Pohled z kůru. Obklopena hradními paláci nevynikne tolik velikost katedrály – na délku měří 124 metrů, na šířku 60m a klenba se vypíná do výšky 33 metrů. Triforium se nachází ve výšce 15 metrů a kůr v 9 metrech. | foto: Jiří Podrazil

Katedrála svatého Víta: pocta patronovi českých zemí

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jedna z nejvýznamnějších církevních i státních památek budí úžas turistů dokonalým řemeslným zpracováním a množstvím úchvatných detailů. Vypráví však i příběh českých dějin a ačkoliv se lidově nazývá svatovítská, největší hold vzdává svatému Václavovi.

Základy svatostánku položil kníže Václav. Kolem roku 925 nechal postavit rotundu sv. Víta s relikvií paže tohoto světce, kterou dostal od východofranského krále Jindřicha Ptáčníka. Kníže Václav ji nejspíš koncipoval jako soukromý kostel, a proto ho umístil poblíž knížecího paláce. Tři roky po násilné smrti sem nechal Boleslav I. přenést jeho ostatky, čímž položil základy svatováclavského kultu. V roce 973 bylo v Praze zřízeno biskupství a rotunda se stala biskupským chrámem. Břetislav I. přivezl ostatky sv. Vojtěcha a nechal kostel zasvětit této trojici světců.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se