Liverpool, Velká Británie

Liverpool, Velká Británie | foto: Archiv Oliviera Grossetête

Staví kostely, mosty i hrady jen z kartonových krabic. Teď už i v Česku

  • 2
Jedinečný happening se uskuteční ve Žďáru nad Sázavou. Za pomoci veřejnosti vznikne monumentální stavba z 1 600 kartonových krabic vycházející z projektů geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho, od jehož smrti letos uplyne 300 let. Vše bude probíhat pod taktovkou designéra Oliviera Grossetête

„Santini byl bezpochyby geniální architekt. Já se považuji spíše za takového designéra, protože stavbám, které navrhuji, dává život především energie a společná práce lidí, kteří se účastní workshopů. Mým hlavním cílem je lidi propojovat v komunitní činnosti a podpořit jejich setkávání, stavba je tak společnou synergií,“ říká Olivier Grossetête, francouzský vizuální umělec.

Valenciennes, Francie

A dodává: „V České republice je to můj první projekt a velmi se těším na všechny, kteří přijdou na veřejné workshopy či se jen podívat.“

Zapojit se může každý

Do stavby jedinečného díla v areálu žďárského zámku se může zapojit kdokoliv. Od 17. června budou celý týden probíhat dopolední a odpolední workshopy otevřené všem zájemcům starším devíti let. Pod vedením Oliviera Grossetête a jeho týmu budou lidé společně připravovat jednotlivé komponenty pro finální kartonovou stavbu.

„Jsme nadšení z této spolupráce a chceme vyzvat všechny, kteří se chtějí zapojit, aby nás s předstihem kontaktovali. Jde o happening, na jehož konci společnými silami vytvoříme monumentální dílo, pomocí kterého vzdáme hold Santinimu, jehož reálné stavby nás ve žďárském areálu obklopují,“ dodává Jitka Kadlčíková ze Zámku Žďár.

Úžasná Zelená hora. Obnova vrátila poutnímu místu vzhled od Santiniho

Kartonová stavba bude stát pouze jeden den

Finále happeningu se uskuteční na terase před Muzeem nové generace pod hrází Konventského rybníka. Dokončené dílo zde bude možné obdivovat do neděle 25. června do 15 hodin, kdy proběhne jeho demolice. Také bourání díla je neodmyslitelnou částí happeningu a tvorby francouzského autora.

Generálním partnerem akce je papírenská společnost Mondi. Závod v Českých Budějovicích, Mondi Bupak, dodá na stavbu 1 600 kartonových krabic, v neděli pak použitý materiál odveze a následně v Mondi Štětí, největší papírně na severu Čech, zrecykluje papír na nákupní tašky.

„Je pro nás důležité, že karton, který je sám už částečně recyklovaným materiálem, půjde znovu použít. A možná příště odejdete z obchodu s taškou z papíru, který byl součástí tohoto uměleckého happeningu,“ doplňuje Roman Senecký, ředitel divize Kraft Paper společnosti Mondi.

Díky partnerovi akce si návštěvníci také budou moci projít výstavu, která jim přiblíží historii papíru, papírenství, výrobní postup a také to, jak se papír recykluje.

Info k workshopu

Champigny, Francie

Od 17. do 23. června budou probíhat tvořivé workshopy v budově Konventu. Denně se zde vystřídá zhruba 60 lidí, kteří budou rozděleni do dvou skupin. Pod vedením Oliviera Grossetête nebo jeho asistentů budou tvořit komponenty finálního díla, dopoledne od 8:30 do 12:30 a odpoledne od 13:30 do 17:30.

V sobotu 24. června proběhne samotná stavba monumentálního díla na terase před Muzeem nové generace pod hrází Konventského rybníka. Od sobotního rána začne přenos komponentů z Konventu a stavba díla na terase před Muzeem nové generace. Vlastní stavba potrvá 8 až 10 hodin, podle náročnosti a počtu zapojených lidí. Následně se stavba ukotví, nasvítí a bude volně přístupná až do nedělního odpoledne.

V neděli 25. června bude následovat demolice monumentální stavby. Přibližně v 15 hodin započne „demolice“ stavby z kartonu. Následně proběhne odvoz použitého materiálu k recyklaci a dalšímu využití.

Řím, Itálie

Olivier Grossetête

Francouzský vizuální umělec Olivier Grossetête se narodil v roce 1973 v Paříži, žije v Marseille a tvoří po celém světě. Od studia na škole výtvarných umění ve Valencii se snaží pomocí své tvorby oživovat sny a poezii v každodenní realitě. Pomocí hry zpochybňuje zákony, kterými se řídíme.

Známé jsou jeho obří stavby z kartonu, pomocí kterých zkoumá městské prostory a umožňuje nám je společně prožívat. Do stavby se zapojují i obyvatelé měst, kteří společně vytvářejí utopickou budovu, dočasnou a zbytečnou a účastní se uměleckého zážitku, v němž každý najde své právoplatné místo. Konstrukce z lepenky a pásky je vyrobena bez jeřábů nebo strojů, pouze s využitím lidské energie.

Svým uměleckým dílem, ať už jde o kartonové monumentální konstrukce využívajícími kolektivní energie, které ho obklopují, nebo svými průchody a mosty, vzdorujícími gravitaci nebo svými decoupages/kolážemi, jež boří symboly, se snaží alespoň symbolicky zvrátit rovnováhu sil a zpochybnit důležitost hodnot a majetků. Olivier Grossetête tvořil kartonové monumentální konstrukce po celém světě, na mnoha místech v Evropě, USA, Austrálii či Asii.

Olivier Grossetête