Jak se bydlí francouzskému designérovi v Praze: stačí mu IKEA

aktualizováno 
Francouzský designér Julien Desvignes věří, že pro tvorbu originálního prostoru je určující osobnost jeho obyvatel. Abychom blíž poznali jeho osobnost, nechal nás nahlédnout do svého pražského příbytku.

Konferenční stolky s korkovou deskou jsou jedním z designérových velmi oblíbených solitérů. | foto: Lukáš Hausenblas

Odkud pocházíte a jak jste se dostal do Česka?
Pocházím z Francie. Do Česka mě přivedla skvělá pracovní příležitost. Konkrétně v Praze jsem nikdy předtím nebyl, ale pověst toto krásné město předchází i v zahraničí, takže jsem byl zvědavý. Práce a zvědavost jsou hlavní důvod, proč tu nyní žiji.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Jak dlouho se u nás plánujete zdržet?
Na to sám bohužel neznám odpověď. Záleží to na mnoha okolnostech, které jsou pro mě v tuhle chvíli neznámou.

Jakou pozici v IKEA zastáváte a jak vás práce naplňuje?
Pracuji nyní jako interiérový designér a svou práci opravdu miluji. Moje práce není jen o interiérovém designu, který bude dostupný pro co nejvíce lidí.

Velmi důležité je poznat, jak lidé žijí, a seznámit se s lokálními tradicemi a zvyky českých, slovenských a maďarských domácností. Abych dokázal navrhnout to nejlepší možné řešení životního prostoru, který odpovídá životnímu stylu a potřebám lidí tady, musím jim nejdříve porozumět a znát jejich představy, potřeby a přání.

Váš byt je krásnou a dokonale sladěnou „vzorkovnou“ IKEA. Podle jakého klíče si vybíráte v IKEA nábytek?
Řekl bych, že nejdůležitější ze všeho je pro mě funkčnost. Přiznávám, že jsem tak trochu blázen a vyhovuje mi, když má každá věc u mě doma stálé místo. Hodně mi to ulehčuje život, když vím, kde co najdu. Řešení úložných prostor je pro mě tedy zásadní.

Fotogalerie

Můj domov je také místem pro odpočinek, proto upřednostňuji čistý vizuální dojem. Na zdi a na podlaze mám vystavených jen pár uměleckých kousků. A podle jakého klíče vybírám nábytek a doplňky do interiéru? Řekl bych, že hlavně srdcem. Je v tom určitý druh osobního zalíbení. Líbí se mi věci s hezkým designem, moderní a funkční.

Co pro vás bylo při výběru lokality a bytu důležité?
Když jsem se stěhoval, vyhlédl jsem si přes internet hned několik bytů. Po příjezdu do Prahy jsem absolvoval asi 15 prohlídek bytů během čtyř dní. Každý z nich byl v jiné lokalitě.

A i když byl kolikrát byt samotný hezký, nejbližší okolí pro mě také hrálo roli. Vršovice se mi líbí, protože je tu klid a spousta hezkých obchodů. Mimo jiné také obchod s francouzskými víny, což je pro mě osobně velmi důležité. V blízkém okolí je hodně parků a do centra to také není daleko.

Hodně času tráví Julien na terase, kde pěstuje i bylinky k přípravě pokrmů a...

Hodně času tráví Julien na terase, kde pěstuje i bylinky k přípravě pokrmů a květiny pro potěšení.

Čím vás byt, v němž bydlíte, oslovil?
Když jsem poprvé uviděl svůj nynější byt, zaujala mě nejvíce jeho světlost. Je v šestém patře a má okna jak na sever, tak na jih. To zajišťuje dostatek světla. Líbila se mi také velikost jednotlivých místností. Není jich mnoho, zato jsou dostatečně velké a prostorné. Okamžitě jsem se také zamiloval do krásné dřevěné podlahy a malé terasy.

Jak dlouho vám trvalo zařizování? Pomáhal vám s tím nějaký další odborník?
Do bytu jsem se nastěhoval v květnu 2016. Vzal jsem si s sebou téměř všechen nábytek, který tu dnes vidíte. Jen do ložnice a předsíně jsem si musel koupit skříně. Trvalo mi zhruba dva týdny, než jsem si to tady kompletně zařídil.

Jako interiérový designér jsem byl dobře připravený na to, co mě čeká. Od začátku jsem měl jasnou představu, jak a kde si bydlení zařídím, takže jsem pomoc žádného dalšího odborníka nepotřeboval.

Dokážete vybrat jeden výrobek, o kterém jste přesvědčený, že se jej nikdy nevzdáte?
Abych se přiznal, na věcech příliš nelpím. Když se mi něco poškodí nebo úplně rozbije, vidím to jako příležitost pořídit si něco nového. Obecně mám rád změny. Kdybych si měl však přece jen vybrat jednu věc, které bych se nerad vzdal, tak by to byly odkládací stolky z korku. Korek je jemný přírodní materiál, který tlumí zvuk a je voděodolný. Navrhla je Ilse Crawford.

Nábytek i doplňky do svého bytu si Julien vybírá často z limitovaných edicí...

Nábytek i doplňky do svého bytu si Julien vybírá často z limitovaných edicí IKEA, které jsou vždy něčím ojedinělé.

Který „koutek“ máte doma nejraději a proč?
Rád trávím čas v obývacím pokoji. Je to pokoj, kde se odehrává spousta činností. Dívám se tady na televizi, jím, čtu si a jen tak odpočívám. Proto tu mám také většinu pokojových rostlin. Rostliny na mě působí pozitivně.

Máte nějaký osobní návod na to, jak vybavit interiér doplňky tak, aby působil útulně, ale nebyl přeplácaný?
Žádný jednotný manuál na to nemám. Každému vyhovuje něco jiného a cítí se pohodlně v jiném prostředí. Někdo vyhledává starý nábytek a obklopuje se spoustou doplňků, jiný má zase raději volný prostor a minimum věcí. Je to velmi individuální. Na našem domově by se měla odrážet láska a vášeň pro to, co máme rádi. Stejně jako to, co rádi děláme. Může se to skrývat i v detailech.

Čím je podle vás IKEA jedinečná?
Jedinečnost IKEA je podle mě v nabídce produktů s různými funkcemi, v rozmanitosti stylů a také v různých cenách. Nabídka je přizpůsobená tak, aby si výrobky mohlo dovolit co nejvíce lidí.

Navíc se často obměňuje. Několikrát do roka IKEA představuje limitované kolekce, které běžný sortiment doplňují a oživují. IKEA často spolupracuje s designéry z různých koutů světa, aby nabídka byla exkluzivní a různorodá, vždy v dobré kvalitě a za dostupnou cenu. IKEA dělá design dostupný pro mnoho lidí, to je to, co se mi líbí nejvíce.

Velmi originálně je pojatý rám postele z masivního dřeva, který připomíná...

Velmi originálně je pojatý rám postele z masivního dřeva, který připomíná baseballové pálky.

Myslíte si, že Češi mají dobrý vkus, nebo mají v tomto ohledu ještě dlouhou cestu před sebou?
Myslím, že jako v každé zemi i tady platí pravidlo, že to záleží člověk od člověka. Někteří se zajímají o interiérový design více, jiní méně. Je to otázka zájmů, zvídavosti, času a také peněz. Interiérový design je jako módní průmysl, i tady se projevují trendy.

A vy si můžete vybrat – buď je budete následovat, nebo ne. Když je následovat nebudete, nemusí to nutně znamenat, že nemáte dobrý vkus. Může to být naopak známkou silné osobnosti.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Autor:
  • Nejčtenější

Záchrana koupelny za 70 tisíc. V ceně proměny je i nová pračka a sušička

Kamila nedávno zdědila po babičce starý dům. Mladá maminka dvou dětí potřebuje zašlé obydlí zásadně proměnit. Nejvíc ji...

Ostuda Karlových Varů je pryč. Rychlá akce nového majitele vše vyřešila

Dlouholetá ostuda Karlových Varů je zapomenuta. Na jejím místě stojí zbrusu nové, moderní a reprezentativní nádraží...

Slavný horolezec bydlí v úžasné roubence z borovicového dřeva

Legendární horolezec Zoltán Demján, který jako první člověk v bývalém Československu zdolal nejvyšší horu světa Mount...

Jiří Bartoška investuje do nemovitostí v Praze desítky milionů korun

Charismatický herec Jiří Bartoška si je moc dobře vědom toho, že nejsou líp uložené peníze než v nemovitostech....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V úžasném bungalovu se cítí jako na dovolené, i díky divoké zahradě

Manželé Brázdilovi si nechali před časem podle návrhu architekta postavit rodinný dům. Milují cestování a také doma v...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Jak se zbavit nepohodlného souseda, kterého se bojí půlka vesnice

Eliška se spolu s manželem Pepou a dětmi rozhodli odejít z města a bydlet na vesnici. Vhodný dům objevili až po velmi...

Dům si koupil za roční mzdu. Teď jej prodává za 54 milionů korun

Stavitel Michael Hart si v 80. letech koupil rozpadlý dům v Londýně, jehož stav odpovídal ceně pět tisíc liber. Z ruiny...

Majitelé pasivních domů zvou k sobě na návštěvu. Prohlídka je zdarma

Pasivní domy postavené v Česku si s kvalitní a funkční architekturou jednoznačně notují. Podívejte se na šest z nich. A...

Malý byt pro mladého muže proměnila chytrá dispozice i nábytek na míru

Útulné bydlení v jedné opticky rozdělené místnosti si Jarek zařídil, když byl ještě sám se psem. Postupně přibyla...

Najdete na iDNES.cz