prvkem viditelným z hlavních přístupových os.

V srdci pražských Holešovic na Ortenově náměstí vyrostla dočasná stavba z recyklovaných lodních kontejnerů.

Použití střídmé barevné palety a základních průmyslových materiálů je v interiéru akcentováno precizně zpracovaným, atypickým detailem. Návštěvník, zákazník se nachází v průsečíku dvou realit: hrubého průmyslového produktu a boutique-café.

„Takto vnímáme i současného ducha Holešovic. Jeho esence je personifikována naší stavbou. Stojí stejně jako zromantizované industriální dědictví Holešovic na hranici odmítání (starší generací) a objímání (mladší generací). Dialog názorů. Nosný pilíř specifického výrazu této městské čtvrti,“ říkají architekti Ondřej Janků a Shota Tsikoliya ze studia Collarch.

Absence sytých, kontrastních barev v interiéru dává vyniknout valérům šedé a stříbrné. Textury tvrdých povrchů jsou doplněny jemnou textilií závěsů probarvených sluncem a parkovou zelení, vstupující dovnitř velkoplošným zasklením. Posezení u kávy se stává snovým, surrealistickým zážitkem odtrženým od spěchu a stresu okolních ulic.

Vlnitý plech použitý v interiéru jako obklad stěn vtipně koresponduje s okenními závěsy. Tvoří druhou oponu skrývající zázemí kavárny, toalety a technickou místnost. Naviguje návštěvníka středem dispozice přízemí a jasně vyznačuje hmotu schodiště.

V kavárně se nacházejí dva bary. Ten v přízemí je sestaven z jednoduché černé ocelové konstrukce vyplněné tmavými popisovatelnými deskami. Bar je umístěn u vstupu do kavárny, v nice obložené pozinkovaným vlnitým plechem. 

Druhý bar v patře je sevřený mezi dvě podélné prosklené fasády. Obdobná jeklová konstrukce je vyplněna hustě perforovaným pozinkovaným plechem. Odrazivost a částečná průhlednost použitého materiálu odlehčuje hmotu baru, který při správném dopadu slunečního světla působí vzdušně a elegantně.

Toalety, diskrétně umístěné za černě natřenými dveřmi, jsou výraznou barevnou...
Jasné, až křiklavé barevné pojetí oživuje jinak rutinní zážitek.

Toalety, diskrétně umístěné za černě natřenými dveřmi, jsou výraznou barevnou deviací, kontrastující s konceptem zbytku kavárny. Jasné, až křiklavé barevné pojetí oživuje jinak rutinní zážitek.

Kavárna je navržena pro celoroční provoz a vybavena veškerou potřebnou technologií od podlahového topení po výkonnou klimatizační jednotku. Nutnost výměny vzduchu je řešena viditelně v podobě spiro-potrubí, které tvoří výrazný designový prvek v interiéru a dotváří jeho industriální estetiku. Většina zabudovaných elektroinstalací je ovládána z jednoho centrálního panelu s vypínači v podobě jednoduché, elegantní matně-černé ocelové desky, vsazené do pozinkovaného vlnitého plechu.

Z dílny Collarch je i grafický styl a logotyp kavárny, který vychází z několika na sebe naskládaných kontejnerů do tvaru písmene K. LED-neonové nápisy na fasádě, loga na kávových hrncích a kulinářských produktech i grafika webových stránek zobrazuje tento motiv v několika vybraných variacích.

Projekt kavárny Kontejner získal cenu odborné veřejnosti Grohe v rámci Grand Prix Architektů 2021. 

Collarch

Collarch je platforma spojující architekty a mladé profesionály s bohatými profesními zkušenostmi z předních mezinárodních architektonických kanceláří a akademických výzkumných institucí.

Studio vedlo týmy expertů a spolupracovalo na projektech v kancelářích Herzog & De Meuron ve Švýcarsku, Bjarke Ingels Group v Dánsku, Strelka Institute v Rusku, Querkraft Architekten v Rakousku a Maxwan architects+urbanists aj. 

MgA. Ondřej Janků (*1983) vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze...
MgA. Shota Tsikoliya, Ph.D, M.Sc. (*1991) vystudoval Univerzitu ve Stuttgartu a...
MgA. Martin Ptáčník (*1983) studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze...
Ing. arch. Veronika Kommová (*1987) studovala architekturu na Fakultě...

Collarch se zaměřuje na atypická řešení šitá na míru klientovi, se zvláštním zájmem o vyvážený mix pragmatismu, jednoduchosti v detailu a specifického designu.

Architekti vyhledávají mezioborovou spolupráci s umělci, designéry a dalšími profesionály. Součástí aktivit je i výzkum v oblasti nových výpočetních nástrojů a stavebních technologií nabízející alternativní způsoby přístupu k projektům.

Portfolio prozrazuje zájem o architekturu a design všech rozměrů v měřítku od mikroskopického až po městské. Collarch se nebojí vstupovat do neznámého a posouvat hranice možností.