Někdy bývá těžké vybrat si nejpříjemnější typ proudu...

Někdy bývá těžké vybrat si nejpříjemnější typ proudu... | foto: Hansgrohe

Dešťové sprchy v koupelnách už nabízejí i vodopády místo masáže

  • 25
V horkých dnech, které nyní panují, mnozí sní o osvěžujícím dešti. Zatímco venku se jej jen tak nedočkáme, dešťové sprchy se v koupelnách objevují stále častěji. Nabízejí nejen velké plochy, z nichž se linou příjemné kapky evokující déšť, ale také proudy vody připomínající vodopád.

S „dešťovými“ sprchami, které evokují pocit přírodního deště, přišla již v roce 2003 značka Hansgrohe. Následovali další výrobci: takzvané hlavové sprchy se postupně zvětšovaly, až dosáhly velikosti XXXL, takže uživatel si může iluzi deště opravdu vychutnat,a to dokonce i ve dvojici.

Sprchová hlavice ShowerHeaven má už velikost 1200×300 mm a čtyři vysouvací „křídla“, umožňuje použít najednou hned tři proudy.

Hansgrohe přišlo také jako první s inovační technologií AirPower, která díky vodě obohacené nasávaným vzduchem vytváří místo obvyklých přímých vodních paprsků objemné, ale velmi jemné dešťové kapky.

Spotřeba vody se díky této technologii navíc výrazně snižuje, což je u sprch s velkou hlavovou hlavicí velmi důležité.

Dešťové sprchy začaly následně používat i ostatní výrobci, dnes už jen těžko najdete značku, která by je neměla v nabídce. Většina z nich se snaží nabídnout komfortní sprchování, ale při zachování omezené spotřeby vody.

U některých typů však přesto musíte s větší spotřebou vody počítat. Třeba poslední novinka předvedená na letošním veletrhu v Miláně, sprchová hlavice ShowerHeaven, má už velikost 1200×300 mm, při maximálním průtoku jednoho ze tří proudů, které nabízí, z ní vyteče 31 l/min. Výrobce však doporučuje, aby odtok zvládl 51 litrů vody za minutu. 

Jak se dobře ve sprše ochladit

Kromě jemného „deště“ přibyly i „vodopády“ nahrazující masáž, ideálně pro krční páteř a ramena. Ovšem pozor, vrhnout se propocený doma pod studenou sprchu hned po návratu z rozpáleného města není nejlepší řešení. Nejdříve chvíli vyčkejte, nebo pocení bude po sprše pokračovat. Studená voda totiž nastartuje již zklidněný krevní oběh, tělo bude chtít vyrovnat rozdíl teplot.

Jinak je však sprchování ideální způsobem relaxace, pokožka se příjemně prokrví a organismus se lépe zbavuje odpadních produktů látkové výměny. Lékaři radí začít vlažnou sprchou, pak přidávat teplou. Proud vody by měl dopadat hlavně na krční obratle a ramenní svaly, aby došlo k uvolnění a podrážděné konečky nervů se zklidnily.

Novinka se čtyřmi vysouvacími „křídly“ a jedním zabudovaným prostorovým světlem totiž dovoluje použít najednou všechny tři proudy: koncentrovaný Mono proud uprostřed, velkoplošný dešťový proud a jemný tělový proud, označovaný jako PowderRain.

Vývoji tohoto proudu předcházelo poměrně dlouhé bádání a řada zkoušek. Jejich výsledkem jsou velmi jemné silikonové trysky, přesně rozdělené a zapuštěné ve čtyřech vysouvacích „křídlech“ ShowerHeavenu. Trysky tvarují  vodu do měkkých kapek. Nový druh proudu je tak velmi měkký a tichý, a přitom dostatečně relaxační. 

Pokud uživatel spustí všechny tři proudy najednou, spotřebuje 51 litrů vody za minutu. Tomu musí odpovídat i odtok. Ekologové sice nemusí takové množství vody vítat, ale na druhou stranu: Češi snížili za poslední dekády v průměru spotřebu vody na 89 l na osobu a den, což je čtvrtá nejnižší spotřeba v Evropě. Takže by si luxus „velké“ sprchy mohli občas dopřát...

Relaxace s vodou i barvou

Současné koupelny se často blíží wellness. Zejména ve sprchových koutech už nestačí pouze ruční sprchy, uživatele žádají i hlavové, které jim „uvolní“ ruce, ale s jejichž pomocí si mohou dopřát i mnohem příjemnější relaxaci.

Ve sprchách se tak používají nejen velké hlavové sprchy s masážními funkcemi či masážní trysky na stěnách, ale také chromoterapie (barevné světlo) či hudba.

Fotogalerie

Masážní trysky pomáhají relaxaci i zbavení se každodenního stresu. „Tlak vody prokrvuje kůži a svaly, zejména když je kombinovaný s teplou vodou,“ vysvětluje Christoph Stumpe, vedoucí Shen Men Institutu v Düsseldorfu, který se podílel na vývoji masážních trysek WaterFan a WaterCurve pro značku Dornbracht.

Trysky inspirované akupresurou mají speciální průtok vody, který vytváří hluboký masážní efekt. Slouží tak jako terapeutický a relaxační nástroj určený k masáži krku, ramen a zad. Výška trysek se flexibilně nastavuje tak, aby cíleně stimulovala tlakové body a meridiány.

Aquapressure, masáž využívající tlak vody, je založená na principech akupresury, metody používané v tradiční čínské medicíně.

Výrobce Grohe zase vsadil na kombinaci vody, světla i hudby. Nejnovější řada AquaSymphony obsahuje hlavové, stropní a boční sprchy spolu s osvětlením a reproduktory. Digitální ovládací prvky a rozhraní zde umožňují přizpůsobení sprchování požadavkům uživatele podle jeho momentální nálady.


Témata: Voda, Koupelna