Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Díky rekuperaci lze hodně ušetřit za vytápění a mít i zdravý vzduch

Jen před pár dny skončil veletrh vzduchotechniky, klimatizace a vody ISH ve Frankfurtu. Jedním z hlavních témat byla energetická účinnost vytápění a větrání s rekuperací tepla, tedy efektivní využití tepelné energie.
Bungalov v okrese Frýdek-Místek s řízeným větráním s plochou 130 m2, jehož...

Bungalov v okrese Frýdek-Místek s řízeným větráním s plochou 130 m2, jehož majitel si pochvaluje velké úspory za vytápění | foto: Archiv společnosti Zehnder

Systémy větrání s rekuperací tepla totiž mohou tepelné ztráty větráním významně snížit tím, že převádějí velkou část tepla ze strany odtahu na stranu přívodu.

Takto vypadá rekuperační větrací jednotka.

Na veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem představili výrobci širokou nabídku centrálních a decentrálních větracích systémů pro místnosti všeho druhu v obytných i nebytových budovách.

Zákon na ochranu klimatu totiž požaduje snížení emisí CO2 v budovách, dosáhnout požadovaných parametrů je přitom hodně obtížné. Rekuperace snižuje tepelné ztráty větráním tím, že předává velkou část tepla z odsávaného vzduchu na stranu přívodu. Díky koeficientu účinnosti (COP) 10 až 20 to znamená, že při použití rekuperace lze získat zpět 10 až 20 kW tepla při použití pouze jednoho kilowattu (kW) energie.

Výhody rekuperace

Studie environmentálního kampusu Birkenfeld na Univerzitě aplikovaných věd v Trevíru odhalila obrovský potenciál této technologie. Analýza vlivu rekuperace tepla na úspory energie centrálních větracích systémů v nebytových budovách ukázala, že v roce 2021 by takto rekuperované teplo znamenalo úsporu primární energie přes 30 terawatthodin ročně (TWh/a), což je dvojnásobný nárůst oproti roku 2011.

Kromě vyšší energetické účinnosti zlepšuje nepřetržitá cirkulace vzduchu, kterou větrací systémy vytvářejí, nejen kvalitu vzduchu v interiéru tím, že omezuje množství CO2, ale díky ní se s „použitým“ vzduchem odstraňují i škodliviny a choroboplodné zárodky.

Kuchyňská sestava Pure (Kuchyně Sykora). Pracovní deska je z MDF imitující kámen. Speciální digestoř je napojena na rekuperační jednotku, která zajišťuje odvod pachů při vaření.

To však není vše: alergici mají prospěch z filtrace vzduchu, zatímco montáž zvlhčovacích systémů k větracím systémům zajišťuje dosažení doporučené minimální úrovně vlhkosti vzduchu v místnosti (40 %) i v zimě.

V obytných budovách může větrání se zpětným získáváním tepla přinést také významné úspory energie, což platí zejména v případě nízkoenergetických domů. V tomto případě jsou tepelné ztráty obálkou budovy velmi nízké, takže tepelné ztráty větráním hrají velmi důležitou roli.

Takové budovy jsou energeticky účinné pouze tehdy, pokud jsou vybaveny systémem větrání s rekuperací. Větrání řízené podle potřeby se zpětným získáváním tepla tak může přinést úspory 25 až 50 % energie na vytápění a podobné snížení hladiny CO2. Větrací systémy se zpětným získáváním tepla jsou zároveň předpokladem zdravého vzduchu v energeticky úsporných budovách.

Vizualizace: byt v Praze-Nových Butovicích - dřevěný podhled probíhající i nad prostorem jídelny a kuchyně slouží zároveň pro vzduchotechnické rozvody rekuperační jednotky.

V Německu se očekává, že zákon o energetické náročnosti budov bude od roku 2024 požadovat, aby nově instalované systémy vytápění byly provozovány s minimálním podílem 65 procent energie z obnovitelných zdrojů. Rekuperace tepla může přispět k dosažení tohoto podílu v obytných i nebytových budovách.

Větrejte bez úniku tepla

„Hlavní velkou výhodou větracích systémů s rekuperací tepla jsou poměrně významné energetické úspory. Pokud je dům dobře utěsněný, může správně navržený větrací systém snížit tepelnou ztrátu větráním až o 90 %. V běžných moderních domech tak větrací systém ušetří 30 až 50 % tepelné energie potřebné na vytápění, což v závislosti na parametrech domu může znamenat mnohatisícové částky,“ tvrdí například Ondřej Syřínek, odborník na rekuperaci.

„Aby však informace o úsporách energie nebyly pouze teoretické, připravili jsme si tři konkrétní příklady. V prvním případě jsme reálným měřením v rodinném domě vypočítali roční energetickou úsporu při použití systému řízeného větrání s rekuperací. U dvou dalších domů jsme výpočtem porovnali energetické ztráty: při ‚manuálním‘ větrání pouze okny, a vedle toho pomocí systému komfortního větrání s rekuperací tepla.“

Příklad č. 1

Lokalita: okres Frýdek-Místek
Parametry domu:
Typ stavby:
zděný bungalov
Užitná plocha: 125,2 m2, dispozice 4+kk
Nastavená vnitřní teplota: 22 °C
Tepelná ztráta domu: 3,7 kW
Zdroj vytápění: tepelné čerpadlo (COP 3,2)
Řízené větrání: Zehnder ComfoAir Q350 s entalpickým výměníkem bez předehřevu
Nastavená výměna vzduchu (celoročně): 0,46 objemu vzduchu/hod. (155 m3/hod.)

účinnost rekuperacekoncentrace CO2 (průměr)roční spotřeba jednotkyroční úspora větráním 2022roční úspora větráním 2023
větrání s rekuperací tepla Zehnder91 %< 700 ppm567 Kč7 400 Kč14 770 Kč

Roční úspora větráním byla vypočtena s využitím ceny 3,50 Kč/kWh v roce 2022 a 7 Kč/kWh v roce 2023. Následkem výrazného nárůstu cen energií činí meziroční rozdíl v úspoře 7 370 Kč. Zároveň bylo při reálném měření dosaženo vysoké kvality čerstvého čistého vzduchu v interiéru, kdy se koncentrace CO2 dlouhodobě udržoval v průměru pod hodnotou 700 ppm.

Bungalov s plochou 130 m2 - ztráty energie bez řízeného větrání

Bungalov s plochou 130 m2 - ztráty energie s řízeným větráním

Příklad č. 2

Bungalov s plochou 130 m2

Parametry domu:
Typ stavby:
bungalov
Typ konstrukce: dřevostavba
Energeticky vztažná plocha: 129,5 m2
Zdroj vytápění: tepelné čerpadlo (+ fotovoltaická elektrárna)
Nastavená vnitřní teplota: 20 °C

tepelné ztráty po odečtení využitelných zisků energiepodíl ztrát větránímreálná ztráta větráním*úspora
větrání okny4,694 MWh/rok35 %11 500 Kč
větrání s rekuperací tepla Zehnder2,299 MWh/rok5,7 %918 Kč10 582 Kč

* při ceně 7 Kč za 1 kWh

Úspora díky řízenému větrání s rekuperací tepla v porovnání s větráním okny dosahuje v případě 130 m2 bungalovu 10 582 Kč. Odhad roční spotřeby energie větrací jednotky Zehnder ComfoAir Q činí 800 Kč.

Příklad č. 3

Patrový dům

Parametry domu:
Typ stavby:
patrový dům
Typ konstrukce: dřevostavba
Energeticky vztažná plocha: 181,2 m2
Zdroj vytápění: tepelné čerpadlo (+ fotovoltaická elektrárna)
Nastavená vnitřní teplota: 20 °C

tepelné ztráty po odečtení využitelných zisků energiepodíl ztrát větránímreálná ztráta větráním*úspora
větrání okny5,357 MWh/rok35,8 %13 424 Kč
větrání s rekuperací tepla Zehnder2,612 MWh/rok5,9 %1 079 Kč12 345 Kč

* při ceně 7 Kč za 1 kWh

Instalace řízeného větrání s rekuperací tepla v patrovém RD s plochou 181 m2 poskytuje úsporu ve výši 12 345 Kč. Odhad roční spotřeby energie větrací jednotky Zehnder ComfoAir Q činí 800 Kč.

Patrový dům - ztráty energie bez rekuperace

Patrový dům - ztráty energie s řízeným větráním

Výhody rekuperace

  • Rekuperace zabezpečuje zdravé prostředí – odstraňuje alergeny (prach zvenčí i z bytových textilií, roztoče, zdravé prostředí – rekuperace stále filtruje alergeny (prach z polí/měst/domovní/z textilií, roztoče, pyly, spóry plísní i aerosoly), dokáže odvětrávat radon a další škodliviny, vyměňuje „vydýchaný“ vzduch s nadměrným množstvím CO2 za čerstvý
  • ·eliminuje hluk zvenčí
  • chrání budovy před nadměrnou vlhkostí a plísněmi
  • pomáhá spořit energii na vytápění za teplo jinak vyvětrané okny
  • splňuje podmínky pro současnou výstavbu (energetická náročnost budovy)
  • lze na ni získat dotaci z programu Nová zelená úsporám (NZÚ)

Autor:
  • Nejčtenější

Chci v Čelákovicích vilu za milion korun, řekl továrník. Užil si ji krátce

V 55 letech si průmyslník Josef Volman nechal vedle své továrny v Čelákovicích postavit vilu. Aby stála přesně jeden milion korun, dostavěli architekti luxferové zádveří toalety u vstupu. Po...

19. července 2024

Bydlení bez složenek? Český soběstačný dům není jen idylka, přiznává majitel

Český soběstačný dům již pár let stojí bez jakéhokoli připojení k inženýrským sítím na samotě v jižních Čechách. Veškeré základní zdroje si pokrývá po celý rok sám vlastní výrobou a hospodařením....

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Pavel Callta si v Marčovicích pořídil statek. Byl to osud, přiznává

Zpěvák, skladatel a textař Pavel Callta se rozhodl pustit do nového druhu podnikání. V obci Marčovice v okresu Strakonice si pořídil statek, který zrekonstruoval a hodlá ho využívat zejména k...

17. července 2024

Dřevěný dům je splněným snem majitelů. „Opisovali“ ve Skandinávii

V malebném podhůří na předměstí okresního města, uprostřed krásné zahrady s ještě krásnějším výhledem, stojí moderní dřevostavba, za jejíž dřevěnou fasádou byste nečekali masivní roubenou konstrukci.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

Restaurace v pražské Masaryčce zabrala tři patra. Hlava vám drnčet nebude

Hned tři patra nové pražské dominanty, moderní budovy Masaryčka podle návrhu ateliéru proslulé architektky Zahy Hadid, obsadil podnik Fuze. Prostor velký 1 400 metrů čtverečních navrhlo ...

23. července 2024

Slaný má krásnou Kumpánovu zahradu. Za obnovou stojí vynikající architekti

Věhlasný zahradní architekt 30. let minulého století Josef Kumpán vytvořil na území Slánska celou řadu zahrad. Obnovený park u bývalé přádelny Benar ve Slaném patří mezi největší a nejzachovalejší z...

22. července 2024

Dřevěný dům je splněným snem majitelů. „Opisovali“ ve Skandinávii

V malebném podhůří na předměstí okresního města, uprostřed krásné zahrady s ještě krásnějším výhledem, stojí moderní dřevostavba, za jejíž dřevěnou fasádou byste nečekali masivní roubenou konstrukci.

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...