Proč muži nemají rádi bílou, zato milují moderní technologie

  • 2
Ideální moderní dům, a to nejen pro ženy. Právě takový postavili podle návrhu architektky Viktorie Součkové v pražském Veletržním paláci. Tedy skoro. V památkově chráněné budově musely příčky občas nahradit bílé závěsy a také fantazie.

Výstava Moderní Design pro Ženy, která začala 4. dubna ve Veletržním paláci v Praze a končí 7. dubna, je součástí komplexu hned několika výstav: Světlo v architektuře 2013, Happy Home – zelené bydlení a lifestylové výstavy Motion.

Ačkoliv se v názvu objevují "ženy", je výstava díky svému zaměření na moderní technologie přitažlivá i pro muže.  Architektka Viktorie Součková z britského studia Bogle Architects (vedle Londýna má pobočky v Singapuru a v Praze) se snažila v prostorách Veletržního paláce "simulovat" dvoupodlažní dům pro rodinu s třemi dětmi.

Obklady od firmy Rex z řady Alabastri se vyrábějí v osmi odstínech do velikosti 180 × 80 cm.

Viktorie Součková v "alabastrové" koupelně

V jeho interiéru se představí šetrné spotřebiče a také nové technologie pro "inteligentní domácnost", vypínače, spínače a stmívače, umožňující maximální úspory energie. Ovládání s pomocí tabletu si můžete vyzkoušet hned na místě.

"Muži mívají své velké vize, detaily zařizování už ale nechávají spíše na ženách. Chtějí si však hned všechno vyzkoušet. K tomu mají v tomto domě několik možností, včetně technické místnosti, kde je umístěno vytápění či bojlery, u domu 'parkuje' dokonce elektromobil," prozrazuje architektka Součková.

Koupelna rodičů - zde byl použitý mramor

Vířivka SoftTub Legend se vyrábí ve třech velikostech.

Novinky, které šetří i vodu a energie

Pokud to bylo možné, sáhla Viktorie Součková po nových moderních materiálech. Například koupelna určená pro hosty má obklad ze série Alabastri od italské značky Rex. Na první pohled obdivujete velkoformátové desky z přírodního onyxu, ale... "Je to keramika, která se upravuje pomocí technologie digitálního tisku," vysvětluje Miroslava Přibylová ze společnosti ProCeram.

Obklady se vyrábějí až do formátu 180 × 80 cm, v tloušťce 10 a 6 mm. Na rozdíl od přírodního kamene je tento "alabastr" velmi odolný a nenasákavý, takže jej lze použít na podlahy i obklady, ale také na schodiště nebo na výrobu zajímavých pultů.

V této koupelně nechybí ani poslední novinka od designéra Starcka, baterie Organic ve tvaru rostliny (více zde) od značky Axor. Zcela odpovídá záměru "zelené výstavy", má totiž průtok pouhých 3,5 l za minutu. 

Úsporné "vodní" řešení představují i dvě vířivky SoftTub Legend s minimální spotřebou energie. (Právě tuto vířivku můžete vyhrát v naší soutěži - více zde.)

A proč lehce "zavádějící" název MDŽ - Moderní Design pro Ženy? Organizátoři jsou přesvědčeni, že právě ženy mají rozhodující slovo při zařizování interiéru, právě ony vytvářejí domov. A stále častěji sahají i po moderních technologiích, třeba i proto, aby pomohly ušetřit náklady na energie.

Dětská herna

Dětský pokoj je rozdělený na část pro spaní a hernu.

Dům pro rodinu

Dvoupodlažní interiér navrhla Viktorie Součková, absolventka VŠUP v Praze, pro rodinu s třemi dětmi a případně i s babičkou. "Je jen škoda, že ve Veletržním paláci nelze více pracovat s prostorem, protože jde o chráněnou stavební památku," vysvětluje architektka některá omezení. Za zavěšení lustrů přišla pokuta...

Moderní Design pro Ženy

Termín konání: 4.–7. 4.
Charakteristika: výstava designu, svítidel a příslušenství
Místo konání: Veletržní palác v Praze
Otevírací doba: čt–ne, 10–18 hod.
Organizátor: Czech Architecture Week

Zatímco v přízemí je velká kuchyň s obývacím prostorem, pracovna, domácí kino (vybavení pro něj dodala firma Bang & Olufsen) a pokoj pro hosty s koupelnou a šatnou, do patra umístila architektka ložnici pro manžele s průchozí šatnou a velkou koupelnou. Děti mají k dispozici velký prostor včetně herny, pro babičku (či chůvu) je určeno příjemné zázemí.

A co by byl dům bez zahrady. K domu patří proto i terasa, vířivka, fitness a spousta zeleně.

"Každý zde může najít inspiraci. Bylo zajímavé vidět, jak někteří muži v období příprav projektu reagovali na odstíny světle šedé a béžové či dokonce bílé, které jsme pro dům použili především: 'domáhali' se výrazných sytých barev, hnědé či dokonce červené. Bílá na ně totiž působí chladně," vysvětluje architektka Součková.

Ložnice pro hosty

MgA. Viktorie Součková

Vystudovala architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, absolvovala v roce 2000 v Atelieru II, který vedla Eva Jiřičná. Během studií pracovala téměř rok v ateliéru Foster & Partners v Londýně a podílela se na řadě projektů.

Ke stejné firmě se na pozvání vrátila do Londýna v roce 2001, v roce 2004 se přestěhovala za prací do do Edinburghu. V roce 2007 odjela do Prahy, pět let poté začala vést jako generální ředitelka studio Bogle Architekts. Má za sebou řadu významných projektů ve Velké Británii, Polsku i v Praze.


Elektromobil