Hurá dovnitř. Den architektury otevře zdarma stovky unikátních budov

  • 5
Festival Den architektury zpřístupní od pátku 28. září do čtvrtka 4. října v devadesáti městech po celé České republice i Slovensku stovky budov. Veřejnost může navštívit cenami ověnčené stavby, historické skvosty i mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější domy. Podívejte se na dvanáct z nich.

1. Praha, Obecní dům

Prezident byl v Obecním domě hostem primátora, proto má primátor významnější výtah i umístění lóže ve Smetanově síni.

Když Národní výbor před 100 lety v Grégrově sále přijímal zákon o zřízení samostatného Československa, bylo Obecnímu domu teprve šest let a emoce, které vzbuzovalo jeho výrazné dekorativní pojetí, byly mezi odbornou i laickou veřejností stále živé.

Od té doby se secesní dílo architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky stalo neodmyslitelnou součástí historické Prahy. Nejvýznamnější secesní dům, který zabírá celý blok, stojí v místě původní rezidence Králův dvůr. Do dnešní doby se z Královského paláce zachoval jen průchod do Prašné brány v Celetné ulici.

Obecní dům vstoupil dvakrát do historie československé státnosti: 28. října 1918 zde byla vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 proběhla první setkání dosavadní komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem.

Dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí v letech 1994-1997, jíž se ujal ateliér ADNS. Rekonstrukce byla oceněna v soutěži Stavba roku 97 za zachování kulturního dědictví. O secesní perle, která má základy ze 14. století čtěte zde.

Navštivte reprezentativní prostory Obecního domu, ve kterých vznikalo Československo a na jejichž výzdobě se podíleli Alfons Mucha, Max Švabinský, Jan Preisler, František Ženíšek nebo Ladislav Šaloun. Mimořádně zpřístupněná pro vás bude: Smetanova síň, Cukrárna, Slovácký a Orientální salonek, Salonek Boženy Němcové a Grégrův, Palackého i Primátorský sál.

2. Praha, Vládní salonek, Praha hlavní nádraží

Salonky v duchu secese patří k nejzachovalejším památkám tohoto období v Praze.

Hlavní nádraží (dříve nádraží císaře Františka Josefa) získala Praha roku 1871. Nádražní budova byla postavena u městských hradeb (byly zbourány až 1874).V místech dnešních nástupišť bývaly vinice, nad současným terminálem autovlaku byl šibeniční vrch a v prostoru, kde dnes stojí nádražní budova, byly sklady se dřevem, které patřily rodině Zeyerů. Naproti hlavní nádražní budově stávala další, kde končila jiná privátní dráha: turnovsko-pražská.

Na přelomu 19. a 20. století bylo podle návrhu Josefa Fanty přestavěno v secesním stylu. Vznikl také dvorní salonek, současný Vládní salonek. Z výzdoby zaujmou především malby s pražskými motivy od Václava Jansy a Viktora Strettiho. Před vchodem do Vládního salonku stojí socha sira Nicholase Wintona s dětmi.

V letech 1972-1979 vznikla na nádraží na základě architektonické soutěže nová podzemní odbavovací hala, kterou lze slohově řadit k brutalismu. Autory této budovy jsou Josef Danda, Jan Bočan, Julie Trnková a Alena a Jan Šrámkovi. O secesním skvostu, který je pouze pro vyvolené čtěte zde.  

Modernizace odbavovací haly z roku 1977 probíhala v letech 2006 až 2010 v režii Grandi Stazioni, ke spolupráci byli přizváni i původní architekti Jan Bočan a Alena Šrámková. Komentované prohlídky budou probíhat v průběhu celého dne.

Fotogalerie

3. Benešov, Muzeum umění a designu

Jeden z nejhezčích domů v Benešově, secesní hospodářská záložna od Marcela...

Muzeum umění a designu v Benešově

Jeden z nejhezčích domů v Benešově, secesní hospodářská záložna od Marcela Dusila, prošel rekonstrukcí. Dnes v něm sídlí Muzeum umění a designu, jehož přízemí prošlo rekonstrukcí vedenou ateliérem Skupina Marcely Steinbachové, zakladatelky Dnu architektury. Ředitelka muzea představí, co se v muzeu změnilo a jak dnes funguje.

4. Brno, Pražákův palác

Neorenesanční městský palác z roku 1874 od vídeňského architekta Theophila von...

Pražákův palác v Brně

Neorenesanční městský palác z roku 1874 od vídeňského architekta Theophila von Hansena je jednou z hlavních ozdob brněnské Okružní třídy. V původním nájemním domě dnes najdete sbírku Moderního umění Moravské galerie, nepřijdete však ani o prezentaci jednoho ze šlechtických bytových interiérů. Po celém areálu bude provázet teoretička a kritička současného umění Silvie Šeborová.

5. Dolní Břežany, sportovní hala

Novostavba sportovní haly navazuje na areál základní školy v Dolních Břežanech...

Dolní Břeženy mají unikátní tělocvičnu.

Multifunkční hala ve tvaru rotačního elipsoidu slouží k pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí a volně navazuje na místní základní školu. Tvar haly je oblý, hladký a abstraktní. Kovový povrch zrcadlí okolí, hranice oblohy a střechy je nejasná.

Stavba maskuje své skutečné rozměry a působí menší, než ve skutečnosti je. Střešní světlíky umožňují užívat prostor přes den bez umělého osvětlení. Komentovaná prohlídka proběhne s architektem Jakubem Našincem z ateliéru Sporadical a starostou obce Věslavem Michalikem. O unikátní tělocvičně, kde může každý cvičit, sportovat i kulturně žít, čtěte zde.

Fotogalerie

6. Jihlava, Legiodům

Obytný komplex palácového typu Legiodům v Jihlavě od architekta J. Dufka z roku...

Legiodům v Jihlavě

Obytný komplex palácového typu od architekta J. Dufka z roku 1924 vznikl jako řešení bytových, společenských i kulturních otázek po návratu čsl. legionářů z první světové války, ale také jako příklad nového stavebního slohu vyzdvihujícího českou identitu a připomínající odvahu našich vojáků v zahraničním odboji. Provázet bude jihlavský ateliér UNArchitekti a teoretička umění Michaela Pacherová.

7. Kroměříž, Zemský léčebný ústav

Zemský léčebný ústav císaře Františka Josefa I., dnes areál psychiatrické...

Areál psychiatrické léčebny v Kroměříži

Návštěva velkoryse pojatého Zemského léčebného ústavu císaře Františka Josefa I., dnes areálu psychiatrické léčebny, proběhne s architektkou Radmilou Vraníkovou.

Tento působivý areál je postaven ve slohu vídeňské secese, podle návrhu architekta Huberta Gessnera, rodáka z Valašských Klobouk, který byl žákem Otty Wagnera z Vídně. Ten ve stejném čase projektoval ústav pro duševně choré ve vídeňském Steinhofu. Velmi zdařilé je umístění administrativní budovy a kostela sv. Cyrila a Metoděje.

8. Libčice nad Vltavou, Uhelný mlýn a Kotelna

Ještě před 8 lety byly budovy Uhelného mlýna a Kotelny v areálu Šroubáren v...

V Libčicích nad Vltavou zachránili Uhelný mlýn.

Ještě před osmy lety byly budovy Uhelného mlýna a Kotelny v areálu Šroubáren v Libčicích nad Vltavou opuštěné a polorozpadlé stavby. Konverze Uhelného mlýna byla oceněna jako impulz k revitalizaci celého místa. Nyní se tak děje. Dosluhující areál dostává druhou šanci. Návštěvníci se setkají s autorem konverze, architektem Patrikem Hoffmanem.

9. Most, Městské divadlo

Městské divadlo v Mostě patří mezi nejunikátnější kulturní stavby 2. poloviny...

Městské divadlo v Mostě zpřístupní i zákulisí.

Městské divadlo v Mostě patří mezi nejunikátnější kulturní stavby 2. poloviny 20. století u nás. Svébytná budova na pomezí brutalismu a strukturalismu je nejvýraznějším projevem architekta Ivo Klimeše. Okolnosti vzniku této jedinečné stavby představí historik umění Tomáš Pavlíček. Během prohlídky lze nahlédnout i do zákulisí.

10. Nový Jičín, Hückelovy vily

Vily bratří Johanna a Augusta Hückelových jsou dílem vídeňského architekta Otto...

Vily bratří Johanna a Augusta Hückelových v Novém Jičíně

Unikátní příležitost prohlédnout si naráz všechny čtyři Hückelovy vily s průvodcem a před plánovanou rekonstrukcí. Vily bratří Johanna a Augusta Hückelových jsou dílem vídeňského architekta Otto Thienemanna, interiér zdobily malby slavného novojičínského rodáka Eduarda Veitha. Byly postaveny v letech 1880 až 1882 v novorenesančním stylu a patřily mezi architektonické skvosty. Kulturními památkami jsou od roku 1995.

11. Ostrava-Dolní Vítkovice, multifunkční aula Gong

Plynojem, který v minulosti sloužil k ukládání vysokopecního plynu, dnes již...

Multifunkční aula Gong ve Vítkovicích

Plynojem, který v minulosti sloužil k ukládání vysokopecního plynu, dnes již známý jako multifunkční aula Gong od architekta Josefa Pleskota, je centrem vzdělávání a kultury. Průvodce seznámí s architekturou, v nově vzniklém Milan Dobeš Museu se seznámíte s díly evropského představitele op-artu a průkopníka dynamického konstruktivismu Milana Dobeše.

12. Strančice, Betonárka

Experimentální administrativně-provozní budovu společnosti, která distribuuje a...

Betonárka ve Strančicích je betonovým odlitkem, a to včetně střechy.

Experimentální administrativně-provozní budovu společnosti, která distribuuje a vyrábí betonové směsi, navrhla architektonická kancelář Architektura. Náplň činnosti betonárky se promítá do syrového výrazu objektu, který je celý betonovým odlitkem, a to včetně střechy.

Pohledový beton různých barev a struktur je na podlaze, stropech, stěnách, objekt sám včetně střechy je vylitý z tepelně izolačního betonu tloušťky stěny 1,2 m, bez jakéhokoliv doteplení či dalších dokončovacích úprav.

Instalace a další nutné stavební prvky jsou viditelné, vedené na betonových konstrukcích, okna tvoří obrazy, jakési oči domu. Industriální charakter pozemku má silnou atmosféru díky betonárce vedle a obrovskému silu naproti. Navštivte syrový industriální interiér s autorem projektu, architektem Davidem Krausem.