Do roku 2012 se o ně staral stát jako vlastník této národní kulturní památky. V letech 1995–2001 proběhla obnova ambitu, následovaly přípravné práce obnovy kostela prováděné po dílčích etapách, které završila pozoruhodná rekonstrukce původní štukové výzdoby kopule. V roce 2014 převzala památku Římskokatolická farnost ve Žďáru nad Sázavou II, která představila rozsáhlý projekt obnovy poutního místa.
Investiční akci s názvem Obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou podpořil Evropský fond pro regionální rozvoj a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR v rámci programu IROP. Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou II jako investor v průběhu rekonstrukce úzce spolupracovala s Městem Žďár nad Sázavou a Krajem Vysočina.
Čtyři roky a čtyři dny trvající obnova představuje v maximální možné míře původní formu a ideový program významného poutního místa a architektonického centra českého gotizujícího baroka.
Poutní místo i cíl turistů
Pronikavou změnu vnějšího vzhledu přináší prolomení oken do původní velikosti. Vizuální vnímání stavby umocňuje její dominantní poloha v obnovené travnaté poutní louce. Vnitřní prostor kostela poskytl příležitost obnovit vzhled v rozsahu blížícím se původnímu autorskému řešení opata Vejmluvy a architekta Santiniho.
Světlo v interiéru umocňuje původní barevnost výzdoby a originálně zrekonstruované podlahy.
Obnovený kostel je v prvé řadě významným poutním místem s pravidelnými bohoslužbami, ale slouží i jako turistický cíl s plnohodnotným návštěvnickým režimem, místo kulturních setkání i prostor pro vzdělávání.
Plánujete výlet na Zelenou horu?
29. září 2022 |
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.