Grand opera v Oslu získala nominaci na nejlepší evropskou stavbu roku 2009

  1:00aktualizováno  24. května 1:00
Chce být stejně slavná jako budova Opery v Sydney. Norský král Harald V. označil Grand operu v Oslu za velkolepou pamětihodnost v celosvětovém měřítku, ale především ji odborníci nominovali na prestižní Cenu Evropské unie za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2009. Tu také nakonec získala.
Grand opera v obležení lidí

Grand opera v obležení lidí | foto: Jiří Havran, Snöhetta

Jména pěti finalistů této velice prestižní ceny, která určila odborná porota  - do soutěže se přihlásilo 340 staveb - byla zveřejněna 11. února nadací Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně společně s Evropskou komisí.

Poprvé v historii mělo v odborné porotě zastoupení Česko. Porotkyní se stala Irena Fialová, přední česká teoretička architektury, publicistka, spoluzakladatelka nakladatelství Zlatý řez, která působí také na FA ČVUT.

Grand opera - pohled z moře

Grand opera - pohled z moře

Grand opera detailně

Architektonické i konstrukční řešení je dílem norského ateliéru Snøhetta, který se poprvé do povědomí širší odborné veřejnosti zapsal návrhem nové budovy knihovny v Alexandrii. Čechy může těšit, že spoluzakladatelem tohoto ateliéru byl český architekt Martin Roubík, žijící v norské emigraci.

Grand opera byla dokončena v dubnu 2008 v termínu na naše poměry nevídaném – s půlročním předstihem. Slavnostní otevření proběhlo 14. srpna za účasti celé řady významných evropských osobností z kulturní či politické scény před zraky 1 350 sedících hostů.

Hlavní sál s kapacitou 1350 diváků

Hlavní sál s kapacitou 1 350 diváků

Právě taková je kapacita hlavního ze tří operních sálů, které skrývá interiér největšího kulturního stánku v Norsku. Uvnitř stavby najdete celkem více než tisíc místností rozmístěných v šesti podlažích. Rozhodně však nejde o nějakou výškovou budovu, jak by se podle počtu podlaží mohlo zdát.

Stavba je z velké části zasazená pod úroveň přilehlého terénu. Nejnižší část budovy je 16 metrů pod mořskou hladinou. Vzhledově tedy stavba koresponduje s okolím a odkazuje na tradice nízké skandinávské architektury. 

Noční pohled na jižní fasádu

Noční pohled na jižní fasádu

Minimalismus po skandinávsku

Architektonický výraz je spíše minimalistický, střídají se zde velké prosklené a kamenné nebo mramorové plochy. Přechody těchto ploch tvoří šikmé dlouhé linie. Nejvíce je to patrné na jižní fasádě, která obsahuje největší množství prosklených ploch. Ty jsou předpokladem optimální energetické koncepce.

Na ni kladou skandinávské země vždy velký důraz - 300 z celkových 450 skleněných tabulí, jež jižní fasáda obsahuje, je pokryto solárními panely, jež vyprodukují za rok přes 20 MW elektřiny, což odpovídá přibližné roční spotřebě jedné norské rodiny. Podobně je tomu i u západní a východní fasády.

Detail fasádního obkladu

Detail fasádního obkladu

Odlišnosti od převládající architektonické koncepce tedy najdeme pouze ve východní části budovy, kterou tvoří klasická skeletová konstrukce s výplňovým zdivem a dlouhými, liniovými prosklenými plochami. I zde jde o  velmi jednoduché a moderní pojetí. Nicméně z východní strany objekt vypadá spíše jako administrativní budova.

Tato na první pohled architektonicky strohá fasáda zaujme neobvyklým a originálním ztvárněním obkladu. Osm rozdílných typů obkladových desek vytváří měnící se světelné efekty v závislosti na úhlu, intenzitě a barvě světla, které na plochu fasády dopadá.

Jedním z nejpozoruhodnějších prvků celé stavby je podle názoru mnoha odborníků šikmá kamenná střecha vyrobená z 36 tisíc do sebe zapadajících kusů. Budí dojem, jako kdyby vyrůstala přímo z vod fjordu. Velice oceňovanými vlastnosti stavby jsou její přístupnost a otevřenost.

Pochozí střecha s dlažbou z mramoru

Pochozí střecha s dlažbou z mramoru

Až na samotný vrchol Grand opery se díky soustavě nakloněných střešních rovin dostanou i lidé na invalidním vozíku. Však také bývá neustále obklopena lidmi doslova od základů až po střechu.

Kolemjdoucím nabízí možnost příjemného posezení v bezprostřední blízkosti mořské hladiny nebo daleké výhledy z pochozích střešních rovin, a to nejen na moře, ale také na většinu norské metropole.

Okolí Grand opery za běžného dne

Okolí Grand opery za běžného dne

Skandinávská příroda uvnitř

Interiéru z materiálového hlediska jednoznačně dominuje dřevo, které je možné vidět doslova na každém kroku. Dalšími použitými materiály se staly kámen, beton, mramor a sklo.

Na mnoha místech (převážně pak v hygienických místnostech) se vyskytují konstrukce z pohledového betonu. Všechny tyto materiály jsou v dokonalé harmonii, a to do posledního detailu.

Nejvíce to uvidíte v prostorném foyer, které tvoří obrovský otevřený prostor s mnoha důmyslně navrženými průhledy do okolních místností. Byly zde umístěny bary, restaurace, kavárny, odpočívadla i šatna pro návštěvníky. Také vnitřní komunikace jsou zcela bezbariérové, tvořené různě se vlnícími rampami.

Pohled z pochozí střechy do interiéru

Pohled z pochozí střechy do interiéru

Hlavní sál má podkovovitý tvar s neuvěřitelnou maximální výškou 54 metrů. V interiéru je opět dominantním materiálem dřevo. Každého návštěvníka určitě zaujme osm tun vážící dřevěný lustr s 8 000 světelnými diodami, který je pravděpodobně největším lustrem v celém Norsku.

Pochyby může budit snad jen vzdálenost mezi jednotlivými sedadly, která činí pouze 66 centimetrů. To je méně než v mnohých dopravních prostředcích a diváky to nutí krčit kolena.

Druhý, menší sál již není rozměrově ani konstrukčně ničím tak mimořádný. Má běžný obdélníkový tvar (obdélníkové hlediště), interiéru sálu nedominuje pouze dřevo. Výrazným designérským prvkem se staly velkoformátové lesklé obkladové desky bílé barvy, které tvoří vodorovné linie (výplně zábradlí na balkonech). Vertikálně tento sál zaujímá čtyři podlaží.

Zkušebna

Zkušebna

Třetí, kapacitně i půdorysně nejmenší sál se nachází pouze v prvním podzemním podlaží a je určen pro přednášky, případně kulturní akce pro menší počet diváků. Interiér tohoto sálu je opět ztvárněn spíše v minimalistickém duchu.  

Dispoziční řešení

Maximální půdorysné rozměry Grand opery jsou 242 metrů v podélném směru a 110 metrů v příčném. Celková zastavěná plocha je 38 500 m2. Budova má dvě podzemní a čtyři nadzemní podlaží, neplatí to však v celém půdorysném rozsahu.

V druhém podzemním podlaží se nachází převážně technické zázemí budovy, dále pak šatny herců, hudebníků, zkušebna, sklady a prostorné atrium.
Největší část prvního podzemního podlaží zaujímají sály, hlavní vstup návštěvníků včetně šaten, foyer, prostory pro občerstvení a odpočinek. Zbývající část tvoří zázemí pro účinkující a technické místnosti.

Taneční sál

Taneční sál

Dva hlavní sály výškově zaujímají pět, respektive čtyři podlaží. Všechna nadzemní podlaží mají tudíž podstatně menší podlahovou plochu.Ta je v prvním nadzemním podlaží využita převážně pro šatny účinkujících, zkušebny a administrativní či komerční prostory a také prostorný archiv.

V druhém až čtvrtém nadzemním podlaží stojí za zmínku - kromě již popisovaných místností - stravovací prostory v druhém nadzemním podlaží, vyhlídková terasa o patro výše a veřejné galerie, které se nacházejí ve všech nadzemních podlažích.

Přiléhají ke vstupům do hlavního sálu a diváci v nich mohou trávit příjemně čas před představením i během přestávek.

Stavba se stala novou dominantou Osla, která zcela jistě pozitivně ovlivní cestovní ruch. Nová operní budova má samozřejmě veliký význam pro kulturní život v norské metropoli, zvýšila se možnost přilákat významné umělce a umělecké soubory z celého světa.

Hlavní sál ve tvaru podkovy

Hlavní sál ve tvaru podkovy


Mies van der Rohe Award

Kromě Grand opery získaly prestižní nominaci:


Knihovna a volnočasové centrum pro seniory, Sant Antoni’s District, Barcelona, Španělsko (autoři: RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes),
- Zenith Music Hall, Štrasburk, Francie (autoři: Massimiliano and Doriana Fuksas),
- Universita Luigi Bocconiho, Milán, Itálie (autoři: Grafton Architects)
- Multimodal Center – Nice Tramway, Nice, Franice (autoři: Atelier Marc Barani).

Výsledky soutěže byly vyhlášeny v květnu - Grand opera získala cenu Mies van der Rohe. Na vyhlášení naváže v září vernisáž putovní výstavy 35 nejvýznamnějších tvůrčích architektonických počinů, která se uskuteční v Barceloně.

Autor:

Nejčtenější

Panelákový byt v Brně uspěl na Instagramu. Majitelka ho proměnila za 90 dní

Monika s manželem a dvěma malými dětmi hledali vysněný dům na jižní Moravě dlouhé dva roky. Nakonec si ujasnili, že nechtějí opustit komfort města, včetně rodiny, kamarádů a zázemí. Zaměřili se tedy...

Sisa Sklovská žije s manželem ve vile. Energická diva miluje kočky a zlato

Slovenská zpěvačka a čerstvá doktorka umění Sisa Sklovská bydlí v Bratislavě ve čtvrti Koliba. V její rozlehlé vile nechybí velký bazén nebo dvě zimní zahrady. Ústředním motivem domu s panoramatickým...

Dům s vnitřním bazénem je splněným snem rodiny se čtyřmi dětmi

Pro návrh rodinného domu na okraji Prahy bylo nejdůležitějším aspektem vhodné dispoziční rozvržení pro rodinu se čtyřmi dětmi tak, aby každé z nich mělo svůj samostatný pokoj. A samozřejmě pohodlné...

Byt v secesním domě si architektka předělala podle sebe. Nemá chybičku

Byty v secesních domech mají neuvadající kouzlo. Jeden objevila před lety mladá architektka. O tom, že se pustí do jeho rekonstrukce a vytvoření domova podle svých představ, rozhodla nejen samotná...

Rodina si pomohla k penězům. Chytrý nápad jim splácí půjčky i náklady na život

Někdy je nejlepší zapadnout tím, že se vlastně příliš zapadnout nepokoušíte a nepopíráte svou jinakost. Bytový dům Oak & Alder, který vyrostl na předměstí Seattlu, svou fasádou z povětrnostní...

Dvojice žije šťastně a pohodlně v bytě velkém 21 m2. Jak si prostor zařídili?

Na jednadvaceti metrech čtverečních skutečně dlouho bloudit nebudete. Ale i přes velmi skromné rozměry garantuje berlínský mikroapartmán obyvatelům vše potřebné ke spokojenému bydlení. Pohodlné místo...

21. dubna 2025

Podle terasy navrhla nadčasový byt. Je plný oblin, světla a LED pásků

Moderní pětipodlažní dům a střešní nástavba s velkorysou obytnou plochou a velkou terasou se staly skvělým „základem“ pro unikátní interiér. Právě zde totiž najdete interiér bytu 5+kk, který navrhla...

21. dubna 2025

Rodina si pomohla k penězům. Chytrý nápad jim splácí půjčky i náklady na život

Někdy je nejlepší zapadnout tím, že se vlastně příliš zapadnout nepokoušíte a nepopíráte svou jinakost. Bytový dům Oak & Alder, který vyrostl na předměstí Seattlu, svou fasádou z povětrnostní...

20. dubna 2025

Jezdil sem odpočívat i Barack Obama. Ostrov, který celebrity milují

Chilmark ve státě Massachusetts je idylické městečko ležící na oblíbeném prázdninovém ostrově Martha’s Vineyard. Je plný nejen celebrit, ale také úžasných domů. Jeden z nich navrhl renomovaný...

20. dubna 2025

Ohromující dům postavili díky materiálu, na který se už pomalu zapomnělo

Je jedinečný, neopakovatelný. Vykružují ho odvážné křivky, překvapuje rafinovanými klenbami, ohromuje. Kryje se s členitým profilem zahrady, kterou nese na své střeše a splývá s ní. Mexický projekt...

19. dubna 2025

Dům slavného rapera může šokovat elegancí i bazénem. Takto bydlí Ice-T

I raper ocení úchvatné západy slunce s nerušenými výhledy, které se táhnou od centra města Los Angeles až po oceán. V nejžádanější městské čtvrti Hollywood Hills bydlí spousta celebrit, které si zde...

19. dubna 2025

Odporný zápach nám ničí život. Může za to restaurace a její hnijící odpad

Premium

Bydlím v činžovním domě v širším centru Prahy, v bytě v osobním vlastnictví. V přízemí sídlí restaurace, která má popelnice ve společném dvoře. Ty přetékají a podnik vše kupí kolem. Nechutně hnijící...

18. dubna 2025

Fotbal milují. Splněným snem Plané je parádní hřiště i tribuna pro 120 diváků

V Plané tvoří fotbal přirozenou součást společenského života a identity obce. Místní klub se aktivně věnuje výchově fotbalové mládeže z širokého okolí. Nová tribuna a zázemí sportovců byly proto...

18. dubna 2025

Byt v secesním domě si architektka předělala podle sebe. Nemá chybičku

Byty v secesních domech mají neuvadající kouzlo. Jeden objevila před lety mladá architektka. O tom, že se pustí do jeho rekonstrukce a vytvoření domova podle svých představ, rozhodla nejen samotná...

18. dubna 2025

Sisa Sklovská žije s manželem ve vile. Energická diva miluje kočky a zlato

Slovenská zpěvačka a čerstvá doktorka umění Sisa Sklovská bydlí v Bratislavě ve čtvrti Koliba. V její rozlehlé vile nechybí velký bazén nebo dvě zimní zahrady. Ústředním motivem domu s panoramatickým...

17. dubna 2025

Kuchyň, která vás nadchne praktičností i nadčasovým designem

Kuchyň v novostavbě nedaleko Brna vytvořilo studio Le bon podle návrhu Adély Križanové. Vznikla zde dokonalá ukázka toho, jak skvěle může fungovat kombinace přírodních materiálů s moderním...

17. dubna 2025

Stavební výtah na střeše usnadnil rekonstrukci panelákového bytu

Řada lidí se stěhuje ze svého starého bytu do rodinného domu na okraji města. Ten potom pronajímají, snadněji tak hradí hypotéku na své nové adrese. To je i případ jednoho bytu, který se majitelé...

16. dubna 2025