S blížícím se jarem se mnozí rozhodují pro barevnou změnu v interiéru.

S blížícím se jarem se mnozí rozhodují pro barevnou změnu v interiéru. | foto: Primalex

Šedá vás uklidní, červená povzbudí chuť k jídlu, žlutá zase zahřeje

  • 4
S blížícím se jarem přichází u řady lidí pocit, že je třeba něco v interiéru změnit. Třeba barvy. A nejde jen o novou výmalbu, mnozí mají potřebu vyměnit závěsy, pohovku nebo alespoň polštáře či jiné drobné doplňky. Doplnit či zkombinovat nové barvy s původními, je však třeba dobře promyslet.

„Abychom docílili krásného a příjemného domova, nemusíme se řídit pouze aktuálními trendy. Jako hlavní odstín vybírejte vždy ten, který je vám příjemný a zbylé barvy vhodně zkombinujte. Oblíbenou barvou oblečení spousty lidí je například černá. V černém interiéru by se ale málokdo cítil příjemně,“ radí designérka Alexandra Dýcková.

Na barevně výraznějších stěnách vyniknou jemné grafiky.

Na barvy se specializuje, už několikrát se třeba podílela na vytváření barevné palety barev Primalex Essence, ale nikdy do interiéru nedoporučuje držet se módních trendů, pokud vám nevyhovují.

Dokonce i černou je „ochotna“ odsouhlasit, ale za určitých podmínek: „S černobílou kombinací si lze dobře vyhrát. Černou můžete třeba vymalovat jednu stěnu, na kterou dopadá nejvíce světla. Zbylé pak bíle. Docílíte tak minimalistické a čisté kombinace. Jinak jsou trendem opět odstíny zelené, šedé, tmavě tyrkysové či modré,“ dodává Alexandra Dýcková.

Ostatně právě modrou (Classic Blue) vyhlásila americká společnost Pantone Inc. se sídlem v Carlstadtu v New Jersey barvou roku 2020 (po loňské korálové, která upozorňovala na špatnou ekologickou situaci a hrozící zánik Velkého bariérového útesu v Austrálii).

Jak barvy kombinovat

Ani bílá, ani černá. Šedá je nejspolehlivějším základním prvkem interiéru. „V kombinaci se starým i moderním nábytkem vytvoří elegantní a klidnou atmosféru v každém interiéru,“ radí designérka Dýcková.

Hodí se proto podle ní skvěle do obývacích pokojů, ve kterých pak můžete měnit dekorace a doplňky podle nálady či ročního období.

Šedomodrý i šedozelený odstín je tak univerzální, že se hodí do všech interiérů, k mužskému i ženskému elementu. Je elegantní a hlavně nadčasový. Dobře vypadá s přírodními, nažloutlými, béžovými i výraznějšími šedými tóny.

Světle šedou skvěle doplní třeba právě křeslo či pohovka v letošním barevném favoritovi, klasické modré. Jen pozor na to, aby syté modré nebylo příliš, místnost pak může působit smutně a tmavě. Modrou je nutné kombinovat se světlými barvami.

Hořčicová si rozumí s modrou, ale také se šedou a jemnými pískovými odstíny.

Směřují okna vašeho bytu či pokoje na sever? Pak možná oceníte žlutou. Každá barva má množství odstínů a žlutá není výjimkou.

„Tlumený útulný odstín kurkumy vytvoří hřejivý pocit domova, díky kterému se v něm budete cítit ‚jako doma‘. Není nikterak zatěžující pro naše smysly a dovolí nám si oddychnout a nerušeně relaxovat,“ radí Alexandra Dýcková.

Máte odvahu na červenou neboli „barvu energie“? Vybírejte ji do místností, ve kterých potřebujete podnítit aktivitu, slušet tak bude pracovně, ale i jídelně, podporuje totiž chuť k jídlu. Doplnit ji můžete teplými zemitými tóny pálené terra coty či růžovooranžovými tóny, které vnášejí do interiéru atmosféru jihu.

Pozor však na přemíru klasické oranžové či meruňkové, ne náhodou právě tato barva dostala hanlivou nálepku „meruňkový mor“.

Co s modrou

Modrý samet na čalouněném nábytku dodává interiéru na eleganci i „honosnosti“. Výborně ji doplňuje zlatá a pudrově růžová.

Barvu, kterou vybrali odborníci z Pantone, se snadno kombinuje s tmavě zelenou, šedou, pískově hnědou, pudrově růžovou, ale také kovovými barvami, měděnou, zlatou a stříbrnou. Vynikne v kombinaci se šafránovou nebo hořčicově žlutou, s bílou evokuje námořnický styl (zejména při použití pruhů).

Modrá uklidňuje, vyvolává pocit jistoty a klidu, ale chuť k jídlu opravdu nepovzbuzuje, proto nepatří ve větším množství do kuchyně či jídelny. A jak bylo uvedeno už výše, nesmí jí být v žádné místnosti příliš, aby prostor nepůsobil ponuře.

Volte ji tedy na doplňky, solitéry v podobě sedacího nábytku (zejména v kombinaci v současnosti s módním sametem vypadá výborně) či jako výmalbu maximálně na jednu stěnu.

Tip Alexandry Dýckové pro výběr barvy

Kódy barev ve vzorníku vám napoví, které spolu ladí. Na první pohled jde jen o změť čísel a písmen, ale přesto vám odhalí, jaké barvy se k sobě hodí. Část kódu před pomlčkou vyjadřuje tmavost a sytost barvy.

Když mají odstíny stejnou první část kódu, mají i stejnou intenzitu a budou vedle sebe působit harmonicky. Část kódu za pomlčkou označuje barevný tón, z něhož odstín vychází. Tato část kódu vám pomůže, pokud hledáte více odstínů jedné barvy a spíše umírněné kombinace. Například když výklenek ve světle žlutém interiéru chcete vymalovat tmavě žlutou.

Jak ladit barvy