Chlapec slyší díky implantátu v kosti, měl ho jako první dítě v Česku

  12:33aktualizováno  12:33
Dvanáctiletý Martin slyší, co si lidé kolem něj povídají, a může jim hned odpovědět. Co pro ostatní zní jako samozřejmost, je pro něj splněný sen. Lékaři Fakultní nemocnice Brno mu jako prvnímu dítěti v Česku voperovali nový typ ušního implantátu, jenž dokáže zvuk do ucha přenést lebeční kostí.

Díky přístroji chlapec konečně normálně slyší, navíc ho zařízení nijak neomezuje.

„Jsem moc ráda, že Martin mohl být operován a dostal toto sluchadlo. Dřív nosil speciální čelenku, ale s ní tak dobře neslyšel. Navíc ho tlačila, takže měl jedenáct let téměř permanentní bolesti hlavy, což mu dost znepříjemňovalo život,“ popisuje Martinova maminka Irena Skočdopolová z Brna.

„Čelenku nechtěl nosit celý den, spíše jen do školy. Představte si, že byste na hlavě měli pořádně utaženou gumu od tepláků a museli to celý den vydržet,“ doplňuje Skočdopolová.

Samotný malý pacient si novinku užívá. „Pamatuju si jednoho deváťáka, který mi kvůli čelence říkal Marťan. Sice mi to nevadilo, ale teď mě už nic neomezuje. Hlava mě nebolí, můžu sportovat, ve škole hraju i vybíjenou,“ pochvaluje si Martin.

Aby slyšel, nosil speciální čelenku už jako batole. Kvůli špatně vyvinutým zvukovodům mu totiž od narození sluch pracoval jen na 20 procent.

„Když se děti mají naučit mluvit, potřebují slyšet. Proto se snažíme hranici pomoci posouvat do co nejnižšího věku, aby vedly plnohodnotný život,“ podotýká Milan Urík, přednosta Kliniky dětské ORL Fakultní nemocnice Brno.

Fotogalerie

Ta je jediným tuzemským pracovištěm, které provádí operace ušního implantátu pro kostní vedení u dětí. Funkci zdravého ucha supluje přístroj téměř dokonale, sluch nahradí asi z 80 procent. Jenže malé děti implantát získat nemohou.

„Jsme limitováni tloušťkou lebeční kosti za uchem. Teoreticky ho může dostat dítě starší pěti let, ale může se stát, že třeba osmileté nebude mít kost dostatečně silnou a nepůjde to,“ vysvětluje Urík.

Nejdřív tak na CT vyšetření změří tloušťku kosti, vše namodelují a teprve pak provedou asi hodinovou operaci. Přístroj zapojí asi měsíc od zákroku, kdy už je zahojená jizva.

Přístroj vede zvuk lebeční kostí

A jak implantát vlastně funguje? Zdravý člověk slyší tak, že zvuk prochází přes zvukovod, bubínek, středoušní kůstky až do vnitřního ucha. „U dětí se ale často vyskytují vrozené vady, kdy nemají vyvinuté ušní boltce nebo zvukovody. Tento stav se nedá operovat,“ říká přednosta kliniky.

Brněnská prvenství

Po dvanáctiletém Martinovi, který ušní implantát získal ve Fakultní nemocnici Brno jako první, jej dostaly další tři děti a u tří lékaři zákrok plánují. U dospělého pacienta se operace poprvé podařila v roce 2011 v zahraničí.

V Česku se opět zaskvělo Brno, tentokrát však Fakultní nemocnice u sv. Anny. „Klinika ORL byla v roce 2014 první, jež implantát zavedla. Dosud máme odoperováno 15 dospělých pacientů,“ upozornila mluvčí nemocnice Petra Veselá. O vhodnosti této metody rozhodují pojišťovny a operaci hradí v plné výši – její cena vychází na 400 až 450 tisíc korun.

V těchto případech lékaři k vedení zvuku využívají jinou cestu. Nový implantát vyrábí rakouská firma MED-EL a její řešení je revoluční v tom, že se celý přístroj voperuje pod kůži do lebeční kosti. Zvenku na hlavě za uchem se pak pomocí magnetu přikládá jen procesor, který snímá zvukové vlny.

„Pro pacienta má spoustu výhod. Bezesporu se jedná o nejkvalitnější zprostředkování zvuku a významný posun je i z kosmetického hlediska, protože nový přístroj není pod vlasy prakticky vidět,“ vypočítává lékař s tím, že kryty na zevní audioprocesor s mikrofony existují s rozmanitými vzory, takže si pacient může vybrat, který se mu líbí.

Implantát se voperuje do lůžka, které lékaři vyvrtají přímo v kosti. Nachází se v něm měnič, který elektrické impulzy přetvoří ve vibrace.

„Kouzlo spočívá ve válečku, který měří devět krát patnáct milimetrů. Celý se rozvibruje a vibrace se poté přes lebeční kost přenášejí až do hlemýždě, kde jsou sluchové buňky, kterými každý z nás slyší,“ popisuje princip Urík.

Před koupelí je třeba přístroj sundat

Zevní procesor obsahuje několik programů, které pacientům přímo na míru upraví bioinženýr v nemocnici. „Nastavuje se správná hlasitost, ladí se frekvence. Dokonce můžeme nastavit několik programů, které se umí inteligentně přepínat, když je pacient doma v klidu, v hlučné restauraci nebo třeba telefonuje,“ upozorňuje Urík a dodává, že se software dá propojit i s chytrým telefonem.

Procesor zatím není voděodolný, takže koupat se s ním nedá. „Martin si ho jednoduše sundá a může jít do vody. Akorát v tu chvíli neslyší, takže my ostatní doma na to musíme brát ohledy,“ vypráví Skočdopolová.

„Krabičku“ si hoch odkládá i na spaní. A každých pět dní musí měnit baterky. I tyto problémy však do budoucna odpadnou. „Firma už vymyslela voděodolný procesor a vyvíjí i bezdrátové nabíjení, které přístroj dobije bezkontaktně třeba při sezení u počítače,“ hlásí Urík.

Stejnou metodu vedení zvuku kostí využívají i starší pomůcky. Kromě zmíněné čelenky i kostní brýle, které mají zabudovaný vibrátor v obroučkách. Ten zachytává zvukové vlny a rozvibruje kost.

„Jenže stejně jako Martinovi ani starším lidem většinou nevyhovují. Fungují totiž na principu tlaku. Čím víc je přístroj přiložený na kůži, tím lépe se zvuk přenáší. Pacienty téměř neustále bolí hlava, což s implantátem odpadá,“ uzavírá Urík.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Mladí vinaři se činí. Mají jiné chutě a ve svém spolku neřeší byznys

Členové spolku Mladí vinaři při degustacích dávají své lahve do necek s ledem.

Nejen zaběhnuté podniky, ale i začínající vinaři umí vyprodukovat kvalitní vína. Upozornit na to se snaží spolek Mladí...

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Chátrající stadion v Brně se ve filmu o Zátopkovi promění v olympijský

Záběr z natáčení snímku Zátopek (27. dubna 2019)

Filmaři v čele s režisérem Davidem Ondříčkem v září obsadí opuštěné sportoviště v Brně za Lužánkami. Natočí tam několik...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz