Soutěžní návrh na dostavbu Staroměstské radnice; 1988

Soutěžní návrh na dostavbu Staroměstské radnice; 1988

Na Staroměstském náměstí chtěl jako dostavbu radnice postavit pyramidu

  • 21
Kontroverzní. Toho přívlastku se nikdy nezbavil. Karel Prager dokáže dodnes vyvolat hádky mezi odborníky i laickou veřejností. Stačí zmínit budovu Federálního shromáždění či Novou scénu Národního divadla. A to jeho pyramida, soutěžní projekt z roku 1987 na dostavbu Staroměstské radnice, neprošla.

Vyčítali mu, že byl "komunistickým architektem", přitom v KSČ – na rozdíl od jiných - nikdy nebyl. Jako kdyby se nechuť vůči lidem, kteří byli spojeni s Federálním shromážděním, přenesla i na autora stavby. Přitom ve své době to bylo dílo, i díky použitým moderním technologiím, srovnatelné s tím nejlepším, co se ve světě stavělo. A kladně hodnotilo. O stavbě více zde.

Obsáhlá monografie architekta Karla Pragera, představující kontroverzní dílo a osobnost významného českého architekta druhé poloviny 20. století, vychází právě nyní. Pokud máte v rodině někoho, koho zajímá architektura, mohl by to být zajímavý vánoční dárek.

Publikace detailně přibližuje nejen všechny jeho realizace, ale nabízí také úplný přehled Pragerových soutěžních prací i nerealizovaných studií a projektů, které měly zásadním způsobem změnit tvář Prahy, včetně Smíchova, Karlína, Letné, Pankráce, Albertova či Staroměstského náměstí.

Poprvé se zde mohou zájemci seznámit s celou šíří jeho tvorby, a to prostřednictvím 330 výkresů, plánů, vizualizací, modelů, dobových i současných fotografií. Architekt Prager se totiž zúčastnil 150 architektonických soutěží, včetně zahraničních.

Monografie Karel Prager vychází ve vydavatelství Titanic.

Kniha přináší také Pragerovy zásadní teoretické stati a kompletní seznam jeho spolupracovníků z ateliéru Gama či soupis jeho patentů. Knihou prostupuje i řada mnohdy protichůdných vzpomínek a názorů Pragerových kolegů a rivalů, spolupracujících výtvarníků, historiků umění i anonymních blogerů z internetových diskusí.

Právě šíře názorů posouvá knihu Radomíry Sedlákové mimo běžný rámec architektonických monografií. Úctyhodné je také velké množství fotografií,  jejichž autorem je Pavel Frič, jeden z nejlepší současných fotografů architektury. Kniha vychází v nakladatelství Titanic.

Do 5. ledna 2014 probíhá výstava Karla Pragera v Národní galerii v Praze.

Karel Prager

Významný český architekt se narodil v roce 1923 v Kroměříži. V sedmasedmdesáti mu selhalo srdce (31. 5. 2001), když chystal v Praze svou celoživotní výstavu.

Byl jednou z nejvýznamnějších postav české architektury druhé poloviny dvacátého století, představitel technologické moderny, autor mnoha významných staveb nejrozmanitějšího druhu, které navrhoval především pro Prahu.

Monografie Karel Prager: autorka Radomíra Sedláková, grafická úprava Karel Aubrecht, barevné fotografie Pavel Frič. Formát 240 × 270 mm, rozsah 240 stran, 330 vyobrazení.