Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Jak vyčistit vzduch v interiéru a zbavit se prachu, virů i bakterií

Čistý a voňavý vzduch v interiéru bez zápachu, prachu, pylu, roztočů i bakterií. To si přeje snad každý. Teď k tomu přibyl covid-19. A tak jak se snaží producenti vakcín, přidali se i výrobci nejrůznějších technologií, čističek vzduchu či klimatizací, aby se i oni zapojili do boje s koronavirem.

Klimatizace Panasonic Etherea vybavené technologií nanoe X mají řadu dalších výhod - spadají do energeticky nejefektivnější třídy A+++, jsou ovladatelné prostřednictvím chytrého telefonu a dokonce i vašeho hlasu. | foto: Panasonic

Problém je, že pro domácnosti je „čištění“ interiéru mnohem obtížnější než ve veřejných prostorách, kde je přenos dotykem označovaný za druhý nejčastější způsob šíření koronaviru.

UV-C světelné zdroje společnosti Signify během několika sekund inaktivují virus způsobující covid-19.

V městské hromadné dopravě se používají hlavně dezinfekční prostředky na bázi chlornanu sodného. Jenže ty provází štiplavý zápach, pálení očí i kůže, dokonce mohou poničit povrch nábytku.

Funguje také ozon, který ovšem nesnášejí lidé, zvířata ani rostliny. Ty se musí z místnosti odstranit a teprve po nějaké době vrátit. Stále oblíbenější jsou proto speciální nanonástřiky, jejichž účinnost by měla být i několik let.

Liberecký dopravní podnik jako první v Česku zvolil cestu likvidace viru pomocí chytré fólie, která sama virus likviduje. Fólie Coversafe od francouzské firma Gergonne vznikala deset let.

Fólie zabíjí bakterie a plísně, pracuje na principu obsažených mikrosfér zinku, které reagují se vzdušnou vlhkostí. Vznikají tak volné radikály, ty oxidací zabíjejí viry a bakterie. Podle testů dokáže fólie zničit do hodiny 96 procent virů a funguje až čtyři roky. Není toxická, takže neškodí lidem, ale ani potravinám. Fólii lze omývat běžnými prostředky. Do bytu si ji však pořídíte těžko.

Ochrana pro domácí interiéry

Panasonic oznámil, že globální výzkumná společnost Texcell jako první v Evropě potvrdila inhibiční účinek klimatizací Panasonic s vestavěnou technologií nanoe X na nový koronavirus (SARS-CoV-2). Texcell ověřil 91,4% inhibiční účinek na covid-19 v prostoru o objemu 6,7 m3 po dobu osmi hodin.

A co je vlastně nanoe X? Jde o technologii, která shromažďuje neviditelnou vlhkost ve vzduchu a aplikuje na ni vysoké napětí vedoucí ke vzniku „hydroxylových radikálů obsažených ve vodě“.

Podle toho, co vás nejvíce trápí, můžete si u čističky vzduchu Pure A9  vybrat odpovídající výměnný filtr: Fresh filtr například účinně absorbuje těkavé organické látky a škodlivé plyny, takže brání nepříjemným pachům třeba z kuchyňského koutu, kde se právě něco připálilo. Filtr Clean zase obsahuje technologii HEPA13 zachycující i ty nejjemnější částice. Filtr Breathe ocení alergici, dokáže totiž zachytit a neutralizovat přes 99 % pylových částic.

Hydroxylové radikály inhibují růst znečišťujících látek, jako jsou některé bakterie a viry. Ty bývají silně oxidační a vysoce reaktivní, a proto mají krátkou životnost. Uzavřením v malých částicích vody má nanoe X dlouhou životnost, takže se šíří na dlouhé vzdálenosti a má inhibiční účinek jak ve vzduchu, tak na přilnavých látkách.

Tuto technologií jsou vybavené prémiové řady klimatizací Panasonic, které jsou už i na tuzemském trhu. Panasonic provádí výzkum technologie nanoe od roku 1997 a její účinnost si už ověřil v různých oblastech, včetně inhibice patogenních mikroorganismů (bakterie, houby a viry) a alergeny, odbouráváním PM2,5 částic, které mají nepříznivé účinky na lidský organismus.

Vadí i špatný vzduch

V domácnosti nás trápí nejen koronavirus, ale hlavně špatná kvalita vzduchu, která brání soustředění (to je při home office hodně potřeba), vede k bolestem hlavy a může vyvolat i různé alergie.

Čistička vzduchu Electrolux Pure A9 má pětistupňový systém čištění, díky kterému zachytí jak prach a mechanické nečistoty, tak plísně, pyly, bakterie, kouř či jiné nepříjemné pachy.

Čističky vzduchu zatím koronavirus nezlikvidují, avšak se špatným vzduchem a nečistotami v něm si poradí snadno.

Třeba čistička vzduchu Electrolux Pure A9 disponuje technologií AirSurround, která proud vzduchu vypouští do prostoru ve spirále, takže dochází k jeho čištění rovnoměrně a oproti předchozím generacím čističek také mnohem rychleji. A potichu, nejtišší úroveň hluku je pouze
16,5 dB, při maximálním výkonu se hladina hluku pohybuje na 49 dB, takže nepřehluší ani běžný hovor.

Vzduch v místnosti nepřetržitě monitoruje a automaticky reguluje čištění podle potřeby technologie PureSense. Prostřednictvím barevné kontrolky čističky na první pohled poznáte, jaká je momentální kvalita vzduchu ve vašem interiéru.

Každý filtr je navíc vybavený inteligentním štítkem, který sleduje jeho životnost. Snadno tak poznáte, až bude čas vyměnit starý za nový. Při normální zátěži vydrží filtr v čističce rok.

Čistý a voňavý

Dlouhou tradici mají katalytické lampy. Díky katalytické reakci, jež se spustí jejich hořením, provoní rychle a intenzivně své okolí, které navíc zbaví zápachu i bakterií.

Dnešní katalytické lampy mívají vonné esence ukryté ve skleněné nádobce, která je velmi zajímavě designově propracovaná. Katalytická reakce se odstartuje krátkým zapálením lampy a následným uhašením, pak již pokračuje sama bez hoření, a tedy bez vypouštění škodlivin.

Katalytické lampy dokážou zlikvidovat mnohé nežádoucí bakterie či viry, ale také zápach z cigaretového kouře.

Katalytické lampy začaly svou „službu“ v nemocnicích. Lékárník Maurice Berger vynalezl a nechal si patentovat první lampu pro očistu vzduchu v nemocnicích už v roce 1898, dnes je jeho pokračovatelem francouzská společnost Maison Berger Paris.

U některých katalytických lamp se začíná zapálením hořlavého materiálu (kamínku) v horní části lampy. Pod ním je vonná esence. Jakmile se dosáhne požadované teploty, což trvá poměrně krátce, asi dvě minuty, přestane keramický kahan „hořet“ a do ovzduší se začnou uvolňovat přírodní esence.

Světlem proti covidu

Společnost Signify nabízí proti covidu-19 své UV-C osvětlení, které představuje účinný dezinfekční prostředek. To nedávno potvrdily laboratorní testy na Bostonské univerzitě. Ty dokázaly, že UV-C světelné zdroje společnosti Signify během několika sekund inaktivují virus způsobující covid-19.

Stropní svítidla pro dezinfekci vzduchu mohou být použita i za přítomnosti osob v místnosti, protože jsou umístěna ve výšce, která v kombinaci se stíněním a optikou zabraňuje expozici světelnému UV-C zdroji.

Nová řada UV-C produktů zahrnuje svítidla a boxy pro dezinfekci vzduchu, povrchů a předmětů. Součástí sortimentu je UV-C příslušenství vhodné pro hloubkovou dezinfekci povrchů v kancelářích, školách a na toaletách.

Je vybaveno senzory a ovládacími prvky, které zajišťují, aby se spouštělo pouze tehdy, nejsou-li přítomni lidé a zvířata. Mezi další produkty patří mobilní, volně stojící UV-C svítidla, která lze použít hotelových pokojích nebo k dezinfekci povrchů ve veřejné dopravě, například v autobusech a vlacích.

Autor:
  • Nejčtenější

Skála prošla vilou jako obrovitý proud lávy až na terasu. Podívejte se

Vila Lea s výhledem na překrásné zátoky Azurového pobřeží nedaleko Monte Carla vznikla na pozemku o rozloze 4 500 metrů...

Youtuberka Týnuš Třešničková našla své vysněné bydlení v Karlíně

Jednu z nejpopulárnějších českých youtuberek Kristýnu Třešňákovou (26) znají lidé spíše pod přezdívkou Týnuš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemoc připravila Bruce Willise nejen o filmovou kariéru, ale i nemovitosti

Po nuceném odchodu do hereckého důchodu se Bruce Willis rozhodl usadit ve své kalifornské rezidenci a začal rozprodávat...

Majitelka zvyšuje platby za energie. Vyúčtování jsme ale nikdy neviděli

Seriál Majitelce bytu platíme nájem i energie, které má napsané na sebe. Vše nám zvyšuje, navíc každý rok doplácíme....

Z rozmoklé louky vytvořili rybník, přímo nad vodou postavili dům

Plave na hladině, nebo nad ní levituje? Ve skutečnosti je dřevostavba pevně usazená na betonových „nohou“ rozkročených...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Majitelka zvyšuje platby za energie. Vyúčtování jsme ale nikdy neviděli

Seriál Majitelce bytu platíme nájem i energie, které má napsané na sebe. Vše nám zvyšuje, navíc každý rok doplácíme....

Nemoc připravila Bruce Willise nejen o filmovou kariéru, ale i nemovitosti

Po nuceném odchodu do hereckého důchodu se Bruce Willis rozhodl usadit ve své kalifornské rezidenci a začal rozprodávat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubenka na Moravě překvapila sousedy i úředníky. Výsledek je skvělý

Na jihomoravském venkově, kousek od Brněnské přehrady, by dřevěný dům čekal jen málokdo. Roubenky tu nemají tradici. O...

Okna v družstevním bytě po 35 letech dosloužila. Kdo zaplatí výměnu?

Premium Bydlíme v družstevním bytě v domě, kde již téměř všichni své jednotky převedli do osobního vlastnictví. Mají své SVJ a...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...