Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dům playboye: kvůli úklidu po mejdanech měl obývák betonovou podlahu

  1:00
O slavných večírcích Hugha Hefnera, zakladatele časopisu Playboy, už slyšel asi každý. Málokdy si však vzpomene na jejich průkopníka, dobrodruha a novináře Charlese Fletchera Lummise. Jeho dům je dnes památkově chráněný.
Stavba měla vydržet tisíce let. Je postavená z říčních kamenů pospojovaných...

Stavba měla vydržet tisíce let. Je postavená z říčních kamenů pospojovaných betonem. | foto: Ája Bufka

Charles Fletcher Lummis se narodil 1. března 1859 ve státě Massachusetts. Později vystudoval Harvard, kde se spřátelil s pozdějším prezidentem Spojených státu, Teddy Rooseveltem. Sám zvládl cestu přes více jak půlku Ameriky, a to jen pěšky.

Výzdoba oken pomocí diapozitivů udivuje dodnes.

V roce 1884 totiž dostal místo v redakci Los Angeles Times. V té době ale nebyly žádné navigace nebo satelitní mapy, a tak nebylo divu, když navíc ještě několikrát zabloudil. Chůze z Cincinnati v Ohiu mu tak trvala 143 dní, během kterých ušel víc jak tři tisíce kilometrů. Jeho týdenní popisy zážitků pro tisk způsobily národní senzaci. (V roce 1892 je vydal v knize pod titulem A Tramp Across the Continent.)

Na západní pobřeží dorazil jako literární hvězda. V roce 1895 koupil Lummis v Los Angeles tříakrový pozemek, který pojmenoval „El Alisal“ (Platan). Třináct let na něm stavěl dvouposchoďový dům o rozloze 370 čtverečních metrů. Název zvolil jako poctu olším a platanům, které rostly kolem koryta nedaleké řeky Arroyo.

Společenský sál a výstavní prostor se skoro pět metrů vysokým stropem, velkými okny a vybavením, k němuž patřilo i piano, sloužil zároveň jako obývací pokoj. Kromě něj jsou zde tři ložnice, stejný počet koupelen, v přízemí kuchyň, jídelna a pracovna.

Opulentní večeře, trubadúrské zpěvy a tance polonahých „sekretářek“ přispěly k tomu, že se dům stal oblíbeným místem mejdanů a setkávání umělců, spisovatelů a muzikantů. Nebylo proto divu, že obydlí mělo betonovou podlahu, kterou bylo možno snadno vyčistit kbelíkem vody. Sukničkář Lummis by se i díky tomu mohl označovat jako předchůdce erotické zábavy v paláci vydavatele Playboye Hugha Hefnera v Holmby Hills.

Inspirace kláštery i puebly

V patře budovy byla ložnice pro dceru a ve „věži“ pracovna. Tvůrce se chlubil konstrukcí stavby, která měla vydržet tisíce let. Navrhl ji v rustikálním stylu amerických řemeslníků označovaných jako „craftsman“. Z říčních kamenů spojených betonem a ručně tesanými trámy ji postavil s pomocí původních obyvatel, které naučil základům stavařiny.

Na podobu stavby měla vliv i architektura misionářských klášterů a indiánských puebel. Vize stavitele byla nekonečná. Nikdy nechtěl skončit, k druhému patru si přál přistavět velkou verandu. Stropy proto tvoří masivní kůly a trámy, které je také podpírají. Získal je od majitelů železnice v Santa Fe. K jejich zpevnění použil speciální metodu opálení a broušení, kterou ho naučili indiáni.

Původní společenská místnost nabízí různé památky na majitele a jeho dobu.

Fasáda domu ukrývá neskutečná překvapení. Tou nejzajímavější, kromě trezoru s jeho popelem v urně, jsou vstupní dveře. Skládají se ze dvou částí, z nichž každá váží skoro 500 kilogramů. Jejich výška 3,5 m je dalším překvapením ve vztahu k obytným místnostem a výšce majitele, který měřil jen 174 centimetrů.

Symbol na levé straně dveří se nazývá „rubrica“. Písmena C a L nejsou původní, Charles Lummis je objevil během archeologických expedicí v Jižní Americe. Originální písmo bylo podpisem objevitele a dobyvatele Francisca Pizzara. Po neznatelné změně si je Lummis přivlastnil.

Atmosféru oken určují diapozitivy autora

Místnosti až se čtyřmetrovým stropem jsou uvnitř omítnuty podobně jako celá budova ze zadní strany. Otevřená veranda ze severní strany připomíná klášterní chodbu.

V rámech oken jsou umístěny diapozitivy, výsledky jeho milovaného hobby, fotografování. Vytápění umožňovaly krby v každé místnosti a chlazení v horkém létě zajišťovalo vodní koryto s průvanem z kaňonu.

Dnes je nemovitost památkou a ukázkou jednoho z prvních stylů architektury v hlavním městě světové kinematografie. Je otevřena veřejnosti a slouží jako ústřední budova Historické společnosti jižní Kalifornie.

Inspiroval i Kerouaca

Lummis inspiroval i slavného Jacka Kerouaca, jehož slavné „road trips“ se staly symbolem svobodného cestovatelského hnutí v literatuře. Nápad na slavný román On the Road (Na cestě) dostal Jack Kerouac během cestování po Americe. Zaznamenal jej během čtyřicátých let minulého století v sérii zápisníků, které během tří dnů přepsal na cívku pauzovacího papíru dlouhou 35,5 metru. Příběh se stal později symbolem svobody hnutí hippies.

V roce 2012 Francis Ford Coppola natočil podle předlohy stejnojmenný film. Ještě před tím se stal ikonickou předlohou filmového žánru popisujícího podobné zážitky, filmu Bezstarostá jízda s Jackem Nicholsonem a Peterem Fondou.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...