Byt plný světla: příčka dělí kuchyni od obývacího pokoje, který lze v případě...

Byt plný světla: příčka dělí kuchyni od obývacího pokoje, který lze v případě potřeby oddělit jako hostinský pokoj. | foto: Tomáš Jána

Byt ve starém činžáku doslova září světlem. Majitelka si splnila sen

  • 22
Vršovice se stávají vyhledávanou čtvrtí, i proto budoucí majitelku hned zaujal byt ve čtvrtém podlaží činžovního domu, navíc s výhledem do okolních křivolakých uliček. Sympatická byla také orientace oken na východ a jihozápad. Šarm dodaly bytu drobnosti po rumunské babičce.

S rekonstrukcí bytu sice začala developerská firma, ale majitelce se nelíbila představa jejích architektů o nové dispozici ani navrhované materiály. Nechtěla opakovaný model, jakých bude v domě více, ale osobitý a vzdušný interiér.

Během rekonstrukce byla odhalena pěkná klenba v chodbě.

Proto se obrátila na Ateliér Bárka, který tvoří architektky Barbora Jandová a Karolína Röschl, absolventky Technické univerzity v Liberci. Majitelka od nich očekávala projekt plný zajímavých detailů, kvalitních materiálů a netradičních prvků. Mladé architektky jí její sen splnily.

Zdařilá realizace je přihlášena do dalšího ročníku soutěže Interiér roku 2019 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Uzávěrka soutěže je 20. února, vyhlášení vítězů se uskuteční na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum
31. března 2020.

Úpravy opraveného

Klientka měla jasnou představu, s níž si architektky velmi rychle poradily. Jen musely byt nejdříve „očistit“ od nových nekvalitních konstrukcí, které zpětně nešly použít. „Staticky se musely zpevnit nosné konstrukce podlah, zvláště v místě skleněné dělicí příčky,“ upozorňují autorky projektu.

Během prací byla odhalena pěkná klenba v chodbě a cihelné obrazce na stěnách, které po dohodě s investorkou autorky jen očistily a zachovaly. Kvůli původnímu rákosovému stropu bylo potřeba v celém bytě vytvořit podhled.

Dispozičně je byt řešený jako 1+1, avšak díky skleněné akustické příčce se závěsem lze byt vnímat jako 2+1. Příčka dělí kuchyni od obývacího pokoje, který v poslouží i jako hostinský pokoj.

Byt plný světla i vzpomínek

V celém bytě architektky použily dřevěnou podlahu z běleného dubu, mimo koupelny a samostatné toalety, kam vybraly obklady a dlažby s historizujícím dekorem a podlahovým vytápěním.

Vstup tvoří dlouhá úzká chodba s velkou vestavnou šatní skříní vyrobenou na míru a je doplněna i o hlubokou „komorovou“ skříň využívající atypickou niku. Na konci chodby je vstup do ložnice s kazetovými dveřmi s nadsvětlíkem, aby se ložnice mohla s chodbou „podělit“ o ranní slunce. „V budoucnu se snad podaří čiré sklo vyměnit za pískované dekorativní, které investorka ukořistila z odstraňovaných vchodových dveří do domu,“ prozrazují Barbora Jandová a Karolína Röschl.

V ložnici si klientka přála co nejvíce světla, proto byla jasnou volbou bílá barva.

V ložnici si klientka přála co nejvíce světla, proto byla jasnou volbou bílá barva. Relativně malá místnost splnila její potřebu úložných prostor i místa pro knihy.

V hlavní obytné místnosti vyřešily architektky kuchyň velkým šedým boxem s varnou plochou, schovanými rozvody digestoře a spoustou úložných prostor.

Centrální kuchyňský ostrůvek je ve stejném dekoru, avšak ve tmavším odstínu. „Pracovní deska z umělého kamene má v lité frakci zlaté částečky, které reflektují mosaznou baterii u dřezu,“ upozorňují autorky na další zajímavý detail.

Sedací a úložná lavice z bělené březové překližky podél delší stěny pokoje je v celé dispozici zásadní. Klientka je vášnivá čtenářka, která místo u televize tráví raději večery nad knihou. Lavice jí k této zálibě skýtá nespočet možností. Zároveň je lavice úložná, schovává v sobě také jeden radiátor, který vytápí plochu k sezení. Současně supluje polovinu míst k sezení u velkého jídelního stolu.

Lavice z bělené březové překližky probíhá podél celé delší stěny pokoje.

„Výběr stolu byl snad nejdelším procesem v celé realizaci. Naštěstí jeho výroba dopadla podle představ klientky i našich a je důstojným designovým prvkem v minimalistickém interiéru. Při vzorkování desky jsme dbaly na barevnou a strukturální podobu dřeva na podlaze. Podnož je inspirována Bruselským designem a materiálově navazuje na design barových stoliček a jiných interiérových detailů,“ popisují Barbora Jandová a Karolína Röschl.

Jídelní židle jsou po babičce majitelky, které si je přivezla ze své rodné země, Rumunska. Citlivou repasí se jim podařilo vrátit život a v pražském bytě vytvořit kus vzpomínek. I květinový koberec v obývacím pokoji je z rukou malé řemeslné rodinné firmy z Rumunska.

Po komodě ve stejné místnosti pátraly autorky opravdu dlouho. Nakonec se podařilo sehnat malou lékárnickou komodu z investorčiny oblíbené Francie.

Koupelna a toaleta se skrývají za posuvnými dveřmi na celou světlou výšku bytu, tedy téměř tři metry. Polovinu plochy koupelny zabírá sprchový kout, v němž se pod přizdívkou skrývají rozvodné stoupačky, vznikla zde tak i možnost vytvořit v ní praktickou niku na odkládání kosmetických potřeb.

Do koupelny použily architektky obklady a dlažby s historizujícím dekorem a podlahové vytápění.

Kout odděluje od zbytku koupelny jen skleněná příčka v černém rámu, který koresponduje s barvou baterií i koupelnové skříňky a vlastně i s jinými detaily v celém bytě. V místnosti s toaletou je za nábytkovými posuvnými dveřmi schovaný kotel a technické rozvody domu.

Detaily a příběhy při výběru a celé realizace vytvořily z bytu oázu domova pro pracovně vytíženou ženu, která se konečně ze svých častých cest ráda vrací domů.

Rekonstrukce bytu ve Vršovicích

Realizace: 2019

Velikost: 72 m2

Místo: Praha

Architekt: Barbora Jandová, Karolína Röschl, Ateliér Bárka

Kuchyňský „blok“ i ostrůvek jsou v šedé barvě.

Ateliér Bárka

  • Ateliér Bárka tvoří Ing. arch. Barbora Jandová a Karolína Röschl, DiS (*1990), které se potkaly již na vysoké škole, během studia spolupracovaly na společných projektech. Obě mají vystudovanou Fakultu umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci.
  • Společně navrhují od roku 2015 - zaměřují se převážně na menší měřítka architektury jako jsou rekonstrukce, interiéry a rodinné domy. Po dokončení rozšiřujícího oboru zahradní architektury navrhují k domům i zahrady, spolupracují s jinými architekty na urbanistických zadání v podobě územních studií, městských parků apod.
  • Vždy navrhují se stejnou důležitostí, komplexností a zodpovědností.
  • Spoluvytvářejí Archidílnu, prostor pro děti i studenty, kde se mohou setkat s architekty, ptát se, diskutovat, vytvářet, bavit se a objevovat. K tomu mají absolvované pedagogické minimum.
  • Baví je práce s klienty, hledání možných i mezioborových řešení a následné (ne)očekávané výsledky.