Hledali nejlevnější pozemek. Domov našli až u parkoviště obchoďáku

  1:00aktualizováno  1:00
Mladá japonská rodina si pro vlastní bydlení vybrala nejlevnější pozemek, jaký našla. Ležel na okraji města, kde se střídají zahrady a pole. Jediným zádrhelem je sousední velké parkoviště u místního obchodního domu.

Dřevostavba se jako modrá stuha nebo meandrovitá řeka vine úzkým dlouhým pozemkem. | foto: Toshiyuki Yano

Rodina zakázku na stavbu domku ve dvacetitisícovém městě Sajo v japonské prefektuře Hjógo na ostrově Honšú zadala expertům na nestandardní stavby, studiu Fujiwara-Muro.

Duo architektů, Yoshio Muro a Shintaro Fujiwara, založilo společnou kancelář v roce 2002 v Ósace. Dnes jsou zvyklí poprat se se sebevíc nepředstavitelnými miniaturními parcelami i neobvyklými místy a pracují po celém Japonsku.

Dům pro rodinu

Přirozený prostor pro život - to je motto dvojice architektů, kteří příští rok oba oslaví čtyřicítku.

Pro mladé manžele se dvěma malými dcerkami navrhli na pozemek o rozloze 263 metrů čtverečních podlouhlý přízemní bungalov s plochou osmdesát jedna metrů čtverečních.

Dřevostavba, jejíž centrální prostor je natřen jasně sytou modří a doplněn fasádou přiznávající přírodní materiál stavby, se jako modrá stuha nebo meandrovitá řeka vine úzkým dlouhým pozemkem.

Může se hodit

Hledáte levný pozemek, dům nebo byt? Na Reality.iDNES.cz si vyberte ze stovek nabídek z celé ČR.

"I na takovém pozemku a místě, kde byste to možná nejméně předpokládali, se dá najít krásný výhled," uvádí dvojice architektů ve své webové prezentaci. Pohled do okolí, který přináší obyvatelům domu potěchu, je podle tvůrců jedním z nejdůležitějších parametrů budoucího spokojeného bydlení.

Proto jsou pro ně výhledy stěžejní informací ještě před samotným začátkem plánování stavby a prací na projektu. Zachytit zajímavý výhled ven se podařilo i v tomto domě v sousedství parkoviště. Z jídelny hledí rodina celoprosklenou stěnou na protilehlá pole.

Zachytit zajímavý výhled ven se podařilo i v tomto domě v sousedství...

Zachytit zajímavý výhled ven se podařilo i v tomto domě v sousedství parkoviště. Z jídelny hledí rodina celoprosklenou stěnou na protilehlá pole.

Dispozice domu se odvíjí od centrální spojovací chodby, která je zároveň srdcem domu a místem, kde rodina tráví nejvíce společného času. Záhyby chodby vytvořily prostor pro relaxaci a odpočinek.

Niky a široké okenní parapety vybízí k posezení a vytváří dostatečné soukromí pro každého obyvatele domku. Chodba se dále větví do jednotlivých pokojů a prosvětlují ji světlíky. Sluneční paprsky tak proniknou do každého koutu v domě.

Na jednom konci táhlého obytného koridoru je ložnice rodičů s šatnou, na druhém konci ústí chodba do jídelny s prosklenou stěnou a sousedního dětského pokoje. Ten zatím slouží jako součást obývacího pokoje a je v něm prozatím umístěna rozkládací sedačka. Obě dcerky zatím ještě spávají s rodiči v jejich ložnici a hernou jim je celý dům.

Rodina zakázku na stavbu rodinného domku ve dvacetitisícovém městě Sajo na...

Rodina zakázku na stavbu rodinného domku ve dvacetitisícovém městě Sajo na ostrově Honšú zadala expertům na nestandardní stavby, studiu Fuwiwara-Muro.

S jídelnou sousedí i kuchyně. Místo se našlo i pro velké přání investorů: tradiční japonský pokoj s tatami a samostatnou, byť malou, pracovnu. V domě jsou i dva různé výškové profily. Nejvyšší prostor je v centrální společenské chodbě, výška ostatních pokojů včetně sociálního zázemí je nižší.

Dokonalá volnost prostoru a pohybu je v domě možná jen díky tomu, že si architekti dali záležet na dobře vyřešeném systému úložných prostor. Vestavěné skříně a šatny tak pomáhají eliminovat možný chaos a nepořádek. Do velkých nákupů dalšího vybavení a nábytku se rodina zatím nepouštěla.

Do domu se dá vstoupit hned ze třech různých míst ze zahrady. I s tou mají majitelé své plány. V budoucnu chtějí pozemek hustě zazelenit. Zatím se dostali jen k výsadbě několika stromů.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Další z rubriky

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Sousedův kocour si z naší zahrady udělal záchod. Svádíme s ním marný boj

1

Sousedův kocour dlouhodobě užívá naši zahradu pro vykonání své potřeby. Výkaly smrdí, musíme je sbírat a vynášet mimo...

Najdete na iDNES.cz