Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

V létě je ideální doba na výměnu radiátorů, čím větší, tím lepší

Léto je ideální doba, kdy lze měnit bez problémů radiátory či jiná otopná tělesa. Abyste udrželi tepelnou pohodu v interiéru během celé topné sezony, stačí maličkost: Otopná tělesa musí pokrýt všechny ztráty tepla, které uniká ven.

Nebojte se barev – i klasické litinové radiátory mohou mít šmrnc! Originální designové a koupelnové radiátory české výroby nabízí pražský showroom firmy HOTHOT. | foto: HOTHOT

Jak tepelnou ztrátu jednotlivých vytápěných prostor zjistíte? Změří vám ji (u novostavby vypočítá) zkušený projektant, zbytek už obstará topenářská firma.

Po rozkliknutí stránky se více dozvíte o časopise Domov.

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro rekonstrukci otopné soustavy, se vyplatí konzultovat s odborníkem teploty v jednotlivých vytápěných místnostech, aby tomu následně odpovídal výkon zdroje tepla i otopných těles.

K hospodárnému provozu otopné soustavy, která má vytvořit v interiéru optimální tepelnou pohodu, totiž podstatně přispívá vhodný návrh a sladění všech komponentů. Otopná tělesa patří mezi ty nejdůležitější po technické i pohledové stránce. (Podrobnosti k tématu upravuje vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov.)

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Ekonomická soustava

Možná vás to překvapí, ale pro správnou funkci radiátorů není nejdůležitější jejich materiál ani tvar, nýbrž jejich výkon. Ten sice může částečně ovlivnit jak materiál, tak i způsob provedení radiátoru, ale zásadní význam pro výkon radiátoru má jeho plocha. Jednoduše řečeno: čím větší radiátor, tím lepší.

Pokud je zdrojem tepla ve vaší domácnosti kotel, dokáže ohřát vodu v radiátoru na poměrně vysokou teplotu (70 až 80 °C), ale upřímně řečeno, tak horkou vodu k ekonomickému vytápění nepotřebujete. Pro radiátory stačí teplota přes 50 °C, na kterou vám otopnou vodu ohřeje i tepelné čerpadlo.

Platí, že čím je teplota otopné vody nižší, tím je provoz ekonomičtější. Velikost radiátoru musí být tedy dostatečná, aby i při teplotě otopné vody 55 °C nebo nižší byl schopen vytopit místnost, ve které je umístěný.

S designovým radiátorem Signo docílíte jakéhokoli stylu. Je kontrastně barevný, modulární konstrukce nabízí sdružování otopných těles. Možný teplovodní i elektrický provoz. Oceněn iF Design Award 2017 a Design Plus by ISH.

Pomůže kvalitní obálka

V případě, že rekonstrukci otopné soustavy spojíte s celkovou rekonstrukcí rodinného domu, vám bude nahrávat zvýšená kvalita nové obálky (obvodové konstrukce domu). Když bude obvodové zdivo i střecha vykazovat zlepšené izolační i akumulační vlastnosti, nemusí být rozměr otopných těles ani v nízkoteplotní soustavě mimořádně velký. 

Pro nízkoteplotní vytápění je možné kombinovat různé typy otopných těles, nejsou však vhodná tělesa s rozdílným obsahem a tepelnou setrvačností. Radiátory můžete účelně kombinovat i s podlahovým vytápěním nebo krbovými kamny, která v posledních letech tvoří oblíbený doplňkový zdroj.

Materiál důležitější než tvar

Možnosti designu radiátorů jsou dnes takřka neomezené, ale v zásadě lze radiátory stále dělit na článkové, deskové a trubkové. Pro správnou funkci otopné soustavy je však podstatnější materiál.

Litinové retro radiátory jako luxusní zboží s životností až 100 let – to je realizace pro Pytloun Grand Hotel Imperial v Liberci.

Litina nabízí radiátory s velkým objemem, díky němuž perfektně hřejí a velmi pomalu chladnou. Náběh tepla může být pomalejší, zato tepelná setrvačnost je skvělá. Jejich výhodou je také životnost kolem 50 let. Tloušťka stěny odlitku u částí, které přicházejí do styku s teplonosnou látkou, nesmí být menší než 2,5 mm.

Hliník se vyznačuje snadnou výrobou (tlakové lití větších ploch i složitějších tvarů) a dobrou tepelnou vodivostí: Díky tomu má zpravidla rychlejší náběh tepla, ale bohužel také rychleji vychladne.

Ocelový plech rovněž dobře vede teplo, navíc se deskové radiátory z oceli vyznačují dlouhou životností a jsou cenově příznivé. Tepelnou setrvačnost jako litina však nenabízí.

Měď je ze všech materiálů pro radiátory rozhodně nejdražší, ale zato jde o výborný vodič tepla, který umožňuje vysoce variabilní výrobu a vydrží i po několika desítkách let zhruba ve stejné kvalitě jako při montáži. Hodí se pro luxusní realizace.

Základní systémy zapojení radiátorů

Jednotrubkový systém je zapojený tak, že na hlavní větvi pro přívod otopné vody jsou všechny radiátory napojeny za sebou. To znamená, že vratná voda z prvního radiátoru je vstupní vodou druhého radiátoru atd.

Poslední radiátor vrací zpětnou vodu do hlavní větve zpětné vody. U tohoto systému je dobré přizpůsobit rozměry těles, která jsou v sérii napojena: Poslední radiátor by měl být největší, protože do něj vstupuje nejchladnější voda.

Dvoutrubkový systém se odlišuje tím, že každý radiátor má svůj vlastní vstup a výstup. Tak je zajištěný přívod stejně ohřáté vody (stejné nastavení vstupní teploty) pro všechny radiátory. Nehraje roli, zda je radiátor zapojen do systému jako první nebo poslední. Toto zapojení se používá častěji a údržba i regulace otopné soustavy je pak snazší.

Autor:
  • Nejčtenější

Vana, palubky i obklady Erika jsou pryč. Zázračná proměna koupelny je tu

Seriál Stará koupelna v rodinném domě na Valašsku již dosloužila. Vana je na odpis a ostatní vybavení také volá po...

Postavil si domek za dvacet tisíc. Díky přítelkyni i stavebnici Merkur

Seriál Když dosloužil náš zahradní pavilón s polyethylenovou střechou, rozhodl jsem se postavit si vlastní dřevěný patrový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zámek jako z pohádky se opět otevřel, potřeba však bylo 240 milionů

Zámecké rekonstrukce jsou během na dlouhou trať. A také hodně nákladné. Zámek Třešť si na své slavnostní znovuotevření...

Krb zbourali, palubky přetřeli. Proměna haly majitelce vyrazila dech

Seriál Dvougenerační rodinný dům v Hustopečích nad Bečvou rekonstruovala v 80. letech celá rodina paní Otýlie. Majitelka je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud nařídil vystěhování, nájemci bydlí dál. Jak je mám dostat z bytu?

Seriál V mém rodinném domě jsem jednu bytovou jednotku pronajala starším manželům. Protože s nimi byly problémy, smlouvu jsem...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Obec využívá solární panely i mikroelektrárnu. Šetří tím peníze

V obci Mikolajice využívají systém, který spojuje inteligentní řízení, fotovoltaické články, bateriové úložiště a...

Na fotovoltaiku dostanete dotaci. Slunce nabízí energii (skoro) zdarma

Energetická soběstačnost a nezávislost na dodávkách z veřejné sítě, to je dnes kapitál k nezaplacení. Jednou z...

Elektřina zdražuje, fotovoltaických panelů na střechách domů přibývá

Řada domácností dostala v posledních týdnech informaci, o kolik se jim zvýší poplatky za dodávku elektrického proudu....

Radiátory v koupelně mohou nejen zahřát tělo, ale i potěšit oko

Dekorace, nebo teplo? Co je pro bytový interiér důležitější? Tak však otázka nestojí. Krása a funkce se v případě...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...