Pomyslné dejvické centrum se jmenuje Vítězné náměstí, ale nikdo mu neřekne...

Pomyslné dejvické centrum se jmenuje Vítězné náměstí, ale nikdo mu neřekne jinak než Kulaťák. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Kulaťák“ navržený v roce 1925 se díky soutěži konečně dočká dokončení

  • 95
Vítězné náměstí v Praze 6 by mělo dostat novou podobu: pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vypíše mezinárodní soutěž na studii jeho dopravního a urbanistického řešení. Jedním z hlavních důvodů je i dosti tristní dopravní situace v okolí náměstí po otevření tunelu Blanka.

„Rekonstrukce náměstí musí vycházet z respektování základních regulačních zásad původního plánu profesora Engela,“ píše se v záměru s odkazem na prvorepublikového architekta a urbanistu Antonína Engela, který ve 20. letech vypracoval urbanistické řešení dejvického náměstí.

Vítězné náměstí v pražských Dejvicích

Vítězné náměstí je podle uznávaného historika architektury Richarda Biegla z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze nejambicióznější meziválečný urbanistický celek, jehož autorem byl za první republiky profesor Antonín Engel. Bohužel nebyl dokončený.

Podle šéfa IPR Ondřeje Boháče by soutěž měla být vypsána letos v dubnu a výsledky by měly být známy pravděpodobně v říjnu. „Poté bude na Praze, jak s tím naloží dál.“

Inspirace z Londýna

Náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) v minulosti uvedla, že při přípravě soutěže se přípravný tým inspiroval přeměnou Trafalgarského náměstí v Londýně, které je rovněž výrazně dopravně zatíženo. Soutěž nakonec řeší jenom veřejná prostranství, a nikoliv to, co bude stát na nezastavěných pozemcích.

Fotogalerie

S přeměnou celé lokality souvisí i plán na vybudování obchvatu náměstí, který by měl spojovat Evropskou a Svatovítskou ulici. Zadání soutěže s jeho vybudováním počítá, stavět se však pravděpodobně nezačne dříve než v roce 2020.

Náměstí také není stavebně dokončeno. Na místě, kde měl v minulosti vyrůst kontroverzní projekt Lední medvěd, vznikne převážně bytový dům. Projekt Line, jemuž se začalo přezdívat Lední medvěd (o stavbě více zde), měla postavit PPF Real Estate. Původně zde měla sídlit i radnice, ale ta nakonec opravila za půl miliardy svou původní budovu. Návrh Architektonického ateliéru Radana Hubičky však vyvolal řadu výhrad.

Vítězné náměstí

Náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací: Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Pražané ale nejčastěji používají název „Kulaťák“.

Například podle Pavla Riese, prezidenta Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD), by objekt zničil genius loci náměstí, protože „naprosto ignoruje jakýkoli kontext s okolím“. Proti stavbě měla námitky i část opozičních zastupitelů v Praze 6 a také veřejnost.

PPF nakonec projekt prodala investorovi Karlu Pražákovi a společnosti Penta. Ta zde postaví budovu odpovídající charakteru náměstí, která respektuje obloukový půdorys směrem do náměstí. Navíc v ní budou převažovat byty. Projekt navrhl ateliér architekta Jakuba Ciglera.

Severní proluka Vítězného náměstí by měla být zaplněna stavbou vycházející z tohoto návrhu.

V těsné blízkosti náměstí se s výhradami setkaly i další projekty, které výrazně změnily nebo změní tvář této části Prahy. O nové podobě „Dejvice Center“ se hovořilo dvě desítky let, ale teprve v posledních letech se začalo pracovat na reálných plánech.

,