Velká koalice v Brně v poločase: bez vize, stabilní a němá k opozici

  8:43aktualizováno  8:43
Stabilní spojenectví, kterému však chybí vize a jehož zástupci nemají zájem diskutovat s opozicí. Těmito slovy hodnotí nejčastěji opozice i odborníci velkou koalici ČSSD a ODS na radnici v Brně. Jsou to dva roky, co oranžovo-modří vládnou v čele se sociálnědemokratickým primátorem Romanem Onderkou.

Primátor města Brna Roman Onderka. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Podle politologa z Masarykovy univerzity Stanislava Balíka doposud toto spojenectví mělo typické znaky velké koalice: strany si spíš jen rozdělily moc, místo toho aby koalice vznikla kvůli uskutečnění nějakých změn.

"Zásadní přešlap jsem nezaznamenal, v běžných věcech funguje koalice rozumně. Ale chybí jí jasně deklarovaná představa, kam by mělo město směřovat," zhodnotil Balík.

S tím souhlasí i aktivista ze sdružení Brnění Matěj Hollan. "Stále není jasné, co chtějí v Brně dělat. Silnice by asi opravoval každý," poznamenal Hollan.

Město nešetří tam, kde by to bylo bezbolestné

Před rokem koalice vytvořila společné programové prohlášení, ani to však nenabídlo jednoznačnou vizi. Jednotlivé pasáže týkající se rozvoje města, dopravy či kultury jsou totiž natolik obecné, že se dají vykládat mnoha různými způsoby.

Velká koalice v Brně

Po volbách před dvěma lety se ODS rozhodla spojit s vítěznou ČSSD a primátorem se stal sociální demokrat Roman Onderka.

ODS přitom mohla vytvořit pravostředovou koalici s lidovci a TOP 09 a získat post primátora pro svého lídra Roberta Kotziana.

Velká koalice má 33 zastupitelů z 55.

Až praxe tak ukázala, kde jsou priority vedení Brna. Loni třeba naordinovala koalice drastické škrty příspěvkovým organizacím města včetně divadel, jeslí i domovů důchodců. Chvíli se dokonce mluvilo o tom, že Janáčkova opera bude na sedm měsíců zavřená.

Až po masivních protestech město částečně couvlo a alespoň kulturním organizacím nařízené úspory snížilo. "Nezájem o kulturu je vidět i z odsouvání myšlenky na vybudování koncertního sálu, který před volbami koaliční strany slibovaly," povzdechl si zastupitel za KDU-ČSL a bývalý náměstek pro kulturu Daniel Rychnovský.

Podle Martina Andera (SZ) se přitom město nesnaží dostatečně šetřit tam, kde by to pro něj nebylo příliš bolestné. "Rozhazovali se peníze na nepotřebné projekty, jako je wellness centrum na Kraví hoře za dvacet milionů korun," dodal Ander.

Jako další příklad uvádí zrušený tendr na dodavatele elektřiny, kterého chtělo vedení města vybrat v aukci. Třeba v Ostravě tak ušetřili stovky tisíc korun.

Politolog Balík je naopak v hodnocení hospodaření koalice mírnější. "Město musí hledat peníze, které mu kvůli ekonomické situaci a novému rozpočtovému určení daní ubudou. S tím by se těžko vyrovnávala každá koalice," myslí si Balík.

Brno stagnuje, tvrdí někteří kriticky

Primátor Onderka je naopak s dosavadními výsledky koalice spokojen. Podle něj se už ve svém poločase může pochlubit řadou splněných slibů. "Mám na mysli například úspěšné dokončení opravy vily Tugendhat či zpřístupnění brněnského podzemí včetně unikátní kostnice," jmenoval Onderka.

Podle Rychnovského jde však jen o projekty, které byly nachystány už za minulého volebního období. "Brno stagnuje," soudí zastupitel.

Přes kritiku opozice nicméně spojenectví obou zdánlivě odlišných stran působí prozatím téměř idylicky a stabilně. Alespoň navenek. Spolupráci si pochvaluje i sám primátor Onderka.

"Již po podpisu dohody o koaliční spolupráci jsem konstatoval, že vyjednaná koalice je příslibem stability vedení města," uvedl primátor, který na spolupráci oceňuje také "její funkčnost, rovnocenné partnerství a konstruktivní dialog".

Partnerství si pochvaluje i náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). "Koalice je zaběhnutá a sehraná. Je prostým faktem, že početnější většina znamená větší stabilitu. Já hodnotím spolupráci s ČSSD pozitivně," řekl Kotzian, ačkoliv před dvěma lety nebyl příznivcem velké koalice.

Rozepře se však nevyhnuly ani ČSSD a ODS. Podle Andera je ze zápisů z jednání městské rady evidentní, že jsou mezi koaličními partnery občas spory. "Týkalo se to například prodeje bytových domů, kdy ODS chtěla na seznam privatizovaných přidat víc položek než ČSSD," uvedl Ander.

Při hlasování na jednání zastupitelstva však koalice drží spolu a schvaluje jeden návrh za druhým, opozici navzdory. "Diskuse s opozicí ohledně důležitých kroků není valná. Koalice se nás snaží stavět před hotovou věc," popsala Irena Matonohová z TOP 09.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Najdete na iDNES.cz