Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Jak vyčistit vzduch v interiéru a zbavit se prachu, virů i bakterií

Čistý a voňavý vzduch v interiéru bez zápachu, prachu, pylu, roztočů i bakterií. To si přeje snad každý. Teď k tomu přibyl covid-19. A tak jak se snaží producenti vakcín, přidali se i výrobci nejrůznějších technologií, čističek vzduchu či klimatizací, aby se i oni zapojili do boje s koronavirem.

Klimatizace Panasonic Etherea vybavené technologií nanoe X mají řadu dalších výhod - spadají do energeticky nejefektivnější třídy A+++, jsou ovladatelné prostřednictvím chytrého telefonu a dokonce i vašeho hlasu. | foto: Panasonic

Problém je, že pro domácnosti je „čištění“ interiéru mnohem obtížnější než ve veřejných prostorách, kde je přenos dotykem označovaný za druhý nejčastější způsob šíření koronaviru.

UV-C světelné zdroje společnosti Signify během několika sekund inaktivují virus...

UV-C světelné zdroje společnosti Signify během několika sekund inaktivují virus způsobující covid-19.

V městské hromadné dopravě se používají hlavně dezinfekční prostředky na bázi chlornanu sodného. Jenže ty provází štiplavý zápach, pálení očí i kůže, dokonce mohou poničit povrch nábytku.

Funguje také ozon, který ovšem nesnášejí lidé, zvířata ani rostliny. Ty se musí z místnosti odstranit a teprve po nějaké době vrátit. Stále oblíbenější jsou proto speciální nanonástřiky, jejichž účinnost by měla být i několik let.

Liberecký dopravní podnik jako první v Česku zvolil cestu likvidace viru pomocí chytré fólie, která sama virus likviduje. Fólie Coversafe od francouzské firma Gergonne vznikala deset let.

Fólie zabíjí bakterie a plísně, pracuje na principu obsažených mikrosfér zinku, které reagují se vzdušnou vlhkostí. Vznikají tak volné radikály, ty oxidací zabíjejí viry a bakterie. Podle testů dokáže fólie zničit do hodiny 96 procent virů a funguje až čtyři roky. Není toxická, takže neškodí lidem, ale ani potravinám. Fólii lze omývat běžnými prostředky. Do bytu si ji však pořídíte těžko.

Ochrana pro domácí interiéry

Panasonic oznámil, že globální výzkumná společnost Texcell jako první v Evropě potvrdila inhibiční účinek klimatizací Panasonic s vestavěnou technologií nanoe X na nový koronavirus (SARS-CoV-2). Texcell ověřil 91,4% inhibiční účinek na covid-19 v prostoru o objemu 6,7 m3 po dobu osmi hodin.

A co je vlastně nanoe X? Jde o technologii, která shromažďuje neviditelnou vlhkost ve vzduchu a aplikuje na ni vysoké napětí vedoucí ke vzniku „hydroxylových radikálů obsažených ve vodě“.

Podle toho, co vás nejvíce trápí, můžete si u čističky vzduchu Pure A9  vybrat odpovídající výměnný filtr: Fresh filtr například účinně absorbuje těkavé organické látky a škodlivé plyny, takže brání nepříjemným pachům třeba z kuchyňského koutu, kde se právě něco připálilo. Filtr Clean zase obsahuje technologii HEPA13 zachycující i ty nejjemnější částice. Filtr Breathe ocení alergici, dokáže totiž zachytit a neutralizovat přes 99 % pylových částic.

Hydroxylové radikály inhibují růst znečišťujících látek, jako jsou některé bakterie a viry. Ty bývají silně oxidační a vysoce reaktivní, a proto mají krátkou životnost. Uzavřením v malých částicích vody má nanoe X dlouhou životnost, takže se šíří na dlouhé vzdálenosti a má inhibiční účinek jak ve vzduchu, tak na přilnavých látkách.

Tuto technologií jsou vybavené prémiové řady klimatizací Panasonic, které jsou už i na tuzemském trhu. Panasonic provádí výzkum technologie nanoe od roku 1997 a její účinnost si už ověřil v různých oblastech, včetně inhibice patogenních mikroorganismů (bakterie, houby a viry) a alergeny, odbouráváním PM2,5 částic, které mají nepříznivé účinky na lidský organismus.

Vadí i špatný vzduch

V domácnosti nás trápí nejen koronavirus, ale hlavně špatná kvalita vzduchu, která brání soustředění (to je při home office hodně potřeba), vede k bolestem hlavy a může vyvolat i různé alergie.

Čistička vzduchu Electrolux Pure A9  má pětistupňový systém čištění, díky...

Čistička vzduchu Electrolux Pure A9 má pětistupňový systém čištění, díky kterému zachytí jak prach a mechanické nečistoty, tak plísně, pyly, bakterie, kouř či jiné nepříjemné pachy.

Čističky vzduchu zatím koronavirus nezlikvidují, avšak se špatným vzduchem a nečistotami v něm si poradí snadno.

Třeba čistička vzduchu Electrolux Pure A9 disponuje technologií AirSurround, která proud vzduchu vypouští do prostoru ve spirále, takže dochází k jeho čištění rovnoměrně a oproti předchozím generacím čističek také mnohem rychleji. A potichu, nejtišší úroveň hluku je pouze
16,5 dB, při maximálním výkonu se hladina hluku pohybuje na 49 dB, takže nepřehluší ani běžný hovor.

Vzduch v místnosti nepřetržitě monitoruje a automaticky reguluje čištění podle potřeby technologie PureSense. Prostřednictvím barevné kontrolky čističky na první pohled poznáte, jaká je momentální kvalita vzduchu ve vašem interiéru.

Každý filtr je navíc vybavený inteligentním štítkem, který sleduje jeho životnost. Snadno tak poznáte, až bude čas vyměnit starý za nový. Při normální zátěži vydrží filtr v čističce rok.

Čistý a voňavý

Dlouhou tradici mají katalytické lampy. Díky katalytické reakci, jež se spustí jejich hořením, provoní rychle a intenzivně své okolí, které navíc zbaví zápachu i bakterií.

Dnešní katalytické lampy mívají vonné esence ukryté ve skleněné nádobce, která je velmi zajímavě designově propracovaná. Katalytická reakce se odstartuje krátkým zapálením lampy a následným uhašením, pak již pokračuje sama bez hoření, a tedy bez vypouštění škodlivin.

katalytické lampy dokážou zlikvidovat mnohé nežádoucí bakterie či viry, ale...

Katalytické lampy dokážou zlikvidovat mnohé nežádoucí bakterie či viry, ale také zápach z cigaretového kouře.

Katalytické lampy začaly svou „službu“ v nemocnicích. Lékárník Maurice Berger vynalezl a nechal si patentovat první lampu pro očistu vzduchu v nemocnicích už v roce 1898, dnes je jeho pokračovatelem francouzská společnost Maison Berger Paris.

U některých katalytických lamp se začíná zapálením hořlavého materiálu (kamínku) v horní části lampy. Pod ním je vonná esence. Jakmile se dosáhne požadované teploty, což trvá poměrně krátce, asi dvě minuty, přestane keramický kahan „hořet“ a do ovzduší se začnou uvolňovat přírodní esence.

Světlem proti covidu

Společnost Signify nabízí proti covidu-19 své UV-C osvětlení, které představuje účinný dezinfekční prostředek. To nedávno potvrdily laboratorní testy na Bostonské univerzitě. Ty dokázaly, že UV-C světelné zdroje společnosti Signify během několika sekund inaktivují virus způsobující covid-19.

Stropní svítidla pro dezinfekci vzduchu mohou být použita i za přítomnosti osob...

Stropní svítidla pro dezinfekci vzduchu mohou být použita i za přítomnosti osob v místnosti, protože jsou umístěna ve výšce, která v kombinaci se stíněním a optikou zabraňuje expozici světelnému UV-C zdroji.

Nová řada UV-C produktů zahrnuje svítidla a boxy pro dezinfekci vzduchu, povrchů a předmětů. Součástí sortimentu je UV-C příslušenství vhodné pro hloubkovou dezinfekci povrchů v kancelářích, školách a na toaletách.

Je vybaveno senzory a ovládacími prvky, které zajišťují, aby se spouštělo pouze tehdy, nejsou-li přítomni lidé a zvířata. Mezi další produkty patří mobilní, volně stojící UV-C svítidla, která lze použít hotelových pokojích nebo k dezinfekci povrchů ve veřejné dopravě, například v autobusech a vlacích.

Autor:
  • Nejčtenější

Soused odstranil celou podlahu a na panely dal dlažbu. Mně začalo peklo

Premium Soused o patro výš postupoval s rekonstrukcí rychle a neohroženě. Odstranil lino, betonovou mazaninu, izolační...

Průchoďák v Dejvicích nebyla výhra. Za 35 tisíc se v něm dá dobře žít

Nikolas studuje v Praze zahradní architekturu a bydlí ve sdíleném bytě. Svůj průchozí pokoj potřebuje upravit tak, aby...

Johnny Depp marně prodává svou vesnici ve Francii. Nikdo ji nechce

Herec Johnny Depp dal opět na trh svou francouzskou vesnici Plan de la Tour v Provence u Azurového pobřeží. Prodat se...

Domek v dělnické kolonii se proměnil na snové bydlení pro rodinu

O nutnosti rekonstruovat devadesát let starý domek v bývalé dělnické kolonii rozhodly částečně tři malé děti a málo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Nejužší dům v Londýně je na prodej. Podívejte se, jak se v něm bydlí

Neobvyklá nemovitost, jež v nejužším bodě měří pouhých 1,6 metru, stojí v londýnské čtvrti Shepherd's Bush....

Na Valašsku si postavili příjemný dům. Skrývá se v něm skvělý interiér

Energetická úspora, přírodní materiál, rychlost a čistota suché výstavby – to byly důležité body na seznamu výhod...

Soused odstranil celou podlahu a na panely dal dlažbu. Mně začalo peklo

Premium Soused o patro výš postupoval s rekonstrukcí rychle a neohroženě. Odstranil lino, betonovou mazaninu, izolační...

Vily s bazénem mají vše, co si lze přát. Podívejte se, jaké se prodávají

Luxusní vily s bazénem mají udržovanou zahradu, garáž i venkovní kuchyni. Některé jsou moderní, jiné vás okouzlí svou...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...