Prostor pro setkávání vědců připomíná spíš malé bistro než zázemí pracovní...

Prostor pro setkávání vědců připomíná spíš malé bistro než zázemí pracovní kuchyňky. | foto: Václav Kahoun

Atom inspiroval architekty. Díky němu vytvořili vědcům skvělé zázemí

  • 22
Nudné pracovní prostory, vědci jsou pohrouženi jen do svých projektů a nevnímají okolí. Jenže to jsou jen fámy, tedy alespoň pokud jde o Ústav jaderného výzkumu Řež.

„V tomto projektu se spolu potkaly dvě zásadní veličiny potřebné pro zajímavý výsledek. Je to na prvním místě osvícený klient a dále pak zajímavé téma, což rekonstrukce prostor v zařízení, jaké představuje Ústav jaderného výzkumu, bezpochyby je,“ vysvětluje architektka Klára Císařovská ze studia Mooza architecture.

Tvar elipsy se v interiéru opakuje na podlaze, u svítidel i u nábytku.

Se svými kolegy dostala za úkol proměnit (a hlavně „osvěžit“) chodby v administrativním objektu ústavu. A také vytvořit společenskou místnost pro setkávání zaměstnanců, kde by se cítili dobře, mohli spolu komunikovat, odpočinout si a bavit se.

Přesně v duchu současných trendů na pracovištích, tedy u zaměstnavatelů, kteří vidí ve svých zaměstnancích opravdu kolegy a partnery a ne jen anonymní položky v seznamu pracovníků.

Inspirace atomem

„Celkový dojem, kterého jsme chtěli docílit, bylo světlé, čisté prostředí, se zajímavým motivem, který by se prolínal celým návrhem. Tím symbolem se stal atom, ze kterého jsme si vzali vizuálně atraktivní dráhy elektronů, obíhajících jádro. Inspirací se nám tak stala jejich grafická podoba, vzájemně se protínající linie a eliptické dráhy,“ popisuje architektka Císařovská.

Architekti tyto linie v kontrastní bílé barvě vtipně použili do výrazně tyrkysově modré vinylové podlahy, navíc se tento motiv objevil i u svítidel ve společenské místnosti. Optimistická tyrkysová prostor oživuje a dodává mu pozitivní energii.

Samotné elipsy se objevily na řadě míst, třeba v prořezání krytu na topení, jako otvory pro tříděný odpad nebo z nich vyrůstají květiny v podélné lavici.

Ústředním prvkem se stala kuchyňka, která se skrývá před zbytkem místnosti za příčkou s půdorysem elipsy. Zvnějšku je opláštěna bělenou borovicovou překližkou, vnitřní „útroby“ jsou pak v obdobné modré barvě, jaká byla použita na podlaze.

„Aby člověk v kuchyňce nebyl úplně odříznutý od vnějšího prostředí, jsou ve stěnách kuchyňky otvory, jak jinak než elipsovité, aby si lidé byli blíž,“ dodává Klára Císařovská.

Aby člověk v kuchyňce nebyl úplně odříznutý od vnějšího prostředí, jsou ve stěnách otvory.

O projektu

Autor: Mooza architecture - Ing. arch. Klára Císařovská, Ing. arch. Petra Kocourková, Ing. arch. Markéta Knobová, Ing. arch. Štěpán Svejkovský

Lokalita: Řež, Česká Republika

Projekt - realizace: projekt 2017, realizace 2018

Užitná plocha: 330 m2

Mooza architecture

Petra Kocourková a Klára Císařovská založily studio Mooza architecture na základě společného porozumění při navrhování v roce 2013. Obě vystudovaly fakultu architektury na ČVUT a sbíraly pracovní i studijní zkušenosti v zahraničí (Nizozemsko, Španělsko, Německo).

Rozdílnost jejich povah jim paradoxně pomáhá vytvářet návrhy, které jsou vzletné, ale zároveň stojí oběma nohama pevně na zemi. V současnosti do studia zavál čerstvý vítr, přidali se mladí architekti Markéta Knobová a Štěpán Svejkovský.