Nejlepší skláři budou soutěžit již popáté. Přijďte se podívat

  • 1
Již pátý ročník Sympozia broušení skla se uskuteční ve Světlé nad Sázavou. Soutěžit budou čeští i zahraniční skláři, své umění předvedou také studenti středních sklářských škol. Chybět nebude ani robotické broušení.

Sympozium se ve Světlé nad Sázavou nekoná náhodou. V roce 2012 zde byla za 65 milionů korun otevřena nová sklárna na „zelené louce“, tehdy první po deseti letech v Česku. Představovala symbolický dárek k 20. výročí založení firmy Bohemia Machine. S novou sklárnou začala i nová, úspěšná etapa českého sklářství.

Stačí jeden chybný krok a práce mnoha hodin jde vniveč.

Ve Světlé nad Sázavou se tak již popáté setkají nejlepší čeští a zahraniční brusiči skla, designéři i další sklářští odborníci.

Kromě českých zástupců přijedou také například skláři ze slovinské sklárny Rogaska či slovenské Rony. Z českých skláren nebudou chybět sklářští mistři zastupující sklárny Rückl, Moser, Lasvit, Ajeto Glass Lindava, Preciosa a další.

Sklářští mistři budou soutěžit ve dvou kategoriích, v povinném tvaru a ve volné tvorbě. Sklářství, které se určitý čas potýkalo i s nedostatkem učňů a studentů, protože se sklárny zavíraly a mladí neviděli v oboru dostatečnou perspektivu, se v posledních letech výrazně mění. A tak na sympoziu nebudou chybět ani české střední sklářské školy. Ve speciální soutěžní kategorii předvedou studenti své předem vybroušené objekty.

Čtvrtou soutěžní kategorií představuje robotické broušení. Těžko by se mohlo uskutečnit jinde než ve Světlé, protože právě Bohemia Machine stojí za vývojem unikátních robotických brusičských strojů, v této technologii patří ke světovým lídrům.

Soutěž v robotickém broušení proběhne na speciálních strojích, které na základě vlastního know-how vyvinuli a vyrobili odborníci ze Světlé nad Sázavou. Designy svých brusů zaslali účastníci sympozia předem a v tuto chvíli na nich stroje již pracují.

Pozvání do sklárny

O zážitek ze skla nepřijde ani veřejnost. Den otevřený dveří proběhne v sobotu dopoledne, kdy se návštěvníci budou moci podívat přímo do výroby nebo i nakoupit některé vybrané kousky z produkce sklárny. Pod ruce mistrů brusičů a sklářů se však mohou zájemci podívat během celého sympozia také na několika místech ve Světlé nad Sázavou.

Návštěvníci sklárny sledují rádi jak práci brusičů, tak foukačů. Vždyť třeba svítidlo Tim, které navrhlo studio Olgoj chorchoj, má hmotnost několik desítek kilogramů a představuje nejtěžší ručně foukaný kus na světě.

Svítidlo Tim váží několik desítek kilogramů, přenášení takového kusu horkého skla vyžaduje i speciální vybavení.

Další doprovodnou akcí je výstava v Galerii Na půdě na téma Design skla, od myšlenky k produktu.

Slavnostní vyhlášení výsledků v jednotlivých kategoriích a zakončení Sympozia broušení skla 2019 se uskuteční v Rytířském sále zámku Světlá nad Sázavou v sobotu 1. června od 13 hodin. Celou akci totiž připravila společnost Bohemia Machine ve spolupráci s městem Světlá nad Sázavou, Akademií ve Světlé nad Sázavou a také majiteli zámku Světlá nad Sázavou.

Předsedou odborné poroty je PhDr. Petr Nový, kurátor z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, déle v porotě zasednou čeští designéři Lukáš Jaburek a František Janák, ale také americký designér Charles Parriot či Konstatin Valchev z Bulharska.

Výkony sklářů budou hodnotit také Ing. Jiří Trtík, jednatel společnosti Bohemia Machine, Helena Degerme, majitelka zámku Světlá nad Sázavou, starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek nebo Ing. Martin Kubín, ředitel Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou.