Nejsilnější robot světa, „nejhlubší“ čínská ponorka. Brnu vládnou stroje

  9:36aktualizováno  9:36
Po srpnové Velké ceně se Brno opět hemží cizinci. Hotely hlásí plno a policisté čekají dopravní komplikace. Na 58. mezinárodní strojírenský veletrh totiž zavítá přes 75 tisíc lidí. Tentokrát se v hlavní roli představí Čína.

Nejmodernější roboty mohou návštěvníci vidět do pátku, kdy Strojírenský veletrh končí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na brněnském výstavišti to od pondělka opět vypadá, jako by někdo použil stroj času a přenesl návštěvníky do budoucnosti, v níž vše ovládají roboti a stroje.

Mezinárodní strojírenský veletrh je v oboru vystavovatelství událostí roku. Podle organizátorů se letos do Brna přijelo z 35 zemí prezentovat okolo 1 700 společností zaměřených na technologie a průmysl, což je nejvíce za posledních osm let.

Kromě odborníků v pondělí na výstaviště zavítají i někteří členové vlády včetně jejího předsedy Bohuslava Sobotky (ČSSD). A ačkoli se prezident Miloš Zeman teprve o víkendu vrátil z konference na Rhodosu, které dal přednost před účastí na pohřbu bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese, první den veletrhu si nenechá ujít ani on.

Letos se partnerskou zemí stala Čína. S její účastí se pojí další „nej“. Přihlášeno je více než 150 firem z Pekingu, Šanghaje, ale i z provincií Zhejiang či Hebei. Jde o největší zastoupení partnerské země v historii veletrhu. Čínské expozice obsadí dva celé pavilony – A1 a H.

Čeká se přes 75 tisíc návštěvníků

„O Čínu jako o partnerskou zemi jsme usilovali dva roky. Při výběru jsme přihlíželi hlavně k tomu, jaké jsou ekonomické vztahy mezi touto zemí a Českem, jak spolu obchodují a jaký je zájem o spolupráci v oblasti průmyslu,“ vysvětlil mluvčí strojírenského veletrhu Jiří Erlebach.

Odborná konference

Mediální skupina MAFRA v úterý od 8.30 do 12.30 pořádá v pavilonu P konferenci s názvem Proexportní politika státu s podtématy Nové výzvy pro české exportéry a Dopad brexitu na tuzemský vývoz.

Přednášet na ni přijede ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, manažer UniCredit Bank Jiří Flégl, jednatel společnosti ELKO EP Holding Jiří Konečný či předseda představenstva Exportní garanční a pojišťovací společnosti Jan Procházka.

Na akci je třeba se registrovat na webových stránkách mafraevents.cz

Jedním z největších návštěvnických lákadel, které s sebou Číňané přivezli, je ponorka v pavilonu A1. Jako první čínské plavidlo se dokáže dotknout nejhlubšího místa na světě – dna Mariánského příkopu, nacházejícího se téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.

Výrazné zastoupení ze zahraničních zemí má i Německo či Japonsko se svým nejsilnějším robotem na světě. Z českých technologických novinek láká třeba stánek brněnského Vysokého učení technického s leteckým simulátorem sloužícím pro výcvik a trénink pilotů.

Loni se na strojírenský veletrh přijelo podívat přes 75 tisíc lidí, letos bude návštěvnost pravděpodobně ještě vyšší. Největší nápor pořadatelé očekávají ve středu a ve čtvrtek. Řidiči, kteří v těchto dnech mají cestu okolo výstaviště, se proto musí připravit na dopravní komplikace. Pořadatelé doporučují hlavně těm, kteří pojedou Pisáreckým tunelem, aby raději počítali se zdržením.

Kolem areálu pak každý den na provoz dohlédne okolo 20 dopravních policistů. „Pokud nebude stačit kapacita parkovišť, máme připravenu variantu parkování v Kohoutovicích na Libušině třídě,“ informoval policejní mluvčí Pavel Šváb.

Pro Číňany se tisknou i brožury

Dopravní podnik jako již tradičně zavedl posilové spoje P1 a P2. Linka P2 až do pátku od 8.30 do 13.30 nahradí ze zastávky Stará Osada přes Hlavní nádraží až do Pisárek klasickou tramvajovou linku 2, jež v této době bude jezdit jen v úseku Stará osada – Ústřední hřbitov.

Mnohem složitější to budou mít lidé, kteří se v tomto týdnu chtějí ubytovat v některém z brněnských hotelů. Především ty okolo výstaviště si návštěvníci veletrhu rezervují i několik let dopředu. Kvůli zaměření aktuálního ročníku hotely evidují znatelně vyšší podíl čínských hostů.

„Klienti z Číny jsou náročnější. My například jedné společnosti, tedy zhruba dvěma stům lidem, zajišťujeme oběd a catering přímo na výstavišti,“ sdělila ředitelka hotelu Voroněž Petra Jandásková.

Turistické informační centrum pro čínské návštěvníky natisklo průvodcovské brožury v jejich rodném jazyce. „Od úterý do pátku jsme pak připravili vždy od 15 hodin komentované prohlídky areálu výstaviště zaměřené na architekturu. Pro zájemce jsme zajistili překlad do angličtiny a právě i do čínštiny,“ přiblížila mluvčí centra Adéla Nováková.

Za dva roky historická výstava

Společně se strojírenským výstaviště láká také na veletrhy obráběcích a tvářecích strojů, slévárenství, svařovací techniky, plastů či technologií pro povrchové úpravy.

Vedení Veletrhů Brno už má také představu, jak by měly vypadat následující ročníky. Na příští rok plánují, aby se po pěti letech opět stala partnerskou zemí Indie. V roce 2018 by na 60. mezinárodní strojírenský veletrh rádi přitáhli Slovensko jako symbolickou připomínku stého výročí založení Československa.

Zároveň pořád jednají o tom, aby se při této příležitosti zopakovala Výstava soudobé kultury z roku 1928, která se tehdy konala na nově vybudovaném výstavišti k oslavě deseti let od založení samostatného československého státu.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Chybným měřením úřad mění pozemky o metry. Lidé se bojí, že o ně přijdou

Jan Zavrtálek ukazuje hranice pozemků zakreslené ve starých a nových...

Majitelé pozemků ve Skryjích na Tišnovsku bojují s pozemkovým úřadem. Mají obavu, že kvůli jeho chybám přijdou o...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Další z rubriky

Po zásahu bleskem bude výjimečná lávka na vranovskou pláž znovu průchozí

Vodní nádrž Vranov

Po ukončení téměř tříleté opravy hráze Vranovské přehrady letos na jaře se blíží i znovuotevření lávky spojující hráz s...

V Brně prodlouží povolení jen předzahrádkám, které neruší okolí hlukem

Zahrádkami u barů a restaurací se to v centru Brna jenom hemží. Jsou ve velké...

Radnice největší městské části Brno-střed tlačí na provozovatele předzahrádek, aby umravnili své hosty a dodržovali...

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz