Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Na pražských Petřinách se skvěle žije, pochvaluje si architekt Červenka

Architekt Ondřej Červenka si rád představuje, jak by různé stavby či místa změnil. Ale na Petřinách, kde žije už 15 let a jako dítě sem jezdil na prázdniny, by neměnil skoro nic. „Je vidět, že čtvrť vznikala podle urbanistického plánu a dobře se v ní žije,“ říká. Článek přinesl magazín City Life.

Cestu z města pomyslně zakončuje tramvajová smyčka a Makromolekulární ústav ČSAV od Karla Pragera z počátku 60. let. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Petřiny vznikly jako jedno z prvních sídlišť v letech 1959–1969 podle návrhu architektů Evžena Bendy a Vojtěcha Michy z pražského Projektového ústavu. 

Plány na zástavbu pláně mezi Břevnovským klášterem a letohrádkem Hvězda a urbanistické začlenění obcí Břevnov, Veleslavín, Střešovice a Liboc začaly vznikat hned po jejich připojení k Velké Praze v roce 1922. Záhy se objevily rodinné domy v okolí Břevnova, Střešovic a Liboce. Po válce je doplnily paneláky pro 15 tisíc lidí. 

Architekt Ondřej Červenka chodí rád běhat do Hvězdy, minulou zimu si tu užil i běžkování.

„Nejedná se ale o žádné nevzhledné věžáky jako třeba na Jižním Městě, z urbanistického pohledu je patrné, že o celé lokalitě uvažovali architekti koncepčně a s ohledem na budoucnost a její potenciální rozvoj. Založili ji opravdu dobře, čtvrť funguje i pro další generace a má logickou strukturu, snadno se v ní vyznáte,“ popisuje Ondřej Červenka.

Prvorepublikové rozvržení základních ulic i obytných komplexů zůstalo zachováno, nezrealizovalo se jen centrální náměstí. Vyšší obytné domy lemují hlavní dopravní tepnu od Strahovského kláštera ke Hvězdě, jejich výška se přirozeně snižuje podle terénu a směrem k původní vilové zástavbě. 

Cestu z města pomyslně zakončuje tramvajová smyčka a Makromolekulární ústav ČSAV od Karla Pragera z počátku 60. let. „Domy stojí i docela daleko od sebe, takže mezi nimi vzniká volný prostor, který lidé osadili z vlastní iniciativy stromy a keři, vytvořili tak vlastně park, z kterého vystupují paneláky. Připomíná mi to trochu Oslo v malém, které architekti vytvářeli už s jasným záměrem propojení bydlení s přírodou,“ usmívá se Ondřej Červenka.

O tom, že se jim to povedlo, svědčí mimo jiné fakt, že se do čtvrti stěhují rodiny s dětmi, a čtvrť tak stále žije. I to, že se jí vyhnuly porevoluční někde příliš divoké úpravy. „Rád si představuji, jak by se Petřiny mohly dál kvalitně rozvinout. Naposledy jsem si vyhlídl původní obchodní dům Petřiny a říkal jsem si, že by to mohlo být hezké coworkingové místo s terasou s výhledem na Hvězdu při využití stávající konstrukce. Místo toho vznikne bytový dům s obchody v parteru, za pět až šest let uvidíme, jak se sem hodí,“ provádí nás Ondřej Červenka. 

Je vidět, že svou čtvrť má rád. Oceňuje zdejší klid, vstřícnost k rodinám, přírodu na dosah i blízkost do centra, s kterým Petřiny spojuje tramvaj i metro. „Líbí se mi, že sídliště navázala na stávající zástavbu a historii místa a přirozeně se začlenila do genia loci, ať už se jedná o libocké údolí, oboru Hvězda, pozůstatky řemeslných domků v Malých Petřinách nebo jediný dochovaný větrný mlýn na území Prahy,“ doplňuje Ondřej Červenka.

Najdete ho v ulici U Větrníku a slouží jako penzion a restaurace Větrník. Přestavěn byl ve 13. století z kaple z roku 993, aby zásoboval moukou i nedaleký Břevnovský klášter.

Nově zrekonstruovaný objekt v ulici Na Petřinách, který je součástí původního sídliště, se proměnil v novostavbu s atmosférou Švýcarska.

Hvězdná Hvězda

Na Petřiny se nastěhoval před 15 lety při studiu architektury na ČVUT. „První tři roky v dětství jsem bydlel poblíž Klamovky. Pak jsme se přestěhovali do Dobříše a já jsem jezdil na prázdniny do Prahy za tetou výtvarnicí, která bydlela na Petřinách od samého začátku. S ní jsem objevoval všechna zákoutí a Petřiny mi přirostly k srdci, o jiném místě jsem proto při stěhování do Prahy ani neuvažoval,“ přemýšlí Ondřej Červenka.

Rád chodí běhat do Hvězdy, minulou zimu si tu užil i běžkování. Oceňuje neobvyklou, téměř magickou atmosféru stavby i rozvržení parku. „Dlouhá osa se v architektuře hodně využívá pro zvýraznění perspektivy a významu místa, hlavní cesta k letohrádku patří mezi nejdelší rovné parkové cesty v Praze. Vznikají tak unikátní výhledy a zážitek z návštěvy je pokaždé jiný. Napadlo mě, že by se podél ní mohly konat vánoční trhy jako ve Vídni před Schönbrunnem, před Hvězdou by mohlo stát kluziště,“ představuje své nápady, které zaslal i městské části. 

Zatímco některé čtvrti se prezentují jako gastronomický ráj, Petřiny budí zdání, že za dobrým jídlem musíte dojet. Oč pečlivěji jsou restaurace skryty, o to víc je místní navštěvují. Ondřej Červenka rád chodí na japonskou kuchyni do Isai Ramen, která vznikla na přání místní japonské komunity, nebo do nově otevřené cukrárny Sladká dílna. 

Do své kanceláře na Andělu často jezdí na kole přes Hvězdu a Ladronku kolem strahovského stadionu a zahradou Kinských. „Skvěle se protáhnu, vyčistím si hlavu a hned od rána si užívám přírodu a čistý vzduch i v centru města,“ usmívá se.

Bytový dům v ulici Na Okraji získal Grand Prix Obce architektů v roce 2006. Je jedním z příkladů zdařilých změn Petřin z posledních let.

Splnění snu

To, že se stane architektem, věděl už v deseti letech. Vyrůstal ve funkcionalistické vile vycházející z tvorby Adolfa Loose, což ho silně ovlivnilo ve vnímání prostoru a jeho kvality. Druhým momentem bylo, když jako žák v ZUŠ nakreslil kubistickou vilu a uvědomil si, jak zajímavá musí být tato profese. 

„Mám ten obrázek zarámovaný a i po 30 letech si vybavím, jakou jsem měl tehdy radost a jak jsem si představoval, že v ní žijí lidé. Připomíná mi nespoutanou dětskou fantazii a volnost v tvorbě, která by měla stát vždy u zrodu myšlenky,“ popisuje. 

Architekt Ondřej Červenka (42)

Pražský rodák strávil dětství a mládí v Dobříši ve funkcionalistické vile, která určila jeho profesní dráhu. Ve vlastní architektonické a projekční kanceláři Červenka architekti navrhuje především rodinné domy a interiéry. Empaticky vnímá potřeby klientů tak, že to vypadá, že jim čte myšlenky. První návrhy skicuje ručně, ozřejmí se tak všechny souvislosti prostoru i života v něm. Rád běhá, jezdí na kole a chodí s kočárkem. Je šťastně ženatý, má ročního syna.

Dodnes všechny své návrhy skicuje rukou a vnímá přitom nutnost propojení návrhu se skutečným životem a pocity obyvatel domu. I proto se po mnoha návrzích obchodních prostor zaměřuje už jen na stavbu rodinných domů. 

„Baví mě diskuse s klienty, hledání jejich jedinečné představy o bydlení. Architekt musí umět v první řadě klienty načíst a pochopit je. Často totiž na úplném začátku vůbec nevědí, jak by jejich dům měl vypadat. Někteří lidé nejsou zvyklí přemýšlet nad tím, co jim přináší radost a kde se cítí dobře. Důležitou úlohou architekta je klienty inspirovat a nadchnou tak, aby je celý proces zrodu jejich domu bavil.“

Dům navrhuje také podle místa, kde bude stát. To určuje jeho orientaci i pojetí, proto své bydlení ještě vymyšlené nemá. 

„Potřebujeme se přestěhovat do většího, zvažujeme odchod do Švýcarska, protože zahraniční zkušenosti profesi a náhled na život hodně ovlivňují, ale poohlížím se i po vhodných místech na Petřinách, přece jen lepší čtvrť jsem v Praze dosud neobjevil,“ usmívá se Ondřej Červenka.

PETŘINY

 • Čtvrť s rozlohou 60,5 ha zasahuje na území Břevnova a Veleslavína, spadá pod Prahu 6. Rozkládá se mezi Břevnovským klášterem, kolejemi Větrník a oborou Hvězda. Ohraničují ji ulice Na Petřinách, Ankarská a Bělohorská.
 • Uliční síť vznikla kolem roku 1925, ale zástavba se realizovala až začátkem šedesátých let v podobě moderních panelových domů.
 • Z té doby pocházejí i názvy ulic, 22 z nich nese jména význačných členů komunistické strany, kteří zemřeli za druhé světové války v odboji, nebo komunistických funkcionářů.
 • Jméno Petřiny získalo sídliště pravděpodobně podle nedalekého vrchu Petřín.
 • Dominantou Petřin je Ústav makromolekulární chemie, kde působil Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček.
 • Mezi novodobé stavby patří rezidenční komplex Hvězda od Vlada Miluniće, autora Tančícího domu, který organicky navázal na sídliště Petřiny.
 • Příští rok by se v ulici Mahulenina měla začít stavět nová pobočka městské knihovny podle vítězného návrhu studia monom architekti. Stávající v budově školky z 50. let nevyhovuje už od roku 1992.
Autor:
 • Nejčtenější

Skála prošla vilou jako obrovitý proud lávy až na terasu. Podívejte se

Vila Lea s výhledem na překrásné zátoky Azurového pobřeží nedaleko Monte Carla vznikla na pozemku o rozloze 4 500 metrů...

Roubenka na Moravě překvapila sousedy i úředníky. Výsledek je skvělý

Na jihomoravském venkově, kousek od Brněnské přehrady, by dřevěný dům čekal jen málokdo. Roubenky tu nemají tradici. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekonstrukce sto let starého domu přišla i s vybavením na milion a čtvrt

Porovnávat rekonstrukci, k níž má architekt neomezený rozpočet i v řádu desítek milionů korun, a proměnu starého domku,...

Dřevostavba předčila jejich očekávání, tepelné čerpadlo byla skvělá volba

Byla to vlastně náhoda. Když se mladí manželé rozhodli pořídit si svůj první společný dům, jak se říká na „zelené...

Jednoduchý dům majitelé úplně otevřeli. Chtěli doma slunce a vzduch

Má tvar trojúhelníku, je velký 120 metrů čtverečních a tvoří jej jeden otevřený prostor s hudební místností v patře....

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

 • Další z rubriky

V Čechách byly v módě mdlé, až „vyblité“ barvy, vzpomíná malíř pokojů

Premium Retro móda se nevyhýbá ani bytovému ornamentu, a tak se na zdi českých obýváků, ložnic nebo kadeřnictví vracejí pásy...

Jednoduchý dům majitelé úplně otevřeli. Chtěli doma slunce a vzduch

Má tvar trojúhelníku, je velký 120 metrů čtverečních a tvoří jej jeden otevřený prostor s hudební místností v patře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší interiér roku 2021 byl inspirován obrazy včetně jejich okrajů

Byla to takřka cizelérská proměna. Nejen kvůli pečlivě vymyšleným a realizovaným detailům, ale zejména díky dokonalému...

Víkendový dům ctí rozměry svého předchůdce, přidal moderní technologie

Vše zachránit nejde. To platí i o domě, který stál v příjemné „sklepní“ uličce s omezeným přístupem stavební techniky....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...