Pacient při odstraňování nádoru dýchal bez plic, v Česku to bylo poprvé

  11:08aktualizováno  11:08
Ojedinělý zákrok má za sebou pacient Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Lékaři mu operovali nádor na plíci a kvůli předchozím zákrokům museli využít přístroje na mimotělní dýchání. Dvaasedmdesátiletý muž tak měl na operačním sále „mimo provoz“ obě plíce.

Pacient Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně při operaci nádoru na plíci dýchal pomocí mimotělního oběhu ECMO. | foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny

Pacientovi, který před několika lety přišel o polovinu levé plíce, lékaři diagnostikovali další nádor na pravé plíci. Běžně se v takových případech odstaví operovaná část a člověk na sále dýchá pouze funkční plící. Tento muž by to ale nezvládl.

„V průběhu operace pacient dýchá jen na neoperovanou plíci, což může být obtížné až neproveditelné, pokud byla významná část plíce již v minulosti odebrána, jako u tohoto pacienta. Novou možností je zajistit výměnu krevních plynů již před průchodem krve plícemi,“ upřesnil anesteziolog z nemocnice u sv. Anny Pavel Suk.

Právě k tomuto kroku přistoupili lékaři na sklonku letošního léta – zvolili unikátní postup, kdy pacient dýchá přes přístroj. Odborně se vnější výměně plynů říká extrakorporální membránová oxygenace (ECMO).

„Pacient byl po uvedení do umělého spánku napojen na dýchací přístroj a následně i ECMO. Výměna krevních plynů v průběhu operace byla zajištěna převáženě přístrojem pro mimotělní oxygenaci,“ popsal Suk, který si tento postup osvojil při stáži v Austrálii.

Mimotělní dýchání využili už při chřipkových epidemiích

Podle mluvčí nemocnice Petry Veselé jde o vůbec první úspěšnou operaci tohoto typu na území České republiky a Slovenska.

„Pán byl v dobré fyzické kondici, po operaci přešel do domácího léčení. Lékaři před zákrokem vždy vyhodnocují, co je pro pacienta riskantnější. A tady více než pokročilý věk vadil nádor na pravé plíci,“ komentovala zákrok Veselá. Pacient nyní dýchá už běžně sám. Z levé plíce mu zbyla polovina, z pravé dva ze tří laloků.

Fotogalerie

Lékaři při odstraňování nádoru využili mimotělní dýchání poprvé. Ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík ale věří, že se do běžného operačního postupu tato metoda začlení častěji.

„Metoda ECMO rozšiřuje možnosti chirurgického řešení plicních nádorů i pro dříve neoperovatelné pacienty,“ doplnil Pavlík.

Před několika lety už mimotělní dýchání zachránilo život osmatřicetiletému diabetikovi, jehož u sv. Anny přijali po srdeční zástavě. Komplikace u něj nastaly ve chvíli, kdy začal vdechovat obsah žaludku do plic a jeho dýchání selhávalo. Jemu však chirurgové žádnou část plic odstraňovat nemuseli.

Lékaři očekávají, že v budoucnu budou metodou ECMO operovat hlavně ty pacienty, u nichž dojde k akutnímu dýchacímu selhání. Veselá jako příklad uvádí těžký průběh chřipky s postižením plic.

„Právě díky epidemii chřipky v roce 2009 a léčení těžkého selhání plic pomocí ECMO vešlo použití této metody ve známost,“ poukázala. Druhou skupinou jsou lidé s akutním kardiologickým postižením.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Na vesnicích se dýchá hůř než v Brně, můžou za to lokální topeniště

Ilustrační snímek

V zimě je v jihomoravských vesnicích horší ovzduší než v největších městech. Můžou za to lokální topeniště. V topné...

Slibovaní rakouští pacienti se do Znojma nehrnou, peníze půjdou jinam

Lékaři ortopedické kliniky olomoucké fakultní nemocnice využívají speciální...

Do znojemské nemocnice měly jezdit stovky rakouských pacientů. Jenže velké plány minulého vedení Jihomoravského kraje...

Brňané chtěli nový skatepark, radnice ho však postavila jinde a načerno

Skatepark za milion a čtvrt korun v brněnských Tuřanech vyrostl v těsném...

V brněnských Tuřanech vznikl z participativního rozpočtu nový skatepark. Jenže jinde, než lidé chtěli, a hlavně bez...

Najdete na iDNES.cz