Každý návštěvník si v novém parku v Hruškách najde něco svého. Vzniknou tam...

Každý návštěvník si v novém parku v Hruškách najde něco svého. Vzniknou tam plochy pro hraní dětí, posilování těla, poznávání přírody, plavání, fotbal nebo procházky se psy. | foto: Mendelova univerzita

Zpustošená Morava se po tornádu mění, dočká se i parku plného hrušní

  • 2
Lidé na Břeclavsku a Hodonínsku plánují, jak zaplnit prázdná místa, která zůstala po loňském řádění tornáda. Například v Hodoníně se do prostoru, kde loni v létě zůstaly pouze polámané stromy, rozšíří sportovní areál U Červených domků.

„Dnes je areál uzavřený za branami, my ho chceme více otevřít lidem, nabídnout i atraktivní veřejný prostor a ten doplnit parkem, který se po zásahu tornádem nabízí,“ říká Václav Štojdl z brněnského ateliéru Proam Architekt. 

Právě obnova parku mezi školou a parkovištěm je jednou z priorit i proto, že plocha vyčištěná po řádění živlu rychle zarůstá náletovými rostlinami. Na novém vzhledu sportovního areálu pracují architekti už rok. Projekt zahájili ještě před úderem tornáda, to však podle nich přineslo na obnovu areálu jiný pohled a svoje priority museli přehodnotit. 

Teď je zřejmé, že dojde na modernizaci tribuny a atletického oválu, který nabídne osmidráhu pro běžce. Mezi ním, zdejší základní školou a hřištěm pro fotbalisty vznikne sportovní náměstíčko s prostorem na hru i zastíněné posezení pro ty, kteří čekají na svůj trénink.

Úplnou novinkou je zmiňovaný park s menším travnatým hřištěm a oválem na běhání a oplocený vrhací sektor pro kladiváře či diskaře. Ve hře je také workout, venkovní ping-pong a do budoucna je tu prostor třeba i pro atletický tunel. Pro větší komfort návštěvníků by mělo v areálu stát i občerstvení.

Hlavní vchod do sportovního areálu architekti umístili ze strany od stávajícího parkoviště za sportovní halou a budoucím domem přírody. Lidé se sem však dostanou i jižním vstupem, který využívají nyní.

Hodonínští ale musí počítat s tím, že rozvoj sportovního areálu po tornádu se stane letitou záležitostí. „Musíme být realisté. Než se připraví projekty, provedou soutěže a seženou peníze, opravdu si myslím, že reálný stav dokončování v horizontu pěti až deseti let je naprosto na místě,“ podotýká starosta města Libor Střecha (Pro Hodonín).

Molo u rybníka v Hruškách dostane tvar hrušky

Novou tvář části vesnice, kterou poznamenalo tornádo, už chystají i v Hruškách. Po několik měsíců tam pět studentských týmů Mendelovy univerzity pod vedením Přemysla Krejčiříka pracovalo na projektu, podle nějž se má obnovit lokalita Na Zahájce. Tedy park v jižní části obce, který větrný vír zdevastoval. Vítězný návrh počítá například se zapojením hrušní.

Vítězný tým tvoří šest studentek. „Snažily jsme se vytvořit opravdu vesnický park, který bude odpovídat svému prostředí, nechtěly jsme duch Hrušek konfrontovat, ale dotvářet. Věřím, že náš návrh do okolí přirozeně zapadne,“ vysvětluje jedna z nich Johana Kratochvilová.

Prázdnou plochu, kterou dělí na polovinu rybník s mokřadem, studentky využily do posledního místečka. Vejde se sem dětské hřiště s altánem i workout. Vedle plánují louku, na níž navrhly tři kulatá ohniště s kamennými lavicemi. 

Do rybníka vbíhá dřevěné molo ve tvaru hrušky a posedové schody, které v létě využijí plavci a v zimě bruslaři. Okolí rybníka s trvalkovými záhony plynule přejde v lesopark a za ním pak vyroste travnaté hřiště pro fotbal a přístřešek pro posezení. Během hodů se sem přesunou kolotoče.

Silným motivem parku je podle studentek „křížalová stezka“. „Křížové cesty a poutní zastavení jsou něco, co na jižní Moravu neodmyslitelně patří. A jako tuto silnou myšlenku, meditační pouť, a vlastně i tak trochu vtipnou připomínku vkládáme křížovou cestu do parku,“ vysvětluje Kratochvilová.

Jednotlivá zastavení studentky ztvárnily hrušněmi. Historické odrůdy se vyjímají v aleji i na hlavních křižovatkách, ale hlavně v „srdci parku“. Jde o zahloubený kruh, který je obklopen devíti hrušněmi.

Škole se vrátí vzhled podle starých pohlednic

Podle místostarosty Marka Babisze (KDU-ČSL) je ale i v Hruškách k uskutečnění plánu proměně dlouhá cesta. „Zatím jde o návrh, který je třeba změnit v projekt. Poté zažádáme o dotace. Výsledek nebude tak rychle,“ tuší.

Vedení Hrušek navíc do návrhu vnese svoje připomínky, aby byl pro obyvatele opravdu funkční.

O budoucí podobě obce se diskutuje i v Moravské Nové Vsi. Zatím jsou jisté drobné změny. Třeba že prvnímu stupni základní školy se během oprav vrátí historizující fasáda, vnější barevnost a některé původní prvky v interiéru. Inspiraci hledají ve starých fotografiích.

Připravuje se i rekonstrukce smuteční síně včetně předprostoru. V sousedství hřbitova vznikne nové parkoviště. A řeší se i zeleň. Stromy, které byly po tornádu ošetřeny co nejoperativněji, do budoucna čeká nový dendrologický průzkum. Zjistí, které dřeviny mají dobrou vitalitu a které obrůst nezvládly. Začne se také s jejich tvarováním.