Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žijí svobodně, své byty nevlastní. Teď si musí spořit na vlastní čtvrť

  1:00
O volnomyšlenkářskou čtvrť Christiania v Kodani se dánská vláda handrkuje už přes 40 let. Komunita squaterů "svobodné město" zkrátka neopustí. Před časem dostali šanci: pozemek si mohou koupit. Teď jen sehnat chybějící miliony.
Bohémové v Kodani střádají na svobodnou čtvrť.

Bohémové v Kodani střádají na svobodnou čtvrť. | foto: Profimedia.cz

Na dřevěném pultu vedle hřebíků, šroubů a pryží se krčí kartonová krabice a v ní různě veliké nažloutlé obálky za padesát a dvě stě dánských korun. Nejsou v nich ani slevové kupony, ani výherní losy, nýbrž podomácku vyrobené "akcie".

Stojím v omšelém krámku se smíšeným zbožím v proslulé kodaňské čtvrti Christiania, jen pár ulic od centra dánské metropole a zvláštní tiskovinu nevidím poprvé.

Podobné krabice napěchované obálkami se povalují u pokladen řady dalších obchodů a barů v oblasti, kde už několik desítek let žije alternativní a volnomyšlenkářská komunita. "Potřebujeme sehnat 76 milionů dánských korun," vysvětluje mi pětapadesátiletý vedoucí prodejny Jens.

Jak se žije v Christianii

Přesně tolik, v přepočtu asi 258 milionů českých korun, totiž požaduje dánská vláda za zdejší pozemky o rozloze 34 hektarů. Dánsko tak chce vyřešit dlouhé roky tahanic a šarvátek o někdejší vojenskou základnu, kterou přes čtyřicet let nelegálně obývají squateři, hipíci a alternativní umělci.

Za tu dobu se z tzv. "svobodného města" v severovýchodní části metropole, kterou každoročně navštíví přes milion lidí, stal jeden ze symbolů liberální dánské politiky.

Ráj huličů trávy

V Christianii se totiž žije o poznání jinak než ve zbytku Kodaně. Už několik ulic před vstupní branou k bývalým kasárnám se line vůně marihuany, která sílí s každým dalším metrem.

Stejně tak zprvu vzdálený rytmický zvuk bubínků je krok od kroku zřetelnější. A to hlavně odpoledne, kdy do oblasti, v níž žije necelá tisícovka obyvatel, proudí davy lidí. Takřka každý večer se zde konají koncerty a různé performance. Ale hlavně jsou tady k mání měkké drogy.

"Můžu ti něco nabídnout," láká mě trhovec na jednom z mála vydlážděných plácků v zimní zablácené Christianii. Na první pohled se jeho stánek neliší od těch, které známe z předvánočních trhů u nás. Stačí se ale podívat na prodávaný artikl a je jasné, že takový by se na Staroměstském náměstí objevil jen sotva.

Na stolku leží úhledně vyskládaná marihuana v pytlících různé velikosti, hašiš i ubalené jointy. A okolní stánky nabízejí to samé. Obchod s narkotiky je v dánském království nelegální, tady ho úřady víceméně tolerují.

Kodaňská čtvrť se stala ikonou hnutí hippies.

Liberální přístup hájí tím, že se prodej drog alespoň koncentruje na jednom místě. V Christianii lze koupit jen měkké drogy, prodej tvrdých zde před lety zakázali sami zdejší obyvatelé.

"Je to ráj," říká asi dvacetiletý Ton poblíž tržiště s konopím. "Můžeš si kouřit a žít, jak chceš, prostě být sám sebou," pokračuje a kamarádi, kteří stojí kolem něj, souhlasně přikyvují. Jenže právě prodej drog patří k nejčastějším důvodům pro policejní razie.

V uplynulé dekádě, kdy v Dánsku vládla menšinová liberálně-konzervativní vláda s podporou populistické pravicové Dánské lidové strany, byly policejní zátahy skoro na denním pořádku. Naposledy loni v dubnu policie oblast opět uzavřela a osud Christianie se zdál být zpečetěn.

Pak ale vybraní zástupci čtvrtě našli s kabinetem premiéra Larse Lökke Rasmussena již zmíněné řešení: odprodej pozemku. Dohoda se nezměnila ani po podzimních volbách, kdy konzervativce v čele země vystřídali socialisté s premiérkou Helle Thorning Schmidtovou.

Většinu zdí bývalých kasáren zdobí barevná graffiti.

Řada místních převod pozemku vůbec neřeší. A to přesto, že jde o výhodnou dohodu, cena půdy u centra Kodaně je ve skutečnosti mnohonásobně vyšší. "Hlavně nechceme nic vlastnit," vykřikuje jeden z Tonových přátel a vyjadřuje tak názor většiny ostatních.

"Christiania se nabídla, že půdu koupí," řekl nedávno americkému deníku The New York Times mluvčí komunity Risenga Manghezi. "Christiania ji ale nechce vlastnit," dodal. Mnozí se podle něj do oblasti stěhují právě proto, že nelpí na pozemských statcích.

Emigrujte autobusem číslo 8

A tak to platí už skoro 41 let. Bylo to v roce 1971, kdy v jednom z dánských alternativních listů Hovedbladet vyšel text s titulkem Emigrujte autobusem číslo 8.

Článek informoval o opuštěné vojenské základně s řadou malých vnitřních přístavů a se zeleným parkem a o možnostech, jak by se místo dalo využít. Výsledkem bylo nastěhování mnoha stoupenců tehdy eskalujícího hnutí hippies. Někteří po čase odešli, jiní zůstali. Jako třeba Mette a Jens z krámku přilepeného k velkému skladišti u vody.

Proslulá kavárna Moonfischer

"Zatím jsme vybrali asi šest a půl milionu dánských korun," řekne Mette, když od ní koupím jednu z akcií za dánskou padesátku (asi 170 českých korun). "Takže zbývá ještě asi 70 milionů," pokračuje a ani neskrývá pobavený výraz, který jasně říká, že sehnat takovou částku se hudebníkům, malířům, bezdomovcům a hipíkům, jako je ona a Jens, jen tak nepodaří.

"Ani není žádný termín, nebo možná je, ale stejně se nedodrží," dodá, čímž vlastně charakterizuje filozofii svobodné Christianie: hlavně zůstat v klidu.

Kdo platí elektřinu, vodu a nájem?

I když by se mohlo zdát, že Christiania je snem všech buřičů a odpůrců jakýchkoli pravidel, v oblasti pravidla překvapivě dodržují. V celé čtvrti kupříkladu nestojí žádné nelegálně vybudované domy. Jakákoli nová výstavba se uskutečňuje se souhlasem ministerstva obrany (kterému pozemky patří). Většina lidí žije v upravených bývalých kasárnách. Obyvatelé Christianie také platí klasické poplatky za elektřinu, vodu a topení.

Autoři:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...