Český křišťál vládne na lodích i v těch nejluxusnějších vilách

  • 12
Zatímco ekonomové hovoří o poklesu ekonomiky, řadě tuzemských firem se stále daří. Platí to i o českých sklářích, kteří i v tomto roce udivují celý svět svými nápady. Prohlédněte si některé z nich.

Třeba hotelový komplex Atlantis představuje doslova ikonu dubajské hotelové scény. Prošel rekonstrukcí, k níž přizvalo studio HBA z Dubaje i českou společnost Preciosa Lighting.

Tato instalace zaujala odbornou porotu i hlasující veřejnost a získala prestižní ocenění Cruise Ship Interiors Awards v kategorii Nejlepší osvětlení interiérů výletních lodí.

K nejzajímavějším instalacím patří třeba zavinutá spirální ulita umístěná v prostoru Plato’s Coffee & Tea Lounge.

Její autor, designér Petr Kořínek, se nechal inspirovat mořem: „Největší výzvou pro mě bylo nalezení funkčního technického řešení.“ 

A vysvětluje: „Mým záměrem bylo ukázat jednoduchou krásu ulity, kterou každý známe. Náš tým dokázal vyřešit nejdůležitější hledisko, a to podobu kovové konstrukce, která je téměř neviditelná, což bylo pro klienta důležité.“

Lustr se skládá z přibližně 35 tisíc broušených korálků ve třech odstínech modré tyrkysové barvy. K vytvoření iluze podmořského světa se kolem ulity vznáší asi 4 500 ověsů mandlového tvaru, které jsou zavěšené na 180 záchytných lankách okolo lastury.

Nejkrásnější osvětlená loď

Řada největších zaoceánských lodí a jachet se pyšní světelným řešením na míru od společnosti Preciosa. Za dynamickou instalaci v atriu zaoceánské lodi Norwegian Bliss získala Preciosa letos prestižní ocenění Cruise Ship Interiors Awards v kategorii Nejlepší osvětlení interiérů výletních lodí.

Například pro loď Regent Seven Seas Splendor zaměstnanci společnosti Preciosa vytvořili více než stovku jedinečných svítidel určených pro veřejné prostory i soukromé kajuty.

Kombinací sklářského umu a světelných technologií je instalace v průchodu do vyhlídkového salonku. Květinový tunel zdobí stovky ručně foukaných křišťálových květů a stejný motiv se objevuje i na svítidle v samotném salonku. 

Designérce Olze Klimové učaroval koncept Pearl Curtain, který Preciosa prezentovala na veletrhu v Miláně. Musel se však přizpůsobit prostorovým možnostem luxusní vily.

Preciosa je specialistou i pro luxusní soukromé jachty. „Vytvořit svítidlo pro lodní prostor je kumšt. Kromě toho, že musí být krásné a plnit svou funkci, tedy osvětlovat daný interiér, musí také projít speciálními testy, které potvrdí jeho bezpečné použití v tomto specifickém prostoru,“ vysvětluje Lubomír Trejbal, ředitel pro strategii a vývoj Preciosa Lighting.

A dodává: „Bezpečnostní testy se skládají ze čtyř zkoušek: analýzy mechanické odolnosti produktu pomocí počítačové simulace, testu vibrací a jejich vlivu na konstrukci svítidla a zátěžového testování odolnosti jednotlivých materiálů vůči korozi v náročných klimatických podmínkách. Poslední zkouška má příznačný název ‚mořská‘, protože testuje schopnost svítidla překonat náročnou plavbu na neklidném moři.“

Impozantní svítidlo od Preciosy Lighting každou chvíli mění barvu, a tak hosté luxusní zaoceánské lodi Norwegian Bliss pokaždé vidí jiné svítidlo navozující jinou atmosféru.

Dominanta velkorysého prostoru atria lodi Norwegian Bliss vzbuzuje pozornost a údiv nejen svými monumentálními rozměry. Její výjimečnost tkví v programovatelné variabilitě, která umožňuje změnu barev, rychlostí přechodů světelných scén a intenzity světla.

Luxus pro vilovou čtvrť v Dubaji

XXII Carat je název luxusního ostrovního komplexu, kde najdete 22 plážových vil s těmi nejmodernějšími interiéry vybavenými designovými skvosty včetně svítidel z Preciosy Lighting.

Tu si totiž před několika lety vybrala pro spolupráci interiérová designérka Olga Klimova, jež se zabývala návrhy jednotlivých interiérů a jako stěžejní prvek několika z nich zvolila právě působivé světelné instalace z dílny Preciosy.

Severočeská svítidla poutají pozornost v halách či obývacích pokojích hned několika vil z celého komplexu. Kromě klasických svítidel či jejich nových interpretací zde byly využity produkty z portfolia Signature Designs, které umožňují úpravu velikosti, tvaru, kompozice, barev a dalších komponentů ze široké nabídky.

Díky tomu lze tyto světelné instalace přizpůsobit na míru danému interiéru, což oceňují jak interiéroví designéři, tak ti nejnáročnější koncoví klienti.

Designérce Olze Kimové učaroval koncept Pearl Curtain, který Preciosa prezentovala na veletrhu v Miláně.

Platí to i o Olze Klimové, designérce studia Transforma Design, kterou svítidla z portfolia Signature Designs velmi zaujala. „Svítidla z Preciosy nejraději umisťujeme jako stěžejní objekt celé kompozice, jako prvek, který poutá pozornost. Září a všem se při pohledu na ně tají dech,“ prozrazuje svůj pohled na důležitost osvětlení v navrhovaných interiérech.

Pro jednu z vil v komplexu XXII Carat vzniklo velkorysé svítidlo o velikosti 4×5 metrů skládající se z více než 700 křišťálových koulí ve třech barevných provedeních.

Designérce Olze Kimové učaroval koncept Pearl Curtain, který Preciosa prezentovala na veletrhu v Miláně.

Olze totiž učarovala světelná instalace prezentovaná na výstavě Euroluce 2019 v Miláně, která však kompozičně neodpovídala plánovanému umístění svítidla. Bylo tedy nutné najít takovou variantu, která zachová atmosféru a jedinečné kouzlo konceptu Pearl Curtain, a zároveň velikostně „padne“ do tohoto konkrétního interiéru.

Kromě této výrazné světelné instalace našel v jedné z dalších vil své uplatnění koncept Pearl Drop. Díky lehkosti a vzdušnosti vytváří navržené svítidlo v tomto interiéru kýženou vizuální rovnováhu.