Dosáhnout provázanosti použitého dřeva se architektům podařilo jen díky...

Dosáhnout provázanosti použitého dřeva se architektům podařilo jen díky absolutní opoře v atypické výrobě, téměř vše bylo vyrobené na míru. | foto: Archiv soutěže Interiér roku

Útulnému horskému apartmánu sluší dřevěné špalky i svítící vrcholky hor

  • 6
Horský apartmán velmi jasně odkazuje na okolní prostředí i jeho historii, a to hned v několika různých formách. Přáním investora, mladé rodiny, bylo důvtipné bydlení pro celoroční rekreaci, které maximálně využije potenciál apartmánu.

K dosažení optimálního řešení zvolili architekti Filip Hejzlar a Tereza Krákorová ze studia de.fakto výtvarný koncept provázanosti přírodních materiálů dřeva, který se prolíná celým apartmánem, a vytváří tak harmonický celek.

Určujícím materiálem se stala dřevěná podlaha, která byla zároveň použitá jako obklad vybraných stěn.

Svůj projekt přihlásili architekti do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Soukromý interiér – Novostavba.

Ve jménu dřeva

„Dosáhnout provázanosti použitého dřeva se nám podařilo jen díky absolutní opoře v atypické výrobě. Na míru tomuto interiéru bylo totiž vyrobené veškeré vybavení od dveří, obkladů, kuchyně, koupelnového nábytku, postelí až po ramínka do skříní,“ vysvětluje architekt Hejzlar.

V apartmánu pracovali architekti i s promyšleným řešením osvětlení. To se týká zejména ambientního podsvícení atypických obkladů stěn v siluetě horských vrcholků, práce českých sklářů firmy Bomma či atypických svítidel integrovaných do „levitujících“ dřevin zavěšených do stropu.

Vytvořili horský apartmán s útulností staré chalupy a přitom moderní

Důležitým prvkem interiéru jsou také dekorativní předměty se svojí přirozenou patinou, mezi něž patří historické běžky, sáně, sněžnice či opracované dřevěné špalky s úložnými nikami použité jako konferenční stolky.

Určujícím materiálem se stala dřevěná podlaha, která byla zároveň použitá jako obklad vybraných stěn nebo i stropu v ložnici, tak se dosáhlo celkové hřejivosti a útulnosti interiéru. Doplňující materiály představuje lakovaná MDF v antracitové barvě, světlejší dřevodekor jako kontrastní prvek a umělý kámen Krion.

Podsvícené atypické obklady stěn v podobě siluety horských vrcholků představují vtipné ambientní osvětlení.

V koupelnách architekti použili keramický obklad se strukturou připomínající přírodní kámen, sanitu zvolili v navazujících tmavších odstínech. V koupelně dominuje volně stojící vana s podsvětlenými nikami. Ambientní osvětlení vévodí celé koupelně.

„Investoři jsou po roce využívání interiéru zcela spokojeni a jsou rádi, že mají originální prostor, který nepodléhá aktuálním trendům a svou nadčasovostí ve svém prostředí si bude i do budoucna udržovat svou hodnotu,“ dodává na závěr Filip Hejzlar.