Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Designblok ve znamení vášně. Ta je letos jeho hlavním tématem

Bývalý konvent Gabriel Loci v Praze 5 se od 7. do 11. října proměnil na galerijní prostor, aby mohl přivítat už dvaadvacátý ročník Designbloku. Letos se jej zúčastní 227 tvůrců a výrobců.

Houpací štetináč | foto: Chic by Pig

Kvůli koronaviru sice museli letos pořadatelé zrušit přednáškový, workshopový a společenský program, ale výstava, umělecké instalace a tematické expozice fungují, samozřejmě za přísných hygienických opatření. Některé firmy a autoři se navíc rozhodli pozvat zájemce jen do svých showroomů nebo galerií.

Náušnice od Janji Prokic.

Náušnice od Janji Prokic.

V Superstudiu zaměřeném na firmy, Openstudiu s designéry, Art Housu i v showroomech po Praze bude k vidění 227 expozic tvůrců i výrobců. Nebude mezi nimi chybět česká špička ani hostující autoři z okolních zemí.

Centrální prostor Designerie i hlavní výstavu Vášeň letos zpracoval Jan Plecháč, který v ní obtiskl svoji vášeň pro motorky: „Mým cílem bylo vdechnout život morálně i technicky zastaralé věci za pomoci šikovných mistrů hned několika řemesel, kteří by se za normálních okolností u jednoho projektu asi nikdy nepotkali. Mistři svého řemesla, kteří vystupují ze své komfortní zóny, pracují na společném cíli a nechávají si nahlížet přímo pod ruce.“ V jedné dílně se tak potká um týmu stavitelů motorek, sedláře, brusiče, ale i šperkaře a ilustrátora.

Designerie bude umístěná v ambitu prostoru Gabriel Loci, kde dříve bývala zahrada. „Tam, kde se původně nacházela rajská zahrada, se opět navrací zeleň. Ovšem jen na pár dní. Tak zde vzniká pop-up eden nebo ráj a v kontrastu s tímto rajským požitkem je architektura vystavěná z 222 kusů štaflí, z předmětu velmi obyčejného, avšak nikoliv přízemního, který návštěvníkům umožní až neuvěřitelný nadhled. A právě nadhled je přesně to, co obecně naše společnost velmi potřebuje. Mottem letošní Designerie je ‚Nevyrábět a nevyhazovat‘. Půjčit si, hrát si a pak zase vrátit,“ popsal svůj záměr designér Jan Plecháč. 

Tenisky Kave footwear - značku KAVE založila obuvní designérka Eva Klabalová. Tenisky jsou vyráběné ze zbytkových materiálů.

Štafle s originálním razítkem autora použité v Designerii budou na místě vydraženy a výtěžek půjde na letošní charitativní projekt, kterým je Centrum Paraple dlouhodobě pomáhající lidem s poškozením míchy.

Samotný konvent, proměněný v galerijní prostor, bude tvořit zajímavý kontrast s instalacemi současného designu. Rajská zahrada v podání Jana Plecháče, křížová chodba s lampami Lucie Koldové, ale i jednotlivé cely řádových sester, refektář a další historické prostory budou hostit novinky začínajících i etablovaných designérů.

Květníky do exteriéru Betoni Classic. Značka Betoni je velmi „mladá“, na trhu...

Květníky do exteriéru Betoni Classic. Značka Betoni je velmi „mladá“, na trhu funguje od roku 2019.

Klasicistní budova Musaionu v Letohrádku Kinských představí sběratelský design v podání 21 autorů, jejichž primárním zaměřením je nejen produktový design, ale i móda nebo fotografie.

Musaion v současnosti hostí Národopisnou expozici české lidové kultury a užitého umění. Spolupráce s Národním muzeem kurátory inspirovala k umístění výstavy uměleckého designu právě do jeho prostor.

Zapojení autoři nezůstávají neteční vůči hrozbě, že časová osa jednotlivých řemesel a tradic může být 21. stoletím utnuta a svými díly otevírají otázku, jaké místo mají řemesla v současné produkci, zkoumají jejich možné nové významy a interpretují staré novým způsobem, staví most mezi minulostí a budoucností,“ vysvětlila za kurátory Art House Danica Kovářová.

Tři tipy z Designbloku

Židle od tuzemského výrobce Todus

Židle od tuzemského výrobce Todus

Na Designbloku bude letos vystavovat poprvé český výrobce outdoorového nábytku Todus, který už řadu let, kromě českých designérů, spolupracuje i se známým belgickým architektonickým a designérským ateliérem Studio Segers. Pravidelnou účast na milánském veletrhu Salone del mobile tak vyměnil za Prahu.

K posledním novinkám patří například jídelní židle Baza a stůl z kolekce Branta. Jídelní židle Baza je vyrobena z lakované nerezové oceli a dostupná v několika barevných provedeních. Stůl Branta má kostru také z lakované nerezi a desku z italské keramiky, na výběr je více dekorů. Expozici Todusu najdete v Superstgudiu v expozici B.003.

Výrobce koupelnového vybavení RAVAK představuje v rámci letošního Designbloku novou solitérní akrylátovou vanu Ypsilon o rozměrech 180×80 cm, kterou navrhl Kryštof Nosál. Ten ji charakterizuje slovním spojením „soft geometry“. Pravidelnost a strohou symetrii zjemnil citlivým pojetím vnějších linií s až romantickým vyzněním.

Společnost Ravak připravila pro Designblok novinku, vanu Ypsilon.

Společnost Ravak připravila pro Designblok novinku, vanu Ypsilon.

V oblasti ramen se nová vana lehce rozpíná do stran, a vybízí tak k pohodlnému položení rukou, otevření hrudníku a k relaxaci krku i hlavy.

Vanu Ypsilon však nehledejte v bývalém konventu Gabriel Loci, v rámci letošního Designbloku ji najdete v showroomu RAVAK Praha na Rohanském nábřeží v Praze-Karlíně.

Brněnské studio Le Bon představuje na Designbloku úplně nový výrobek, který vznikl ve spolupráci se známým designérem Jiřím Pelclem. Novinka dostala jméno Nomad, k němuž lze připojit slogan „pracuj odkudkoliv“.

Nomád neboli mobilní home office navrhl pro společnost Le Bon designér Jiří...

Nomád neboli mobilní home office navrhl pro společnost Le Bon designér Jiří Pelcl.

Mobilní skříň lze v interiéru nejen snadno přesunout, ale také uzavřít, takže vás nebude iritovat pohled na rozdělanou práci…

Profesor Pelcl navrhl velkou i malou verzi pojízdné kanceláře. Expozici studia Le Bon najdete v přízemí, v expozici B.021.

Na výstavu po deseti

„Vzhledem k tomu, že těžištěm Designbloku jsou výstavy, můžeme za dodržení přísných hygienických podmínek 7. října otevřít. Zrušit jsme museli veškerý festivalový program, který by nás řadil mezi hromadné akce, jako jsou přednášky, vernisáže, workshopy, diskuse, módní přehlídky a společenské akce, včetně slavnostního zahájení. Jsem velmi ráda, že i v takto složitém období se na výstavě Designblok představí celá česká designérská špička, včetně renomovaných výrobců a školních ateliérů,“ vysvětluje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Kempinkové vestavby promění jednoduchým vložením do zavazadlového prostoru vůz...

Kempinkové vestavby promění jednoduchým vložením do zavazadlového prostoru vůz v komfortní kempingové auto.

Aby pořadatelé vyhověli současným požadavkům na bezpečnost návštěvníků, rozdělili výstavní prostory tak, aby v jednotlivých výstavních sálech ani v dalších místech nebylo v jednom okamžiku více než deset lidí, toto platí také pro návštěvníky čekající na vstup do výstavních sálů.

Zajištěný je i dohled, aby návštěvníci dodržovali nošení roušek, rozestupy, zákaz shlukování, dezinfekci a podobně. Vstupenky je nutné si rezervovat na určitý den a hodinu.

Návštěva online i Design Helps na Kampě

Designblok letos rozšířil výstavu také do online prostoru. Na webu Designbloku si návštěvníci mohou díky speciálním 3D skenům v Gabrielu Loci prohlédnout všechny instalace vystavujících designérů i firem. Virtuální prohlídky expozic budou k vidění až do konce října 2020.

Panelová výstava Design Helps je umístěná ve veřejném prostoru na Kampě, vznikla speciálně pro letošní ročník Designbloku. Reaguje na současnou globální situaci v době pandemie a předkládá design jako nástroj změny a řešení problému, nikoliv jako nadstavbu.

Vybrané projekty představují české i zahraniční tvůrce, kteří se zabývají širokou škálou aktuálních témat, jako je zdravotnictví a vzdělávání. Pronikají ale i k tématům s ekologickým a sociálním podtextem, jako jsou například nedostatek vody a potravin, stárnutí populace, nutnost hledání nových materiálů, vymírající včelstva nebo pytláctví, k nimž přistupují ryze pragmaticky i konceptuálně. Osmadvacítka projektů je k vidění zdarma ve venkovním prostoru před Sovovými mlýny.

Stůl Branta, letošní novinka od Todusu, má kostru z lakované nerezi a desku z...

Stůl Branta, letošní novinka od Todusu, má kostru z lakované nerezi a desku z italské keramiky v několika dekorech.

Bezpečnostní opatření

Prostor Gabriel Loci, jehož jednotlivé místnosti byly přeměněny v galerijní expozice, je rozčleněný do několika sektorů s oddělenými vstupy a východy, z nichž některé jsou placené, další je možné navštívit zdarma. Vystavující jsou do placených sektorů A a B rozděleni rovnoměrně, takže v každém z nich najdete výrobce i designéry, módu i šperk.

Sektory, které budou přístupné návštěvníkům i bez vstupenky, jsou Art House v Musaionu zaměřený na umělecký design, výstavy v exteriéru a rovněž je možné prohlédnout si zdarma kostel sv. Gabriela v areálu Gabriel Loci.

Autor:
  • Nejčtenější

Pořádná proměna. Úklid roky neuklízeného domu trval padesát hodin

Britská úklidová firma My Kind Of Clean se pochlubila kompletně uklizeným domem. Neuvěřitelně špinavé místnosti muselo...

Tereza Bebarová bydlí v domě za Prahou. V přístavku na zahradě natáčí

Herečka Tereza Bebarová žije s partnerem Ivanem Kotmelem a dětmi v domku za Prahou. Záměrně si vybrali objekt, který...

Vila v džungli je splněným snem českého majitele, ale i architektů

Úchvatná Atelier villa v minimalistickém pojetí je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Dokončena byla pro...

Mezonet má 44 metrů čtverečních. Mimořádný výkon jej proměnil na domov

Mladí manželé si v brazilském městě Guará pořídili mezonet velký 44 metrů čtverečních. Je to jejich vysněné bydlení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žluťák z Humpolce unikl demolici. Po přestavbě se vyloupl do krásy

Architekti z kanceláře OK PLAN se vrhli na rekonstrukci třináct let starého domu se žlutou fasádou. Ten si koupila...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Znáte historii architektury? Ověřte si své znalosti

Aktualizujeme Architektura sice začíná písmenem A, ale na první místo v rozhledu ji školní znalosti rozhodně nestaví. Přesto však...

Mladí manželé si zařídili byt tak chytře, že jim bude sloužit na věky

Manželé si přáli, aby jejich hongkongský byt byl bezbariérový, bezpečný, ale elegantní, nadčasový a současně funkční a...

Český křišťál vládne na lodích i v těch nejluxusnějších vilách

Zatímco ekonomové hovoří o poklesu ekonomiky, řadě tuzemských firem se stále daří. Platí to i o českých sklářích, kteří...

Ložnice je po proměně k nepoznání. Zdobí ji sprcha i tajné umyvadlo

Střešní apartmán s výhledem na Prahu potřeboval změnu. Noví majitelé toužili po ložnici, jejíž součástí je sprcha a...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...