Po tornádu všude číhá prach a nebezpečí. Muže po pádu stropem vezl vrtulník

  • 5
Všude se zvedají oblaka prachu, před nímž se nejde nikam schovat. Suť z pobořených domů pokrývá chodníky a na některých místech i silnice. Po čtvrteční bouři s tornádem je území na pomezí Břeclavska a Hodonínska stále plné nástrah. Dobrovolníci, kteří přijeli pomáhat, už mají spoustu zranění.

„Dávej pozor! Tady trčí hřebík, už jsem se na něj nabodla,“ volá mladá žena na manžela, když se v Mikulčicích snaží dostat po chodníku k sousednímu domu. Mezi rozbitými cihlami, taškami nebo zbytky omítky se totiž povalují i latě ze střech, ze kterých trčí ostré hroty. 

Všude tak číhá nebezpečí zranění. „Chtěl jsem být frajer, obul jsem si značkové botasky a teď mám obvázanou nohu. Taky jsem stoupl na něco ostrého,“ lamentuje muž, který skončil v péči záchranářů.

Další pak v sobotu v Hruškách při odklízení trosek propadl stropem a musel pro něj přiletět vrtulník. „Utrpěl středně těžká zranění. Převezli jsme ho do břeclavské nemocnice,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Zatímco úrazům jde při zvýšené opatrnosti předejít, drobná špína je všudypřítomná. „Je to hrůza, jsem celá od prachu. Soused říkal, že se mu dost špatně dýchá. A do toho je strašné vedro,“ naříká další žena z Mikulčic.

Z postižených obcí se tak začínají ozývat prosby o zapůjčení kropicího vozu. Místní tuší, že dusivé polní podmínky budou muset snášet ještě další měsíce.

„Jsou tu tuny a tuny rozbitých tašek, dřeva i omítky, co shazujeme dolů. Není možné se během jednoho týdne všeho zbavit,“ stýská si muž v Moravské Nové Vsi.

Aspoň, že teče voda

Nejpostiženější oblasti jsou navíc zatím i bez elektřiny, a tak se dobrovolníci skládají na elektrocentrály poháněné benzinem. 

„V méně zasažených místech už natahujeme vedení, ale v těch nejvíc poškozených částech z něj nezůstalo nic. Jsou pryč kompletně celé sloupy, poškozené jsou trafostanice. Nové vedení tam natáhneme, až se to dá trochu do pořádku,“ oznamuje jeden z dělníků opravující přívod elektřiny v Hruškách.

Místní jsou rádi, že jim teče alespoň voda.

„Myslím, že je každému jasné, že elektřinu jen tak nepustí. Sloupy jsou vyvrácené nebo zlomené. Vedení je pod hromadou suti. Komplikuje to práci, protože nemůžeme použít nářadí na elektřinu jako vrtačku, ale sehnali jsme několik akuvrtaček na baterii. Nabijeme ji vždycky, když přijedeme přespat k dceři. Člověk si vždycky nějak poradí. Hlavně že teče voda, to je důležité,“ hlásí Alena z Moravské Nové Vsi.

Patří k těm, kteří se po prvotním šoku a zoufalství pustili do práce a snaží se zachránit, co se dá. Někteří už ovšem rezignovali.

„Dříve jsme bydleli v činžáku, dům jsme si pořídili teprve před pár lety. Manželka se bojí, že se to bude opakovat a nechce se vrátit,“ svěřuje se Pavel Pospíšil z Lužic, na jehož domě se bude demolovat celé horní patro.

Celkem bylo poničeno 1 200 staveb, z nichž několik desítek půjde k zemi. Obce budou dál procházet statici, aby policisté mohli označit nemovitosti, kam je nebezpečné vkročit. Další domy zřejmě budou bourat lidé, kteří si budou chtít postavit nové obydlí. 

„Někteří lidé ty domy začali demolovat živelně, což je problém hlavně z hlediska bezpečí,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), podle něhož škody jen na veřejném majetku přesáhnou 12 miliard korun a na soukromém budou mnohonásobně vyšší.