Slavní za plotem. Jak bydlí hvězdy Hollywoodu a jaké domy si kupují

  1:00aktualizováno  1:00
Pro řadu hollywoodských celebrit je bydlení v ikonických stavbách a vyhlášených městských čtvrtích znakem tradice a bohatství. Jejich vkus a přístup k architektuře je stejný jako u obyčejných lidí. Zahrnuje domy oslnivé, opovážlivé, okouzlující i klasické.

Dům Courteney Coxové a Davida Arquetta | foto: Koláž - iDNES.cz

Když byla na počátku 20. století založena velká filmová studia, dorazili do Los Angeles i umělci. Herci a manželé Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová si v roce 1919 postavili palác v blízkém Beverly Hills a tím přilákali vlny kolegů.

Původní loveckou myslivnu, která se na pozemku nacházela, přestavěli s pomocí slavného architekta Wallace Neffa na noblesní sídlo s 22 pokoji, stropními freskami, mramorovým schodištěm a pravděpodobně prvním venkovním soukromým bazénem v Los Angeles. Nazvali svůj dům Pickfair a další hvězdy jako Gloria Swansonová, Charlie Chaplin a Rudolpho Valentino je následovaly.

Bouřlivá dvacátá léta pomohla díky rozvoji automobilismu, letectví a kinematografie městečku Beverly Hills dostat se do povědomí světové veřejnosti jako symbol bohatství. Nikdo si už nevzpomene, že se tady dnes několikamilionové pozemky o rozloze dvou hektarů v roce 1868 prodávaly za pouhých deset dolarů.

Herci a manželé Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová si v roce 1919 postavili

Herci a manželé Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová si v roce 1919 postavili palác v blízkém Beverly Hills a tím přilákali vlny kolegů.

Americká zlatíčka. Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová osídlili Beverly Hills

Americká zlatíčka. Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová osídlili Beverly Hills jako první. Svůj palác pojmenovali Pickfair.

Honosné sídlo Pickfair, které bylo ve své době královským palácem hollywoodské smetánky, se časem proměnilo. Po řadě změn na pozemku a poté, co se palác opotřeboval, jej v roce 1993 koupili manželé, herečka Pia Zadora a obchodník Meshulam Riklis za sedm milionů dolarů.

Mnoho let neobydlený dům se noví majitelé rozhodli přestavět. Jako historickou památku ponechali pouze severní křídlo. Dnes má budova 15 pokojů, 17 koupelen, terasy, kino, tělocvičnu a původní bazén.

Vjezdu dominuje zrestaurovaná brána s ústředním motivem ve tvaru písmene P, kterým se herečka Pia Zadora podepisovala. Současným majitelem je jihokorejský podnikatel, který nemovitost koupil v roce 2005 za necelých 27 milionů dolarů.

Producent Aaron Spelling svými seriály ovlivnil celou generaci a svým domem

Producent Aaron Spelling svými seriály ovlivnil celou generaci a svým domem styl celé čtvrti.

Založení filmařské kolonie v Beverly Hills s konečnou platností potvrdil v roce 1928 Harold Lloyd. Postavil si tu velkolepé sídlo a odstartoval boom nesmyslně opulentních staveb zbohatlíků i místní sociální elity.

Všechny však trumfnul Aaron Spelling v devadesátých letech minulého století. Producent veleúspěšných televizních seriálů Charlieho andílci (1976), Dynastie (1981) nebo Beverly Hills 90210 si s manželkou Carole Gene Marerovou přezdívanou Candy vystavěl novodobý zámek nedaleko sídla playboye Hugha Hefnera.

Rodinné hnízdo Spellingů je větší než Bílý dům a jeho výstavba trvala skoro pět let. Součástí jsou kuželkové dráhy, umělé kluziště, muzejní a výstavní místnost, vinařský sklep a víc než stovka dalších pokojů.

The Manor (Panství), jak je dům pro čtyřčlennou rodinu přezdíván, byl po smrti Spellinga na prodej za 150 milionů dolarů. V červnu 2011 ho koupila Petra Ecclestonová za 85 milionů dolarů. V té době dvaadvacetiletá dcera provozovatele automobilových závodů Formule 1 se tím stala majitelkou nejdražšího soukromého obydlí ve Spojených státech. (viz Nejdražší dům v USA koupila dcera šéfa F1, zaplatila víc než miliardu)

Již zesnulý televizní magnát Aaron Spelling se svou ženou Carole Gene Marerovou

Již zesnulý televizní magnát Aaron Spelling se svou ženou Carole Gene Marerovou přezdívanou Candy

Rodinné sídlo dynastie Spellingů je větší než Bílý dům. Nyní je vlastní Petra...

Rodinné sídlo dynastie Spellingů je větší než Bílý dům.

Krach a zisk v Hollywoodu

Ještě donedávna jisté investice do nemovitostí dnes podléhají celosvětové krizi, která si nevybírá mezi chudáky ani boháči. Imunní nejsou ani celebrity. Díky tomu se výprodeje nemovitostí nešťastníků, kteří nedokážou splácet dluhy, staly rájem spekulantů. Parazitují na bezejmenných i slavných osobnostech.

Na aukci domu v exkluzivní čtvrti Bel Air, který patřil herci Nicolasi Cageovi, se nedávno nikdo neodhodlal podat ani minimální nabídku 10,4 milionu dolarů. Majitelem se proto stal držitel hlavní půjčky, společnost Citibank. Přitom je vila z roku 1940, které se přezdívá Palác mejdanů, postavena na jednom z nejžádanějších pozemků.

Cihlový dům ve stylu tudorovské pseudogotiky je dvoupatrový a má rozlohu tisíc metrů čtverečních. Součástí je padesátimetrový bazén se saunou, projekční místnost, knihovna a vinný sklípek.

Rihanna tvrdí, že dům prodávaný jako luxusní sídlo má tolik závad, že je

Rihanna tvrdí, že dům prodávaný jako luxusní sídlo má tolik závad, že je prakticky neobyvatelný.

Podobně se vedlo i popové hvězdě Rihanně, která právě dala na trh svůj dům v Beverly Hills. Jeho cena 4,5 milionu je o hodně nižší, než co za něj zaplatila před dvěma roky. Tehdy to bylo 6,9 milionu. Stavba potřebuje základní opravy, protože ji poškodila vlhkost a plíseň – voda vniká do konstrukce ze střechy, oken a balkonů.

Třiadvacetiletá umělkyně, která byla v roce 2011 časopisem Esquire jmenovaná nejsmyslnější ženou světa, zažalovala kvůli finanční ztrátě bývalého majitele nemovitosti. (viz článek Špatná koupě. Rozzlobená Rihanna prodává své sídlo, je plné závad)

Mnohem lépe se v obchodech s pozemky dařilo rapové super hvězdě Kanye Westovi. Ten začátkem roku 2007 zaplatil 7,1 milionu za dvoupatrový dům se šesti pokoji, čtyřmi koupelnami a oddělenou garáží, postavený v roce 1921. Dům byl určen pro jeho matku, která ale tragicky zemřela po plastické operaci. Objevil se proto opět na trhu ve stejném roce v listopadu a bez viditelných oprav byl nabídnut za osm a půl milionu.

Ricky Martin si moc neužil, ale vydělal

Ještě v době přemrštěných cen na začátku nového tisíciletí podlehl hazardu spekulací s nemovitostmi i herec a populární zpěvák Ricky Martin. V roce 2004 koupil dům na vrcholcích kopců Beverly Hills. Zaplatil za něj skoro 12,5 milionu, ale sídla si příliš neužil. Bydlel tu jenom zřídka, přestože investoval do rozsáhlé přestavby. Dům má zajímavou historii.

Nejdříve tady stál velký dům z poloviny minulého století, jehož majitelkou byla dědička obchodních domů Woolworth Barbara Huttonová. Ta ho koupila pro své jediné dítě, automobilového závodníka Lance Reventlowa, který zahynul jako šestatřicetiletý při havárii letadla.

Sedmačtyřicetiletý Brad Pitt si vilu koupil v roce 2005 za 8,41 milionu dolarů.

Brad Pitt prodává vilu v Malibu za 13,75 milionu dolarů.

V letech 1976 až 1987 vlastnil dům herec Michael Caine se svou ženou Shakirou. Manželé si nechali instalovat bazén, který byl nejen venkovní, ale i z části krytý, protože začínal v obývacím pokoji.

Ricky Martin přestavěl dům od podlahy. Dvoupatrová vila ve středozemním stylu má dvanáct koupelen, kuchyň zařízenou pro gurmány, tělocvičnu a šest ložnic. Součástí je i oddělený domek-herna s místem na kulečník a ping-pongový stůl, privátní kino, bazén a vyhřívanou venkovní masážní vanu s umělým vodopádem a jezírkem. Dalším příslušenstvím je tenisový kurt se šatnami, bazén a krytá terasa s panoramatickou vyhlídkou na moře a hory.

Tahle nádhera dlouho ve vlastnictví Ricky Martina nevydržela. Za dva roky neodolal nabídce a své království na vrcholcích kopců Beverly Hills prodal se slušným ziskem za 18 milionů.

Dům na pláži, která znamená víc než Oscar

Být majitelem nemovitosti na Carbon Beach v Malibu znamená v Hollywoodu víc než pozlacená soška Oscara v domácí vitríně. Každý, kdo něco znamená, tady má dům a patří mu část písčité pláže o standardní délce nejméně 24,5 metru. Součástí je volný vstup do vln Tichého oceánu s neomezeným pohledem na přírodní krásy a neoficiální potvrzení, že majitel dosáhl vrcholného životního úspěchu.

Stojí tu třeba dům od architekta Johna Lautnera, který si v roce 2001 pořídil herecký pár Courteney Coxová a David Arquette za 10 milionů dolarů a o sedm let později nemovitost prodali za neuvěřitelných 33 milionů majiteli baseballového týmu losangeleských Dodgers Franku McCourtovi. Velmi slušný obchod.

Courteney Coxová s manželem Davidem Arquettem žijí odděleně.

Courteney Coxová s manželem Davidem Arquettem žijí odděleně.

Dům od architekta Johna Lautnera si v roce 2001 pořídil herecký pár Courteney

Dům od architekta Johna Lautnera si v roce 2001 pořídil herecký pár Courteney Coxová a David Arquette za 10 milionů dolarů.

Z lásky ke stylu

Řada celebrit miluje architekturu zdejších domů z uměleckého hlediska a nedívá se na ni jen jako na možnost dalších zisků. Například Brad Pitt vždycky tvrdil, že pokud by se nestal hercem, byl by stavitelem. Nejdříve navrhoval domy a jejich interiéry jenom pro sebe a přátelům, ale později radil i televizním divákům.

Moderoval seriál o ekologicky šetrné architektuře. Vlastnoručně si vše odzkoušel na vlastním utajeném pozemku v Los Feliz, kde renovoval bungalov. Díky získaným zkušenostem se Pitt aktivně zapojil do výstavby ekodomů v New Orleansu po devastaci, kterou způsobil hurikán Katrina v roce 2005. Jeho nadace Make It Right už prvních šest domů předala novým majitelům.

V Malibu, za branou ve stylu art deco, realizovala svůj stavitelský sen i filmová hvězda a zpěvačka Barbra Streisandová. V roce 1974 koupila se svým tehdejším partnerem v kaňonu Ramirez pozemek se srubem, který renovovala a pojmenovala Stodola. Potom přikoupila sousední nemovitosti.

Na ploše o devíti hektarech stojí pět domů včetně milovaného Deco House v jejím oblíbeném secesním stylu. V prosinci 1996 věnovala Streisandová tento komplex nadaci The Streisand Center for Conservacy Studies, která se věnuje ochraně přírody. Odhadovaná cena komplexu byla v té době 15 milionů dolarů.

V roce 1974 koupila Barbra Streisandová se svým tehdejším partnerem v kaňonu...

V roce 1974 koupila Barbra Streisandová se svým tehdejším partnerem v kaňonu Ramirez pozemek se srubem, který renovovala a pojmenovala Stodola.

Secesní koníček. Barbra Streisandová svůj dům  zrekonstruovala a věnovala jej

Secesní koníček. Barbra Streisandová svůj dům zrekonstruovala a věnovala jej ekologické organizaci.

Domy jako koníček

Herečku Diane Keatonovou miluje bulvár pro její minulost a především vztahy s Woody Allenem, Warrenem Beattym a Al Pacinem. Málokdo ale ví o její lásce k architektuře. Dlouholetá milovnice historických budov je renovuje a tím podle vlastních slov vyvažuje hereckou kariéru.

Všechno to začalo tím, že se zamilovala do budovy od Franka Lloyda Wrighta Jr., syna fenomenálního losangeleského architekta. Dům z dvacátých let minulého století si nechal postavit idol éry němého filmu Ramon Novarro.

Svými výkony v dobových velkofilmech jako Ben Hur, Starý Heidelberk a Mata Hari zastínil Novarro i tehdejší sexsymbol Rudolpha Valentina. Dnes je jeho vila známá jako Novarro House a figuruje na seznamu kulturně historických památek Los Angeles.

Původně měla být postavena jako jednopokojový příbytek pro Louise Samuela, Novarrova sekretáře. Ten, aby mohl nemovitost splácet, Novarrovy peníze investoval na burze. Krach v roce 1929 ho i jeho zaměstnavatele zanechal bez jediného centu.

Poslední, co úspěšný herec potřeboval, byl kompromitující skandál, a tak jako splátku na dluh vlastní dům převzal a žil v něm až do roku 1938. V roce 1944 si nemovitost pronajal od tehdejších majitelů Leonard Bernstein a vytvořil tady s kolegy muzikál On the Town.

Diane Keatonová přiznává, že se jí líbila nejenom historie domu, ale i

Diane Keatonová přiznává, že se jí líbila nejenom historie domu, ale i architektura připomínající labyrint.

Budova je vytvořena s použitím železobetonových bloků, které architekt vytvořil se svým otcem. Diane Keatonová přiznává, že se jí líbila nejenom historie domu, ale i architektura připomínající labyrint. "Můžete procházet mezi patry hlavním schodištěm, ale najdete tu i úzké venkovní cestičky, které jsou navzájem propojené neobvyklými schůdky a kouty."

V roce 2005 perfektně zrestaurovanou nemovitost koupila herečka Christina Ricci a v následujícím roce ji prodala za 2,8 milionu. Dnes je k mání za 4,2 milionu dolarů, pokud byste měli zájem.

Přišlo by vás to levněji než třeba domov nedávno zemřelého herce a umělce Dennise Hoppera v přímořské čtvrti umělců Venice, který byl loni na prodej za 6,25 milionu dolarů. Jde o dům navržený Brianem Murphym a tři dvoupatrové bytové jednotky, které navrhl Frank Gehry, které stojí na třech parcelách. Nechybí pochopitelně bazén.

"Exteriér, kterému dominuje železo a hliníkové plechy, je poctou industriálnímu vzhledu," lákala zájemce Jade Millsová, jedna ze tří realitních makléřů, kteří měli za úkol dům prodat.

A nakonec ve výčtu známých herců, kteří se zajímali o stavitelství a architekturu, nesmí chybět Harrison Ford. V šedesátých a sedmdesátých letech si bývalý tesař hollywoodských studií vlastníma rukama přestavěl někdejší rančerskou stanici v North Hollywoodu.

Bydlel v ní, i když se stal nejlépe placeným hercem zdejší továrny na sny. Později se přestěhoval na ranč do Wyomingu a svůj starý dům nabídl k prodeji za 1,3 milionu dolarů. Má tři ložnice a tři koupelny, krb z neopracovaných cihel a vysoké stropy.

Herečku Diane Keatonovou miluje bulvár pro její minulost a především vztahy s

Herečku Diane Keatonovou miluje bulvár pro její minulost a především vztahy s Woody Allenem, Warrenem Beattym a Al Pacinem. Málokdo ale ví o její lásce k architektuře.

Diane Keatonová se do svého domu zamilovala kvůli výraznému stylu a tajemným

Diane Keatonová se do svého domu zamilovala kvůli výraznému stylu a tajemným zákoutím.

Slavní za plotem

Z krátkého výběru několika obydlí si můžete udělat představu, jak se žije na planetě jménem Hollywood. Obliba křišťálových lustrů, pozlacených fresek, ručně vyřezávaných ozdob z mahagonového dřeva a obložení z mramoru neklesá a zůstává věrná zlatému věku továrny na sny.

Na první pohled patrný rozdíl je snad jen v oplocení. Domy hvězd z počátku minulého století měly přístup přímo z ulice. Dnes jsou vily celebrit ohrazeny dvoumetrovými ploty (výšku určuje městský předpis, který je záměrně překračován vysázením keřů a stromů). Bodyguardi a hlídací systémy dělají z těchto obydlí vypolštářované vězení, které slavným majitelům nemusíme závidět.

Autor:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Nej rodinný hotel Evropy má 8 pokojů a stojí uprostřed Hostýnských vrchů

Hotel Villa Memories stojí uprostřed Hostýnkých vrchů.

Afrikou inspirované útočiště v srdci moravského venkova. Tak pořadatelé soutěže Boutique Hotel Awards charakterizují...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Designový domek si postavíte kdekoliv a bez povolení, je na kolech

Domek Mobile Hut lze zaparkovat se souhlasem majitele pozemku v podstatě...

Architekti ateliéru Artikul se mohou pochlubit, že postavili domek během Designbloku přímo před Průmyslovým palácem na...

Další z rubriky

V Kuřimi vyrostla sportovní a hravá kráska. Z haly je místní symbol

Studio Cuboid navrhlo sportovní halu pro město Kuřim. Budova stojí v centru...

Studio Cuboid navrhlo sportovní halu pro město Kuřim. Budova stojí v centru postupně vznikajícího sportovního areálu....

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Legendární Davidova věž. Od vertikálního slumu pro 3 000 lidí k domu duchů

Vítejte v Davidově věži ve venezuelském Caracasu. Tento 45patrový mrakodrap v...

Vítejte v Davidově věži ve venezuelském Caracasu. Tento 45patrový mrakodrap v centru metropole není elegantním bytovým...

Najdete na iDNES.cz