Atypické osvětlené vitríny mají tvaru brýlových obrouček.

Atypické osvětlené vitríny mají tvaru brýlových obrouček. | foto: Adéla Leinweberová

Pohled na svět může začít ve vitrínách v podobě starých obrouček

  • 0
Komplex obchodů, který vznikl v 70. letech u stanice metra Ládví, není právě architektonická ani designová perla, spíš omšelá záležitost. Optika na ploše pouhých 33 metrů čtverečních se však tomuto prostředí vymyká.

Za novým vzhledem prodejny stojí studio In2, Ing. Lucie Barešová a MgA. Halka Freidingerová. „Nadchly nás mosazné prvky na výkladcích a dveřích ze strany interiéru a odtud začala vznikat prvotní idea: elegantní interiér v barvách zlatá, bílá a přírodní dub. Majitelé obchodu měli zcela jinou představu o barevném pojetí, ale zcela respektovali náš přístup a nechali nás zrealizovat rekonstrukci podle našeho návrhu,“ vysvětlují designérky.

Záda výloh vyřešily autorky plexi deskami. Jsou vyřezané do tvaru siluet postav a potištěné, ale tak, aby bylo do obchodu částečně vidět.

Svůj projekt přihlásily do soutěže Interiér roku (v kategorii Veřejný interiér), kterou organizuje Institut bytového designu pro české a slovenské architekty a bytové designéry (o výsledcích posledního ročníku soutěže více zde).

Vitríny v podobě obrouček

Dominantní prvek v interiéru představují atypické osvětlené vitríny ve tvaru brýlových obrouček. „Abychom podtrhly ráz doby vzniku celého objektu, tvary obřích obrouček jsou ze 70. let,“ upozorňují designérky.

Investor vyšel designérkám vstříc, nejen pokud jde o tvar, ale také náklady. Souhlasil s dražší verzi provedení, tu tak představuje kombinace lakovaných a dýhovaných vitrín.

Také prodejní pult má tvar obrouček. Z čelní strany jej tvoří mělká prosklená vitrína, z druhé strany otevřené police. K brýlím ve vitríně se prodávající dostane díky výsuvům do stran.

Návrh vybavení i celé dispozice byl složitý, protože prodejna nemá velké zázemí, a tak musely designérky na prodejní plochu umístit i vyšetřovací pracoviště optometristy a také dostatek úložných prostorů. Dekorativní vitríny doplnily běžné typové skříňky.

Jako vtipnou dekoraci použily autorky citáty na dvou delších stěnách prodejny. „Jde o citáty, které se nějakým způsobem vztahují k tematice vidění a brýlí. Realizované jsou polepem, kombinované pak malovanými horizontálními proužky na stěně proti vchodu do prodejny. Při realizaci pruhů, malby realizujeme vždy výhradně samy, bylo hezké sledovat, jak se kolemjdoucí zastavují a se zájmem citáty čtou a komentují,“ popisují Lucie Barešová a Halka Freidingerová.

Záda výloh vyřešily autorky otevíracími monumentálními plexi deskami. Jsou vyřezané do tvaru siluet postav a potištěné, ale tak, aby bylo do obchodu částečně vidět a interiéru se neubíralo venkovní světlo. Zároveň však obsluhující a zákazníci mají pocit určitého soukromí.

Motiv postav měl být však viditelný jak zvenčí, tak zevnitř, což se podařilo. „To byl pro mě asi nejdůležitější moment z této realizace, protože jsem nikdy nic podobného nenavrhovala,“ říká Halka Freidingerová.

K brýlím ve vitríně se prodávající dostane díky výsuvům do stran.
K brýlím ve vitríně se prodávající dostane díky výsuvům do stran.

K brýlím ve vitríně se prodávající dostane díky výsuvům do stran.

Po rekonstrukci byl však kontrast mezi exteriérem a interiérem tak velký, že se designérky rozhodly aspoň k drobným úpravám (celý komplex totiž čeká rekonstrukce). Strop vnější i vnitřní pevné markýzy nad dveřmi nechaly opatřit pískovaným sklem a skla na bocích těchto markýz polepit fólií.

Studio IN2

Studio založily v roce 2007 Lucie Barešová a Halka Freidingerová, později se připojila Irma Konečná. Věnují se dispozičnímu řešení interiérů, vybavení nábytkem, světly a dekoracemi různého druhu včetně autorských. Výrazně pracují s celkovou barevností i s dekorem.

Lucie Barešová
Absolventka Stavební fakulty ČVUT v Praze, od roku 1995 se zabývá návrhy interiérů. Zaměřuje se na řešení dispozic a všeho „trojrozměrného“ v projektech.

Halka Freidingerová (roz. Maršáková)
Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor malba, a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor textil. Absolvovala stáže ve Finsku, Dánsku a rezidenční pobyt v Mnichově. Za svou diplomovou práci dostala v roce 2004 Cenu rektora. Od téhož roku se pravidelně prezentuje na pražském Designbloku, od roku 2007 už v rámci Studia IN2, kde se soustředí na barevnost interiérů, dekor a dekorace. Její specialitou jsou autorské nástěnné malby a tapety.