Pacient při odstraňování nádoru dýchal bez plic, v Česku to bylo poprvé

  11:08aktualizováno  11:08
Ojedinělý zákrok má za sebou pacient Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Lékaři mu operovali nádor na plíci a kvůli předchozím zákrokům museli využít přístroje na mimotělní dýchání. Dvaasedmdesátiletý muž tak měl na operačním sále „mimo provoz“ obě plíce.

Pacient Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně při operaci nádoru na plíci dýchal pomocí mimotělního oběhu ECMO. | foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny

Pacientovi, který před několika lety přišel o polovinu levé plíce, lékaři diagnostikovali další nádor na pravé plíci. Běžně se v takových případech odstaví operovaná část a člověk na sále dýchá pouze funkční plící. Tento muž by to ale nezvládl.

„V průběhu operace pacient dýchá jen na neoperovanou plíci, což může být obtížné až neproveditelné, pokud byla významná část plíce již v minulosti odebrána, jako u tohoto pacienta. Novou možností je zajistit výměnu krevních plynů již před průchodem krve plícemi,“ upřesnil anesteziolog z nemocnice u sv. Anny Pavel Suk.

Právě k tomuto kroku přistoupili lékaři na sklonku letošního léta – zvolili unikátní postup, kdy pacient dýchá přes přístroj. Odborně se vnější výměně plynů říká extrakorporální membránová oxygenace (ECMO).

„Pacient byl po uvedení do umělého spánku napojen na dýchací přístroj a následně i ECMO. Výměna krevních plynů v průběhu operace byla zajištěna převáženě přístrojem pro mimotělní oxygenaci,“ popsal Suk, který si tento postup osvojil při stáži v Austrálii.

Mimotělní dýchání využili už při chřipkových epidemiích

Podle mluvčí nemocnice Petry Veselé jde o vůbec první úspěšnou operaci tohoto typu na území České republiky a Slovenska.

„Pán byl v dobré fyzické kondici, po operaci přešel do domácího léčení. Lékaři před zákrokem vždy vyhodnocují, co je pro pacienta riskantnější. A tady více než pokročilý věk vadil nádor na pravé plíci,“ komentovala zákrok Veselá. Pacient nyní dýchá už běžně sám. Z levé plíce mu zbyla polovina, z pravé dva ze tří laloků.

Fotogalerie

Lékaři při odstraňování nádoru využili mimotělní dýchání poprvé. Ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík ale věří, že se do běžného operačního postupu tato metoda začlení častěji.

„Metoda ECMO rozšiřuje možnosti chirurgického řešení plicních nádorů i pro dříve neoperovatelné pacienty,“ doplnil Pavlík.

Před několika lety už mimotělní dýchání zachránilo život osmatřicetiletému diabetikovi, jehož u sv. Anny přijali po srdeční zástavě. Komplikace u něj nastaly ve chvíli, kdy začal vdechovat obsah žaludku do plic a jeho dýchání selhávalo. Jemu však chirurgové žádnou část plic odstraňovat nemuseli.

Lékaři očekávají, že v budoucnu budou metodou ECMO operovat hlavně ty pacienty, u nichž dojde k akutnímu dýchacímu selhání. Veselá jako příklad uvádí těžký průběh chřipky s postižením plic.

„Právě díky epidemii chřipky v roce 2009 a léčení těžkého selhání plic pomocí ECMO vešlo použití této metody ve známost,“ poukázala. Druhou skupinou jsou lidé s akutním kardiologickým postižením.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

Další z rubriky

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu paralyzovala výstavbu nového sídla...

Školáci se učili o první pomoci, den na to zachránili tonoucí holčičku

Pět školáků na koupališti ve Veselí nad Moravou zachránilo topící se holčičku,...

Ideální načasování měla výuka první pomoci v jedné ze základních škol ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Dne poté, co...

Najdete na iDNES.cz